Wspomnienia wiecznie żywe, czyli fotografia mobilna w pigułce

Wakacje to czas podróży, zwiedzania oraz zbierania wspomnień. Najlepszym sposobem na uwiecznienie chwil jest fotografia. Jak zrobić dobre zdjęcie? Dawniej było to nie lada wyzwanie, dziś w dobie wszechobecnej technologii i pomocy sztucznej inteligencji nie jest to trudne zadanie. Telefon mamy niemal zawsze przy sobie, wystarczy chwycić. Pamiętajmy o kilku podstawowych trikach.

Zadbaj o obiektyw

Rozpoczynamy od absolutnej podstawy, o której często zapominamy, czyli od sprawdzenia w jakim stanie jest obiektyw w naszym telefonie. Na co dzień nosimy smartfony w kieszeniach lub torebkach, używamy co prawda futerałów ochronnych, lecz te mają specjalne wycięcia na obiektywy aparatów. Przez to są one narażone na łapanie niechcianych zabrudzeń takich jak smugi, czy odciski palców lub wszechobecnych paprochów. Dlatego dbajmy o obiektywy aparatu i czyśćmy je regularnie.

Tryb automatyczny czy manualny?

Wszystko zależy od Ciebie. Jeśli czujesz się na siłach i znasz się nieco na fotografii możesz zmieniać ustawienia i zobaczyć jaki przyniosą efekt. Jeśli jednak chcesz szybko zrobić zdjęcie, a Twoja znajomość zagadnień związanych z fotografią nie jest zbyt wielka to tryb automatyczny wsparty AI (ang. Artificial Intelligence – Sztuczna Inteligencja) będzie dobrym wyborem. Nowoczesne smartfony posiadają coraz lepsze oprogramowanie, które pozwala na otrzymanie rewelacyjnych zdjęć. Dzięki nim urządzenie samo rozpozna i dostosuje się do panujących warunków i scenerii znacznie ułatwiając nam pracę. Niezależnie czy będzie to portret, krajobraz, fotografia makro, czy zdjęcie robione po zmroku, uzyskamy optymalny efekt. Dodatkowo możemy sobie pozwolić na natychmiastową obróbkę zdjęć zapisanych w pamięci naszego telefonu.

Najważniejszy jest kadr

Nawet najlepiej ustawione parametry zdadzą się na nic jeśli nie uchwycimy w kadrze interesującej nas sceny lub jeśli nieoczekiwanie ktoś wejdzie nam w obszar roboczy zdjęcia. Dlatego wiedza co chcemy fotografować oraz obserwacja otoczenia znacznie ułatwia nam wykonanie dobrego zdjęcia. Gdy chcesz przybliżyć obraz to jeśli masz taką możliwość podejdź bliżej zamiast używać zooma cyfrowego. Pozwoli to na złapanie lepszej ostrości i większej ilości szczegółów. Pamiętajmy także o tym, że dobrze skomponowany obraz jest równy. Aby sobie pomóc możemy włączyć siatkę, która podzieli nam ekran na poziome i pionowe linie, dzięki czemu nasze zdjęcie zostanie pozbawione zbędnych krzywizn.

Kompozycja

Niezależnie czy robisz zdjęcie telefonem, czy profesjonalną lustrzanką to kompozycja ma ogromne znaczenie. Zasad jest wiele, a my przedstawimy najprostszą z nich jaką jest trójpodział. Najważniejsze elementy zdjęcia powinny zostać umieszczone w tzw. „mocnych punktach”. Jak to zrobić? Pomoże nam w tym ustawienie wspomnianej wcześniej siatki składającej się z dwóch pionowych i dwóch poziomych linii, dzielących zdjęcie na równe części i właśnie w miejscu ich przecięcia kryje się cała magia. Dzięki zastosowaniu zasady trójpodziału zdjęcie nabierze dynamiki, przez co będzie bardziej interesujące.

Stabilizacja i ostrość

Chociaż najnowsze smartfony mają wbudowaną automatyczną stabilizację obrazu, to możemy jej pomóc, aby zrobić perfekcyjne zdjęcie. Każdy zbędny ruch podczas naciskania przycisku migawki może spowodować utratę ostrości. Aby tego uniknąć robiąc zdjęcie skorzystaj z dedykowanych przycisków na obudowie telefonu lub tego znajdującego się przy mikrofonie słuchawek. Im bardziej nieruchomy jest telefon tym lepiej.  Jeśli możesz to trzymaj telefon w obu rękach i dodatkowo oprzyj je na stabilnym podłożu. Może być to murek, barierka, gałąź drzewa, a gdy w pobliżu nie ma żadnego stałego oparcia to oprzyj łokcie o bok swojego ciała. W przypadku, gdy chcesz, wyeksponować dany element na zdjęciu zaznacz na wyświetlaczu miejsce, które ma być wyostrzone.

Światło

Odpowiednie oświetlenie potrafi sprawić, że zdjęcie będzie powalające. Jeśli robisz selfie zadbaj, aby źródło światła (słońce, lampa, okno) oświetlało Twoją twarz. Uchwycisz wszystkie detale i unikniesz niechcianych cieni. Efekt „bokeh” – czyli artystyczne rozmycie tła portretowanej osoby dostępny jest w większości telefonów i stosowany jest automatycznie. Zasada źródła światła tyczy się nie tylko selfie. Najważniejszy jest obiekt, który fotografujemy i to on ma być oświetlony, a nie obiektyw naszego telefonu. Pozwoli to na wyraźniejsze odwzorowanie kolorów i kształtów, a co za tym idzie lepsze zdjęcie. Używając lampy błyskowej pamiętaj, o tym że zbyt jasne światło generowane przez lampę powoduje nieestetyczną prezentację obiektów na zdjęciu oraz potrafi przekłamać kolory.

Tryb HDR

Jeśli chcemy równomiernie doświetlić wszystkie elementy zdjęcia użyjmy trybu HDR. Funkcja ta pozwala na zrobienie 3 zdjęć o różnych wartościach ekspozycji i połączenie ich w jeden obraz. Wykonuje jedno niedoświetlone zdjęcie, jedno „zwykłe’ i jedno prześwietlone. Ich połączenie sprawi, że obraz jest bardziej zbliżony do tego, jaki widzimy „gołym” okiem. Opcja HDR przyda się najbardziej, gdy fotografujemy nieruchome sceny, które zawierają duże kontrasty świetlne, a więc krajobraz lub architekturę. Ograniczeniem do wykonania dobrej fotografii trybu HDR jest ruch. Każdy poruszający się element, lub nasza zła stabilizacja telefonu spowoduje pojawienie się niepożądanych ”duchów”, przez dłuższy proces wykonywania zdjęcia.

Mistrzem mobilnej fotografii może zostać każdy! Jeśli któraś z porad wydaje Ci się bardzo prosta, to prostota jest kluczem do sukcesu. Takie rozwiązania wprowadzić najłatwiej i to właśnie one pomagają najbardziej, dlatego nie możemy ich ignorować. Wiedza i praktyka pozwolą osiągnąć wspaniałe efekty. Wiedzę przekazaliśmy – czas na praktykę. Ruszajcie robić zdjęcia!