Dzień Miłośników Książek

Książki towarzyszą nam od najwcześniejszych lat naszego dzieciństwa. Początkowo były to króciutkie, obrazkowe pozycje liczące raptem kilka stron. Z czasem grubość i ilość tekstu systematycznie się zwiększała i tak z książkami zapoznaliśmy się wszyscy. Czy to w ramach spędzania wolnego czasu, czy poprzez szkolną naukę. Biblioteczki małe lub duże występują niemal w każdym polskim domu. Wraz z rozwojem technologicznym zyskaliśmy możliwość czytania i gromadzenia książek w sposób jaki był niemożliwy jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Jakie? Zapraszamy do czytania.

Na początku warto wspomnieć o wadze słowa pisanego w naszym życiu. Przecież wykorzystujemy je w wielokrotnie w ciągu jednego dnia. Komunikacja, przekazywanie informacji i archiwizowanie poprzez ich spisanie to główne cele pisma. To właśnie ono stało się kamieniem milowym w dziejach naszej cywilizacji. Bez niego niezwykle ciężko byłoby nam przyswoić wiedzę, a także do niej powracać. Wszystkie dotychczasowe osiągnięcia ludzkości spisane na są na kartach ksiąg – niezależnie jaką formę one obrały.

Dzień Miłośników Książek obchodziliśmy 9 sierpnia. Święto ma na celu propagowanie czytelnictwa, które niestety w ostatnich latach nie jest najczęstszym wyborem Polaków. Według badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową jedną książkę w roku przeczytało zaledwie 42% naszych rodaków (próba na 2015 osobach w wieku co najmniej 15 lat). Oznacza to, że mniej niż połowa obywateli naszego kraju sięga po lekturę raz na 12 miesięcy. Szkoda, ponieważ czytanie to nie tylko zdobywanie wiedzy, czy sposób na spędzanie wolnego czasu, ale także wiele pozytywnych aspektów wpływających na nasze samopoczucie. Na szczęście sytuacja uległa poprawie, ponieważ wspomniane 42%, to najlepszy wynik w przeciągu ostatnich sześciu lat – powoli wracamy do czytania. Możliwe, że stało się tak przez pandemię i większą ilość czasu jaką spędzamy w naszych domach.

W ostatnich latach książka jaką znaliśmy do tej pory zmieniła swoje oblicze. Wraz z pojawieniem się nowoczesnych technologii możemy je czytać nie tylko w tradycyjnej, papierowej formie (ma ona pewne swoje zalety i wady). Są osoby, które nie wyobrażają sobie innej formy czytania. Zapach papieru, możliwość przewracania kartek oraz sama fizyczna „namacalność” tomu ma wielu zwolenników. Niestety wielki księgozbiór wymaga wiele miejsca, a nie każdy może sobie pozwolić na zrobienie z domu prywatnej biblioteki. Także wożenie ze sobą kilku książek potrafi skutecznie zapełnić nasz bagaż oraz nie okłamujmy się waży swoje. Dlatego równie popularnymi formatami stały się e-booki oraz audiobooki.

E-booki

Idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie minimalizm, ponieważ e-booki fizycznie praktycznie nie zajmują miejsca. Wystarczy samo urządzenie (może być to np. czytnik e-booków, smartfon, tablet, komputer), na które możemy pobrać tysiące interesujących nas książek. Chociaż należy pamiętać, że ilość miejsca na dysku także jest ograniczona. E-booki stały się popularne wraz z pierwszymi czytnikami dedykowanymi specjalnie dla nich, obsługującymi wiele formatów plików (PDF, mobi, epub). Oprócz oszczędności miejsca jedną z największych zalet cyfrowej wersji książki jest także to, że otrzymujemy ją w kilka minut od momentu zakupu. Nie musimy wybierać się do księgarni, czy czekać na kuriera z przesyłką. Istnieje możliwość pobrania książek w formie e-booków za darmo lub dzięki wykupionym usługom abonamentowym. Takich wirtualnych księgarni oraz serwisów powstaje coraz więcej. Wspomnimy tu chociażby o Empik, Storytel, Świat Książki, Helion, Legimi, czy Google Play Books, iBooks, Amazon Kindle.

Używanie do czytania aplikacji pozwala na robienie dowolnej ilości notatek, oznaczania tekstu, powiększania lub pomniejszania go, wyszukiwania określonych słów i wiele, wiele innych. Dużo łatwiej wrócić do książki po dłuższym czasie jej nieczytania, ponieważ aplikacja zapamiętuje nasze postępy, także dla wielu pozycji jednocześnie. Jeśli cenimy sobie wygodę i chęć posiadania wielu tomów pod ręką to e-book jest doskonałym rozwiązaniem, którego warto spróbować jeśli nie mieliśmy do czynienia z nim wcześniej. Czy cyfrowa wersja książki spełni wszystkie wymagania? O tym powinien każdy zadecydować sam. Przecież to my mamy czerpać przyjemność (i wiedzę) z czytania.

Audiobooki

To propozycja dla wszystkich tych osób, które myślą, że nie posiadają czasu na tradycyjne czytanie. Książka w papierowym wydaniu lub w formie e-booka w dalszym ciągu wymaga od nas wpatrywania się złożone w słowa i w zdania litery. Czytanie ciężko jest połączyć z jakąkolwiek inną czynnością. Co innego słuchanie, przecież często podczas całego dnia towarzyszy nam muzyka. Co stoi na przeszkodzie zamienić ją na fascynującą lekturę?

Początkowo audiobooki tworzone były dla osób, które nie mogły czytać książek (np. osoby niewidome), z czasem się to zmieniło. Wielu ludzi słucha ich w różnych okolicznościach nie pozwalających na czytanie takich jak np. spacer po parku, trening biegowy, sprzątanie, różnego rodzaju prace fizyczne, czy prowadzenie samochodu (w tym przypadku skupiamy się głownie na prowadzeniu). Dzisiejsze książki w wersji do słuchania potrafią zaskoczyć nas swoim rozmachem. Wielu aktorów podkładających głosy pod postacie, wyjątkowa oprawa dźwiękowa, efekty specjalne – słuchowiska to wynik pracy wielu ludzi, który potrafi być wciągający. Gdzie kupimy audiobooki? Po prostu w księgarniach, serwisach i aplikacjach😉 Wiele książek oferowanych jest we wszystkich trzech formatach (wersja papierowa, e-book i audiobook) lub np. w wersji płyty CD. Sami wybieramy opcję, która odpowiada nam najbardziej. Serwisy takie jak Audioteka, Spotify, czy wspomniane Storytel i Empik oferują dostęp do tysięcy pozycji. Czytane książki znajdziemy także na YouTube. Jednak musimy pamiętać, że w związku z pracą jaką trzeba poświęcić na przygotowanie wersji audio (niezależnie czy jest to jeden lektor, czy słuchowisko) oczywistym jest to, że wybór jest troszkę mniejszy, niż w przypadku tradycyjnych książek lub e-booków. Nowości wydawnicze także pojawiają się odpowiednio później. Branża nie pozostaje jednak w tyle i prężnie się rozwija – już w tej chwili ilość oferowanych pozycji jest bardzo duża. Audiobook do doskonała forma książki pozwalająca urozmaicić codziennie czynności – wybór jak zwykle pozostawiamy Wam.

Obojętnie na co się zdecydujecie i w jakiej formie skorzystacie z książek, ważne, aby je czytać (lub słuchać). Spędzenie kilku chwil z lekturą nie jest tylko i wyłącznie jednym ze sposobów na spędzanie wolnego czasu. Mają one bowiem inne niezwykle pozytywne aspekty:

 • Dobrze wpływają na pamięć
 • Rozwijają uczucia i zdolność empatii
 • Dostarczają wiedzy i informacji
 • Są gimnastyką dla mózgu
 • Ćwiczą skupienie i koncentrację
 • Pobudzają kreatywność
 • Wzbogacają język i słownictwo
 • Rozwijają umiejętności pisarskie
 • Stawiają pytania pobudzające do dalszych przemyśleń
 • Poprawiają humor i obniżają stres
 • Są wspaniałym tematem do rozmów
 • Są świetną rozrywką
 • Są „oknem” na świat