Dzień Telekomunikacji 2022

Nasza codzienność zdecydowanie różni się od tej jaką mieli nasi rodzice, a tym bardziej nasi dziadkowie. Wpływ na to mają technologiczne rozwiązania, które jeszcze kilka dekad temu pozostawały w sferze opowiadań sci-fi. Tempo rozwoju jest coraz szybsze i przełomowe rozwiązania nie potrzebują już wielu lat na ich wprowadzenie do masowego użycia. Czy zastanawialiście się kiedyś jak wynalazki XX i XXI wieku odmieniły Wasze życie? Wielki wpływ na to ma nieustanny rozwój telekomunikacji, której dzień obchodziliśmy 17 maja.

Istnieją technologie, bez których już nie wyobrażamy sobie naszego życia. Co ciekawe korzystamy z nich tak często, że nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jakakolwiek awaria, która skutkuje chwilową niemożliwością z ich korzystania potrafi wywołać nasze zdenerwowanie. Dziś nie ruszamy się z domu bez wielu urządzeń elektronicznych, które muszą mieć połączenie z siecią i z Internetem (to nie zawsze jest to samo), inaczej ich funkcje zostają w znacznym stopniu okrojone.

O tym czym jest sieć komórkowa pisaliśmy niejednokrotnie – w końcu był to jeden z głównych celów tworzenia naszego bloga. Przypominamy, że początki telefonii komórkowej i technologii 2G datowany jest na rok 1991. Początkowo mogliśmy jedynie rozmawiać oraz wysyłać krótkie wiadomości SMS. Kolejna generacja, czyli 3G pozwoliła na szeroko rozumiany dostęp do Internetu, obecnie coraz więcej firm z branży telekomunikacyjnej decyduje się na jej niedługie wygaszanie. Wszystko ze względu na małe prędkości transferu jakie oferuje i statystycznie małą liczbę urządzeń, które z niej korzystają na rzecz czwartej generacji. To 4G umożliwiło nam korzystanie z zasobów sieci oraz Internetu jaki znamy i do jakiego się przyzwyczailiśmy. Wprowadzana na szeroką skalę technologia 5G jeszcze poprawi nasz komfort użytkowania i pozwoli na wielki krok naprzód w dziedzinie telekomunikacji.

Bez osiągnięć jakie dała nam łączność wiele wynalazków by nie powstało, a co za tym idzie, nasze życie nie byłoby tak wygodne. Co więcej, to właśnie telekomunikacja pozwala nam być blisko z bliskimi, nawet wtedy, gdy znajdują się oni na drugim końcu świata. Możemy z nimi rozmawiać za pośrednictwem rozmów głosowych lub Internetu. Przypominamy, że z okazji Dnia Telekomunikacji mamy dla Was promocję, która pozwoli na wybranie najlepszego abonamentu w ramach Cash&Points oraz otrzymania nawet 300 zł (i więcej!!) doładowania rabatu FM CashBack! Promocja trwa tylko do 22 maja 2002 roku – promocja zakończona.

Powróćmy do tematu telekomunikacji i samych urządzeń, które odpowiedzialne są za technologiczną rewolucję. Jednym z nich jest komputer osobisty – zaryzykujemy stwierdzenie największy z wynalazków współczesnego świata dostępny dla większości ludzi. Pozwolił na połączenie w jedno wielu innych urządzeń. To komputery sterują obecnie niemal wszystkimi procesami zachodzącymi w środowiskach technicznych. Służą nie tylko do pracy, ale także do rozrywki i znajdziemy je niemal w każdym domu.

Prawdziwym centrum dowodzenia codziennością w XXI wieku nie jest jednak komputer. To miano przypada telefonowi komórkowemu lub raczej smartfonowi 🙂 Początkowo umożliwiał kontakt z teoretycznie nieograniczoną liczbą osób, z niemal każdego miejsca. Trzeba powiedzieć, że z tego zadania wywiązał się doskonale. Na tyle doskonale, że zaczęto instalować w nim funkcje przewidziane dla komputerów osobistych. Dziś smartfony to prawdziwe potwory wydajności i mnogości możliwości. Dlatego też współczesne urządzenia w niczym nie przypominają swoich wcześniejszych odpowiedników – porównajmy niezapomnianą Nokię 3310 i pierwszego iPhona od Apple, a jego z kolei do najnowszych flagowców oferowanych przez technologicznych gigantów. Przypomnijmy, że od tego czasu nie minęło jeszcze pełne 25 lat (Nokia 3310 rok 2000, iPhone rok 2007).

Każdy smartfon ma jednak jedno ograniczenie. Jak już wspominaliśmy musi być połączone z siecią. W tym przypadku zasięg to podstawa. Niezależnie od tego czy korzystamy z bezpośredniej łączności telefonu z najbliższym nadajnikiem czy też posiłkujemy się routerem i korzystamy z Wi-Fi w naszym domu, to każde z tych urządzeń bez odpowiedniej jakości połączenia i prędkości transferu danych niewiele może zrobić. Pamiętajcie o bezpiecznym i szyfrowanym połączeniu z Internetem w miejscach publicznych – zapewni Wam to VPN.

Mówiąc o smartfonach nie możemy pominąć aplikacji mobilnych – to one pozwalają nam na wykorzystanie wszystkich możliwości danego urządzenia (pamiętajcie o ich aktualizacjach). Istnieje ich setki tysięcy, a nawet setki milionów. Każdego dnia powstaje bardzo wiele nowych i stale są dodawane do sklepów Google Play, AppStore, czy AppGalery. Aplikacje pomagają nam w codziennym życiu i bardzo często nie wyobrażamy sobie zaprzestać z ich korzystania. Nawigacja GPS i programy z niej korzystające w celu wyznaczenia trasy, to jedna z opcji z jakiej korzystamy bardzo często. Do lamusa odeszły papierowe mapy i pytanie miejscowych o drogę 🙂 Gotowa lista przedmiotów potrzebnych w podróży oraz błyskawiczne zarezerwowanie noclegu także nie stanowi problemu. Wszelkiego rodzaju pomoc w nauce języków obcych lub matematyki i innych przedmiotów – zawsze jest w zasięgu naszej ręki. Odwiedzanie biblioteki i oczekiwanie na zwrot książki przez kogoś innego? Nasz smartfon stał się naszym kieszonkowym zbiorem tysięcy e-booków i audiobooków. Pójście na zakupy bez portfela? Płatności za pomocą NFC rozwiązują problem 🙂 Cena jest zbyt wysoka? Porównywarka cen pod ręką zawsze się przyda, wszystko zamówić możemy online. Jedzenie, ubranie, urządzenia – każdy liczący się sklep ma swoją stronę w sieci. Jeśli zamawiamy zbyt wiele to okiełznanie domowego budżetu również nie jest już takie trudne. Nie zapominajmy także o wszelkiego rodzaju wyszukiwarkach, które zrewolucjonizowały poszukiwanie informacji na dany temat. Możliwości jest bardzo wiele i śmiemy twierdzić, że nie ma już dziedziny naszego życia, dla której nie powstała przynajmniej jedna dedykowana aplikacja lub nie wyszukamy stosownych informacji na ten temat (strzeżmy się dezinformacji).

W bardzo wyraźny sposób pokazały to ostatnie 2 pandemiczne lata. Znaczna izolacja wymusiła wiele rozwiązań opierających się na zdalnym działaniu. Doskonałym przykładem będzie praca zdalna wcześniej zarezerwowana wyłącznie dla osób związanych z IT. Szkolnictwo również przeniosło się na jakiś czas do sieci. Wszelkiego rodzaju programy streamujące wideo stały się niezmiernie popularne. Dzięki nim mieliśmy zapewniony kontakt z najbliższymi i współpracownikami. Pozwoliły one także na odrobinę rozrywki w postaci domowego kina (co pokazało, że wielkie wyświetlacze i płynne odświeżanie w telefonach mają sens 🙂 ). Wszystkie te aktywności wymagały stałego dostępu do Internetu i sprawiły, że korzystaliśmy ze znacznie większej ilości danych niż do tej pory. Przez to idealnie dopasowany pakiet internetowy uległ zmianie.

Dzięki aplikacjom mobilnym i urządzeniom „wearable” mogliśmy zadbać o stan naszego zdrowia w sensie fizycznym i psychicznym. Samodzielnie monitorowanie postępów, zdobywanie codziennych osiągnięć pozwoliło na zachowanie dobrej kondycji podczas przebywania w czterech ścianach. Wszelkiego rodzaju smartwatche i opaski, bezprzewodowe słuchawki korzystają z łączności Bluetooth. Czy wiecie, że nazwa technologii pochodzi od pierwszego duńskiego króla Haralda Sinozębnego, a logo to połączenie jego inicjałów w języku duńskim (h i b) za pomocą fuþarku młodszego (alfabetu runicznego)?

Jednym z obszarów związanych z telekomunikacją, przechowywaniem i udostępnianiem danych są wszelkiego rodzaju chmury. Coraz powszechniej stosowane w przeciągu ostatnich lat. Dzięki nim nie mamy problemu z miejscem na dysku telefonu lub komputera. Nie grozi nam utrata danych w związku z uszkodzeniem fizycznego nośnika. Bazuje na tym wiele serwisów wideo takich jak Netflix, czy HBO. Chmura jest to rozwiązaniem wygodnym i zapewniającym ochronę, jeśli będziemy pamiętali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w sieci i stosowaniu odpowiednich haseł. Chmury to nie tylko przechowywanie danych, to także udostępnianie mocy obliczeniowej urządzeń IT. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ nie musimy kupować drogich komputerów, aby przeliczyć dany problem. Wystarczy, że wykupimy do nich dostęp w chmurze, a zwiększenie mocy obliczeniowej będzie możliwe wprost proporcjonalnie do naszych potrzeb. Takie rozwiązanie znajdziemy między innymi w popularnych rozrywkowych serwisach umożliwiających granie w gry, które mają zbyt wielkie wymagania sprzętowe w stosunku do naszego urządzenia.

Z wielkiej mocy obliczeniowej korzysta sztuczna inteligencja (SI lub AI). Jest to dziedzina nauki zajmująca się tworzeniem oprogramowania mającego zdolność uczenia się i rozwiązywania problemów. Będą to różnego rodzaju sieci neutronowe, czy chatboty, z którymi coraz częściej mamy do czynienia. Nasze smartfony także wyposażone są w SI, która najczęściej ujawnia się podczas dobierania odpowiednich parametrów podczas robienia zdjęć telefonem, a także może nam pomóc w ich późniejszej obróbce.

Żyjemy w czasach innowacji technologicznych, które opierają się na rozwiązaniach telekomunikacyjnych. Zapewniają nam możliwość przekazywania informacji na odległość, szeroko pojętej rozrywki, są także narzędziem naszej pracy. Są obecne w niemal każdym elemencie naszego życia – stały się powszechne, a przez to nie zawsze docenione. Pamiętajmy o tym, gdy korzystamy z Internetu, prowadzimy rozmowę telefoniczną, włączamy aplikację – a więc zawsze podczas korzystania z naszego smartfona. Bez telekomunikacji, byłoby to niemożliwe.