Polskie 5G od kuchni

Sieć 5G rozwijana jest na całym świecie. Każdy kraj jest na różnym etapie wdrażania najnowszej technologii. Nie inaczej sprawa wygląda u nas, chociaż musimy przyznać, że ze względu na różne nieprzewidziane okoliczności trwa to o wiele dłużej niż pierwotnie zakładano. Niemniej sieć 5G jest dostępna dla coraz większej ilości naszych rodaków. Czy wśród operatorów MNO możemy wskazać wyraźnego lidera?

Aby odpowiedzieć w pełni na to pytanie musimy cofnąć się odrobinę w czasie, do 11 maja 2020 roku. W ten dzień PLUS uruchomił pierwszą w Polsce komercyjną sieć 5G. Na ten cel przeznaczono blok o szerokości 50MHz z pasma 2600MHz TDD (Time Division Duplex, n38 i n48). Wcześniej wykorzystywano go do obsługi technologii LTE. Przez taki zabieg w teorii (i wg testów) 5G powinno osiągać prędkość do 600 Mb/s i to bez agregacji pasm. Wykorzystując ich połączenie pod koniec 2021 roku udało się osiągnąć prędkość aż 1 Gb/s!

Pozostali operatorzy strukturalni również uruchomili swoim klientom dostęp do sieci 5G. Pojawiły się jednak znaczące różnice. Wykorzystują oni dynamiczne współdzielenie pasma 2100 MHz (n1) pomiędzy LTE i 5G z wykorzystaniem DSS (Dynami Spectrum Sharing). Takie współdzielenie pasma przekłada się (w teorii) na niższe prędkości pobierania i wysyłania danych przy pomocy 5G niż ma to miejsce w przypadku Plusa. Czy tak jest w rzeczywistości? Na to pytanie odpowiadają wyniki testów przeprowadzonych przez Notel Poland.

Musimy pamiętać, że docelowym pasmem częstotliwości przeznaczonych dla 5G jest 3400-3800 MHz, które miały zostać udostępnione operatorom przez UKE na zasadzie aukcji. Została ona ogłoszona 6 marca 2020 roku i zawieszona 16 kwietnia 2020 roku ze względu na wybuch pandemii. Przesuwano ją kilkukrotnie, pojawiły się także wątki dotyczące cyberbezpieczeńtwa skutkiem czego nie doszła jeszcze do skutku. Mamy nadzieję, że nastąpi to w możliwie najszybszym terminie, chociaż w tej chwili trudno go wskazać.

Powróćmy do wyników przeprowadzonych testów. Jak podaje Notel Poland do badań wykorzystano smartfon Xiaomi Mi 11, który obsługuje wszystkie wymienione wcześniej pasma. Same testy przeprowadzono w stabilnych warunkach radiowych i w bezruchu. Skupiono się na największych miastach i aglomeracjach miejskich w naszym kraju. Zaznaczamy, iż testom zostali poddani operatorzy strukturalni (MNO), którzy dzięki posiadanej infrastrukturze technicznej mają możliwość wdrażania najnowszych technologii. FM MOBILE jako operator wirtualny (MVNO) na mocy podpisanej umowy z MNO korzysta ze wspomnianej infrastruktury. W naszym przypadku jest to oczywiście Plus, o czym mówiliśmy niejednokrotnie.

Pobieranie danych (download)

Zdecydowanie jeden z najważniejszych parametrów, z którego korzystamy codziennie. To właśnie dzięki pobieraniu danych możemy przeglądać wszelkiego rodzaju treści zamieszczone w Internecie. Wpisy, artykuły, filmiki, pliki muzyczne, obrazy, zdjęcia, gify, memy itp. – wszystko to co widzimy na ekranach naszych urządzeń w trybie on-line (w przypadku off-line musimy je wcześniej zapisać za pośrednictwem sieci i pobierania danych). Ten parametr definiuje nam jakość korzystania z Internetu, wszelkiego rodzaju spadki powodują przerwy w strumieniowaniu (np. podczas oglądania filmów), zacinanie się i zdecydowanie pomniejsza się wygodę korzystania z zasobów sieci. Przecież nie chcemy czekać kilku minut na buforowanie się filmiku na Youtubie lub co gorsza na uruchomienie strony internetowej. Pamiętajmy im wyższa prędkość pobierania danych, tym szybciej wykorzystamy dostępny pakiet Internetowy – dlatego w przypadku korzystania z sieci 5G zalecamy wybrać największe możliwe opcje 🙂

Testy wykazały jednoznacznie, że największą prędkość pobierania sieci 5G na terenie największych miast polskich oferuje Plus. Uśredniony wynik downloadu w Szczecinie i Warszawie przekraczał 300 Mb/s, pojawiły się lokalizacje, w których wynik przekroczył 400 Mb/s, a maksimum jakie udało się uzyskać w Galerii Kliff w Gdyni wyniósł niewiele ponad 500 Mb/s. Taka prędkość osiągnięta przy wykorzystaniu sieci Plus nie powinna dziwić osób, które zapoznały się z testami przeprowadzonymi przez FM MOBILE na terenie Wrocławia. Wpisują się one doskonale w rezultaty potwierdzone przez Notel Poland.

Jak wypadli inni operatorzy?

Średnie prędkości pobierania danych przy użyciu technologii 5G są na ogół o wiele niższe – czasem nawet o ponad 200 MB/s. Co pokazują poniższe wykresy dla poszczególnych miast:

Wszystkie wykresy pochodzą ze strony fbbenchmark.eu

Jak widzicie Plus „wygrywa” w większości lokalizacji (wyłamał się jedynie Radom).

Udział technologii 5G w testach

Udział technologii 5G w testach

Wszystkie przedstawione dane odpowiadają za wykorzystanie technologii 5G (pamiętajmy, że to ją testujemy). W przypadku Plusa odpowiadała ona za przedział ok 90-100% wszystkich uzyskanych połączeń, co w ogólnopolskim rozrachunku jest doskonałym wynikiem (pozostali operatorzy muszą włożyć jeszcze wiele pracy).

Oto jak wygląda to w praktyce (na wykresach):

Wszystkie wykresy pochodzą ze strony fbbenchmark.eu

Buforowanie i stabilność (Wideo 4K)

Przeprowadzone testy polegały także na streamingu wideo w jakości 4K – gdzie zmierzono czas buforowania filmu oraz bacznie przyglądano się przerwom w transmisji.

Plus najniższy czas osiągnął w Krakowie, GOP, Bydgoszczy, Łodzi, Szczecinie, Poznaniu, Trójmieście i Białymstoku. Kilka milisekund różnicy na jego niekorzyść pojawiło się w Radomiu, Olsztynie, Lublinie, Rzeszowie oraz Wrocławiu. Wszędzie natomiast to Plus okazał się najlepszy jeśli chodzi o brak przerw w transmisji – gdzie w większości miast było to 100% odtworzeń bez przerw i przycięć.

Wysyłanie danych

W przypadku wysyłania danych – nie ma jednego zdecydowanego lidera (inaczej niż przy ich pobieraniu). Najwyższe średnie prędkości wysyłania mieściły się w zakresie od 50-70 Mb/s. Zdarzały się rekordowe wyniki sięgające ponad 90 Mb/s i tym razem niestety nie był to Plus, tylko Orange i T-Mobile. Nasz operator strukturalny ma na tym polu miejsce do poprawy. Jesteśmy jednak bardzo dobrej myśli biorąc pod uwagę tempo jakie Plus wyznaczył sobie we wrażaniu technologii 5G na terenie Polski.

Dlaczego o tym piszemy?

Ponieważ (po raz kolejny przypominamy) działamy na pełnym zasięgu sieci Plus i każde takie testy utwierdzają nas w przekonaniu, że tworząc FM MOBILE (ponad 10 lat temu) potrafiliśmy wytypować najlepszego na rynku operatora strukturalnego. Każdy ich sukces, pozwala nam (i Wam) na korzystanie z najnowszych i najbardziej zaawansowanych, a co za tym idzie doskonałych rozwiązań technologicznych.

Pamiętajcie, że nie każdy smartfon wyposażony w modem 5G będzie działał w zasięgu konkretnej lub wszystkich sieci. Ma to związek z zastosowanymi technologiami połączeń (TDD, FDD), poszczególnymi pasmami itp. Listę takich urządzeń – ponieważ na rynku pojawiły się także routery mobilne, znajdziecie na naszej stronie w sekcji FAQ. O tym jak zmieniła się dostępność smartfonów obsługujących sieć 5G oraz jak obecnie wygląda ich udział w światowym rynku może zdziwić – ale to materiał na inny wpis 🙂

Jeśli jesteście ciekawi jak wygląda szczegółowa sytuacja dostępu do technologii 5G w Waszym regionie to zapraszamy do zapoznania się z materiałami od RFBENCHMARK (niezależnej firmy mierzącej jakość sieci operatorów), która skupia się na MNO (z racji specyfiki działania takiego operatora):

Oraz na ogólnopolskiej mapie zasięgu.

P.S. Liderem w ogólnym rozrachunku pozostaje Plus 🙂