Co warto wiedzieć o roamingu?

Wakacje to czas, w którym podróżujemy zdecydowanie najwięcej i najczęściej. Wyjazd w egzotyczne miejsce, czy też szybkie odwiedziny w jednym z sąsiednich krajów nie są niczym niezwykłym. Przekroczenie granicy związane jest między innymi ze zmianą obowiązującego języka, czasem używaną walutą. Co jeszcze się zmieni? Będziemy korzystać z roamingu. O tym czym on jest i jak działa będzie dzisiejszy wpis.

Czym jest roaming?

Zacznijmy od wyjaśnienia pojęcia roamingu – jest to mechanizm umożliwiający korzystanie z innych sieci telekomunikacyjnych w przypadku, gdy sieć macierzysta znajduje się poza zasięgiem. Z tego powodu możemy wyróżnić dwa rodzaje roamingu: krajowy (regionalny) i zagraniczny (międzynarodowy). Jako abonenci FM MOBILE nie korzystacie z roamingu w granicach kraju, dlatego skupimy się na opcji międzynarodowej.

Roaming vs rozmowa międzynarodowa i krajowa.

W ostatnim wpisie przestrzegaliśmy przed nawiązywaniem połączeń międzynarodowych przychodzących do nas z nieznanych numerów. Czym jednak różni się roaming od rozmowy międzynarodowej? Jakie są jeszcze rodzaje połączeń?

Aby wyjaśnić czym różnią się te połączenia, należy rozróżnić kilka sytuacji w jakich możemy się znaleźć. Ważne jest z jakiego miejsca dzwonimy i na jaki numer. Na przykład chcemy zapytać znajomych jak wypoczywa się im podczas zagranicznego urlopu. Dzwonimy z kraju na numer zarejestrowany w Polsce. Operator potraktuje to połączenie jak rozmowę krajową (1). Inaczej będzie jeśli zadzwonimy na numer zagraniczny np. dzwoniąc do hotelu z pytaniem o wolne terminy noclegu. Wtedy takie połączenie będzie potraktowane jako rozmowa międzynarodowa (2), której cena jest uzależniona od strefy do której dzwonimy. W jakiej strefie znajduje się dany kraj oraz informację jaki jest koszt za minutę połączenia znajdziecie w Cenniku usług telekomunikacyjnych FM MOBILE. Z kolej przebywając poza Polską każde połączenie z numerem krajowym lub lokalnym będzie traktowane jako roaming (3 i 4). Za takie połączenie (wykonane na telefon komórkowy lub stacjonarny), wiadomości tekstowe (SMS-y) i usługi transmisji danych zapłacisz zgodnie z cennikiem krajowym, tzn. cena będzie taka sama jak za rozmowy, SMS-y i dostęp do danych w Twoim kraju.

Jak włączyć i wyłączyć roaming w telefonie?

Usługa ta nie jest ustawiona domyślnie i musimy aktywować ją sami. Możemy zrobić to na trzy sposoby:

 1. Skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta (BOK) dzwoniąc na numer 727 900 900
 2. logując się na swoje konto na stronie FM MOBILE
 3. wysyłając bezpłatną wiadomość SMS pod numer 272 900 001 o treści:
  • *101*11*01# – włączenie roamingu
  • *101*00*01# – wyłączenie roamingu

Jeśli chcesz korzystać z Internetu podczas wyjazdu to także należy włączyć transmisje danych w roamingu. W tym celu skontaktuj się z BOK lub aktywuj usługę logując się na swoje konto abonenckie. Pamiętaj, że aktywacja usługi to nie wszystko. Dodatkowo należy zmienić ustawienia telefonu dotyczące transmisji danych w roamingu. W zależności od modelu oraz nakładki stosowanej przez producenta zmiana taka może się nieco różnić, ale uogólniając możemy to zrobić wchodząc w Ustawienia / Sieci komórkowe / Roaming danych.

Jak działa roaming?

Udostępnienie usługi dla osób przebywających poza granicą Polski to proces bardzo złożony. Wpływa na nią przede wszystkim infrastruktura innego operatora oraz umowy z nim zawarte. Należy także skonfigurować centralę i wszystkie inne elementy techniczne, tak aby nasz telefon mógł bez problemu nawiązać połączenie. Jest to proces niezwykle trudny i skomplikowany i mogą zdarzyć się sytuacje, że w jakimś odległym kraju korzystanie z usług krajowego operatora może być utrudnione. To właśnie taka „partnerska” sieć pozwala nam na korzystanie z telefonu na zagranicznych wyjazdach. Listę partnerów roamingowych FM MOBILE znajdziecie tutaj. Koszt roamingu poza krajami UE (zwłaszcza roaming danych) jest dużo wyższy, dlatego warto jest mieć to na uwadze planując wyjazd.

Czym jest FUP i jaki ma związek z roamingiem?

Zgodnie z zasadą  Roam Like at Home (RLAH) wprowadzoną w czerwcu 2017 roku możemy swobodnie korzystać z roamingu w krajach Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii i Lichtensteinu. Jednak, aby ustrzec się przed nieuczciwymi praktykami wprowadzono FUP czyli dosłownie Polityka Uczciwego Korzystania (ang. Fair Use Policy). Została wprowadzona, aby zapobiegać niewłaściwemu korzystaniu z usług roamingu w Unii Europejskiej. Wprowadzili je wszyscy operatorzy komórkowi w Polsce i FM Mobile nie jest wyjątkiem. Treść dokumentu dostępna jest tutaj. (link). FUP pozwala na naliczenie dodatkowych opłat dla osób, które niewłaściwie korzystają z roamingu. Będzie to miało miejsce jeśli w przeciągu czterech ostatnich miesięcy logują się oni i używają telefonu częściej za granicą niż w Polsce. Zasadę RLAH wprowadzono, aby była pomocą na wakacjach i w podróżach biznesowych.

Jak przygotować się do zagranicznego wyjazdu?

 • Przed wyjazdem dowiedz się, w której strefie leży kraj do jakiego podróżujesz.
 • Sprawdź cennik połączeń oraz opłaty za wykorzystanie danych.
 • Włącz roaming w swoim telefonie (zrób to samodzielnie lub skontaktuj się z BOK).
 • Internet w roamingu włącza się osobno (zrób to samodzielnie lub skontaktuj się z BOK).
 • Zmień ustawienia telefonu, abyś mógł korzystać z roamingu danych.
 • Rozmowa w roamingu występuje gdy dzwonisz z innego kraju do Polski, lub na miejscowy numer kraju w jakim przebywasz.
 • Jeśli jesteś w kraju UE korzystasz z zasady Roam Like at Home.
 • Jeśli przebywasz długo w jednym miejscu pamiętaj o FUP.
 • Ciesz się wyjazdem 😊

P.S. Pamiętaj, że pomimo tego iż Szwajcaria leży w Europie, to nie należy do UE i RLAH nie ma tu zastosowania. Podróż statkiem lub samolotem także może wiązać się z wysokimi opłatami, kiedy łączymy się z siecią za pomocą systemów satelitarnych przepisy unijne przestają obowiązywać.