Tajemnice PIN i PUK

O kodzie PIN słyszał niemal każdy. Wykorzystujemy go nie tylko w odniesieniu do telefonów komórkowych, zabezpieczenie to posiadają również wszelkiego rodzaju karty płatnicze. Łączy je jedno, mamy 3 szanse na prawidłowe wpisanie kodu PIN – inaczej zablokujemy kartę.

Powróćmy do telefonii mobilnej. PIN i PUK to dwaj nierozłączni towarzysze karty SIM, jest to także najstarsza i najpopularniejsza metoda zablokowania urządzeń. Została wprowadzona na samym początku pojawienia się telefonów komórkowych, a co za tym idzie kart SIM i wykorzystywana jest do dziś, pomimo olbrzymiego skoku technologicznego jaki został dokonany w ostatnich latach. Urządzenia się zmieniają, a kody PIN i PUK stają na straży naszych coraz nowocześniejszych smartfonów, pod tym względem zmieniło się niewiele.

Leczczymtaknaprawdękody PIN iPUK?

W jaki sposób możemy nimi zabezpieczyć telefon i co zrobić jeśli ich zapomnimy?

Kod PIN jest potrzebny, aby odblokować kartę SIM znajdującą się w urządzeniu oraz umożliwić nam wykonywanie połączeń. W ustawieniach telefonu możemy ustawić kod PIN dla samego urządzenia służący do jego odblokowania lub zastosować hasła biometryczne (skan linii papilarnych lub twarzy) wszystko zależy od naszych osobistych preferencji. PIN to zazwyczaj 4 cyfrowe hasło, nadane karcie fabrycznie i możemy je odnaleźć na jej odwrocie. Kod PIN może posiadać więcej znaków, maksymalnie 8, lecz standardowo posiada wspomniane wcześniej 4 cyfry i takie karty mamy do dyspozycji w FM MOBILE. Każdorazowe włączenie i wyłączenie telefonu będzie skutkowało prośbą o podanie kodu PIN widniejącego na karcie SIM. Funkcje tą możemy wyłączyć w ustawieniach telefonu, lecz nie polecamy tego robić ponieważ rezygnujemy z podstawowej ochrony naszego urządzenia przed ingerencją niepowołanych osób.

Co w przypadku, gdy nie pamiętamy kodu PIN?

Wbrew pozorom jest to dość częsta sytuacja. Cztery cyfry wydają się łatwe do zapamiętania, lecz kodów PIN występujących w naszym codziennym życiu jest wiele, wspomnieliśmy np. o kartach płatniczych. Posiadając kilka takich kart łatwo pomylić się, który kod PIN jest właściwy. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest nadanie tego samego ciągu cyfr do wszystkich kart. Niestety nie jest to bezpieczne, ponieważ stosowanie jednego kodu PIN lub hasła znacznie ułatwia ich złamanie. Możemy spróbować różnych kombinacji tych samych cyfr. Wydaje się to lepszym rozwiązaniem, lecz musimy wtedy zapamiętać, która wersja jest przypisana do danej karty. Mamy tylko 3 próby, które jeśli będą nieudane poskutkują zablokowaniem karty. Pamiętajmy o tym, że istnieje różnica pomiędzy kodem PIN karty, a kodem PIN telefonu. O metodach zabezpieczenia urządzenia poprzez kody czy też hasła biometryczne przeczytacie już wkrótce – jest to obszerny temat warty osobnego wpisu.

Jak już pisaliśmy kod PIN znajduje się na odwrocie karty SIM. Jednak najczęściej po jej otrzymaniu i włożeniu do telefonu pozostałą plastikową kartę „chowamy” w łatwo dostępne miejsce, o którym też najczęściej zapominamy. Albo nie mamy do niej dostępu, ponieważ jesteśmy poza domem. Wtedy na pomoc przychodzi Biuro Obsługi Klienta (BOK). Lecz jak nawiązać kontakt skoro nasz telefon jest zablokowany? Niestety musimy połączyć się korzystając z innego numeru i innego urządzenia. BOK pomoże nam w przypadku, gdy nie zmieniliśmy oryginalnego PINu przypisanego do naszej karty SIM (możemy zmienić kod PIN karty SIM w ustawieniach naszego telefonu). Konsultant po uprzedniej weryfikacji poda PIN do karty. Co w przypadku, gdy zmieniliśmy PIN na własny? W tej sytuacji ratuje nas kod PUK.

Czym jest kod PUK?

To nasza przysłowiowa „ostatnia deska ratunku” i jest to dosłownie osobisty klucz odblokowujący (personal unblocking key). Po trzykrotnym błędnym wpisaniu kodu PIN jesteśmy proszeni o podanie właśnie kodu PUK. Znajduje się on także na odwrocie wysłanej do nas karty SIM. Używamy go w ekstremalnych sytuacjach, dlatego zupełnie o nim nie pamiętamy, dopóki nie jest potrzebny. Z czego składa się kod PUK i dlaczego jest tak ważny?

  • Składa się zawsze z 8 cyfr
  • Nie można go zmienić w ustawieniach telefonu, jest przypisany do karty na „stałe”
  • Kod PUK należy wpisywać uważnie, ponieważ 10-krotne podanie błędnego kodu skutkuje trwałym zablokowaniem karty SIM

Dlatego nie próbujmy wpisywać kodu PUK, gdy nie jesteśmy go pewni, ponieważ nie istnieje żaden inny kod, który odblokuje kartę SIM. Takiej trwałej blokady nie obejdzie nawet operator. Karta staje się po prostu bezużyteczna. Jedynym wyjściem będzie jej wymiana, a to wiąże się z wystawieniem duplikatu karty, oczekiwaniem na przesyłkę i utratą kontaktów zapisanych wyłącznie na SIM. Z racji tego, iż kod PUK jest przypisany na stałe operator naszej sieci ma do niego dostęp i otrzymamy go dzwoniąc na BOK. Po poprawnym wpisaniu kodu PUK zostaniemy poproszeni o ustawienie nowego kodu PIN.

Jak widzimy kody PIN i PUK mają w sobie wielką moc. To pierwsi i najstarsi strażnicy naszych smartfonów. Dostęp do nich zapewnia nam dostarczona karta SIM i dlatego warto wiedzieć, gdzie odkładamy ten „kawałek” plastiku. W kryzysowej sytuacji wspomoże nas BOK lecz, aby to zrobić potrzebujemy drugiej karty i drugiego urządzenia z którego wykonamy połączenie. Dlatego ćwiczmy pamięć, aby ustrzec się przed takimi sytuacjami i abyśmy wybudzeni w środku nocy znali kombinacje tych 4 jakże ważnych cyfr. W końcu nasze telefony zastępują całą gamę innych urządzeń bez których coraz częściej nie możemy się obyć.

PS jeśli posiadamy 2 karty SIM w telefonie, aby go odblokować musimy podać oba kody PIN. Podanie jednego z nich nie pozwoli na korzystanie z naszego urządzenia.