Aplikacje na … wakacje [część IV]

Sezon wakacyjny powoli dobiega końca. Po udanym (a jakże inaczej) wyjeździe pozostają wspomnienia, do których potrafimy często powrócić , aby przypomnieć sobie miło spędzony czas. Wspaniałe widoki oraz niezwykłe chwile uwiecznimy za pomocą fotografii. Co zrobić, aby nasze zdjęcia budziły zachwyt? Lekkie ich polepszenie na pewno nie zaszkodzi 😊 Jakie aplikacje będą do tego najlepsze? O tym właśnie będziemy pisali, a okazja jest doskonała, ponieważ 19 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Fotografii.

Dziś każdy smartfon można nazwać fotograficznym, ponieważ każdy z nich posiada przynajmniej jeden obiektyw (zazwyczaj jest ich o wiele więcej). Lustrzanki (i inne duże aparaty) pozostały dla pasjonatów raz dla osób zawodowo zajmujących się robieniem zdjęć. W większości przypadków używa się do tego telefonów komórkowych, które pozwalają na zrobienie naprawdę bardzo dobrych fotografii. Wiecie już w jaki sposób zadbać o odpowiedni kadr, kompozycję, czy światło (a jeśli nie to zapraszamy do poradnika fotografii mobilnej w pigułce). Czy można poprawić zrobione już zdjęcie? Oczywiście, że tak! Służą do tego aplikacje, a my napiszemy o najpopularniejszych z nich.

Snapseed

Mocno rozbudowana aplikacja, z dużą liczbą narzędzi, a jednocześnie prosta w użyciu, co dla niektórych może okazać się najważniejsze. Przecież nie chcemy spędzać godzin ucząc się obsługi danego programu. Dzięki niej kompleksowo zrobimy (lub obrobimy) zdjęcia, zniwelujemy niechciany efekt prześwietlenia, czy też wyostrzymy zdjęcie lub wyrównamy perspektywę. Oprócz tego znajdziemy HDR i różnego rodzaju filtry. Wśród nich wyszukamy ten najbardziej pasujący do danej scenerii. Dzięki niemu nasze zdjęcia nabiorą niecodziennego wyglądu. Co ważne filtry możemy dowolnie modyfikować, a efekty nakładać na zdjęcia punktowo np. przyciemniając dany fragment fotografii resztę pozostawiając bez zmian (lub użyć innego efektu). Zmiana kadru, dodawanie napisów, czy modyfikacja kolorystyki nie stanowią żadnej przeszkody, gdy korzystamy ze Snapseeed. Umożliwia także obróbkę plików w formacie RAW. Aplikacja jest całkowicie darmowa i zainstalujecie ją zarówno na Androidzie jak i iOS. Co ważne dostępna jest w języku polskim, a to znacznie ułatwia korzystanie z niej.

Adobe Photoshop Express

To mobilna wersja znanego niemal wszystkim Adobe Photoshop dostępnego na komputery, programu z którego korzysta wielu profesjonalistów w dziedzinie fotografii, czy grafiki komputerowej. Aplikacja daje olbrzymie możliwości modyfikacji zdjęć i w porównaniu do wspomnianej wersji na komputery jest dużo bardziej intuicyjna. Dzięki niej wyostrzymy zdjęcie, naprawimy ekspozycję czy naniesiemy korektę perspektywy. Łatwo usuniemy szumy lub mgłę z naszej fotografii. Jedną z funkcji, na którą należy zwrócić więcej uwagi jest możliwość usuwania zbędnych elementów ze zdjęcia. Aplikacja posiada bogatą bazę filtrów i jest z czego wybierać. Umożliwia nałożenie na fotografie różnego rodzaju tekstur takich jak np. krople deszczu lub dodanie promieni słonecznych. Jeśli potrzebujemy konkretnego formatu np. stosowanego w mediach społecznościowych to dzięki tej aplikacji szybko przytniemy je do pożądanej wielkości. Adobe Photoshop Express dostępny jest zarówno na Androidzie jak i iOS w języku polskim, a co najważniejsze jest darmowa w swoich podstawowych opcjach (płacimy jedynie za te zaawansowane).

VSCO

Użytkownicy tej aplikacji mogą dzielić się swoimi fotografiami, co doskonale pokazuje jej możliwości. Dzięki temu czerpiemy także własne inspiracje na idealne zdjęcie i możemy pochwalić się swoimi dokonaniami. W darmowej wersji (za opłatą możemy zyskać więcej) otrzymujemy 10 filtrów, które możemy personalizować. Dzięki temu możemy stworzyć efekt, który po jednym kliknięciu ustawi wszystkie parametry według naszych wytycznych. Aplikacja jest szczególnie popularna wśród influencerów, blogerów. Mogą z niej korzystać użytkownicy Androida jak i iOS.

FaceApp

Aplikacja, która skupia się na zdjęciach selfie. Dzięki niej możemy sprawdzić jak będziemy wyglądać na starość, dodamy uśmiech rodem z wielkiego ekranu lub zobaczymy jak prezentuje się na nas zarost. Program umożliwia także zmianę fryzury lub tła, a efekt potrafi wyglądać naprawdę realistycznie. Nasze selfie potrafi zmienić się nie do poznania, a wszystko to za pomocą kilku kliknięć na ekranie naszego telefonu. Aplikacja dostępna jest na obie platformy (Androida i iOS). Aby korzystać z darmowej wersji musimy przygotować się na obejrzenie filmików reklamowych, jeśli chcemy ich uniknąć wybieramy płatną wersję PRO.

InShot

Aplikacja odmienna od pozostałych, ponieważ łączy ona ze sobą dwa elementy: obróbkę zdjęć oraz filmów. Wybór funkcji fotograficznych jest duży, dodanie własnych efektów, wykadrowanie, zmiana nasycenia barw, zmiana stylu zdjęcia np. na retro. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Aplikacja umożliwia tworzenie kolarzy ze zdjęć jakie mamy w pamięci naszego telefonu, oczywiście możemy je wcześniej dowolnie modyfikować. Nasze fotografie mogą posłużyć także jako podstawa do stworzenia filmu. Ustawiamy w nim ich kolejność, długość trwania kadru, rodzaj przejść, mamy możliwość obróbki każdego jednego zdjęcia. To nie wszystko, ponieważ aplikacja pozwala na modyfikowanie filmów nagranych wcześniej na naszym telefonie. Opcji i funkcji jest wiele, musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie dostępne są za darmo – te pojawiają się w wersji premium lub niektóre z nich zostaną odblokowane po obejrzeniu reklamy. Możemy zdecydować się na jednorazową płatność lub miesięczną, czy roczną opłatę. Aplikacja pozwala na zapisanie zdjęć i filmów w dobrej jakości. Dostępna jest zarówno na Androidzie jak i iOS.

Możliwości modyfikacji zdjęć (i nie tylko ich) jakie niosą ze sobą aplikacje są ogromne. Dzięki nim każda fotografia może być dziełem sztuki. Wystarczy na to odrobina czasu oraz odpowiedni program. To w jaki sposób zmodyfikujemy dany obraz – zależy tylko i wyłącznie od nas. Lekka korekta, czy też może mocna ingerencja? Co kto lubi 😊 Smartfony z aparatem (i to niejednym) pozwoliły nam na robienie wielu zdjęć, ich podgląd oraz ostateczny szlif niemal w jednej chwili. Czasy niepewności co do danego kadru, który zobaczymy dopiero po wywołaniu kliszy odeszły do historii. Dziś każdy z nas może rozpocząć swoja przygodę z fotografią za pomocą telefonu lub też skupić się po prostu na zatrzymaniu cennych chwil na ekranie – bo to przecież powinno zostać najważniejsze.