5G oficjalnie w Polsce!

Stało się! Wiadomość obiegła media lotem błyskawicy, a raczej z prędkością jaką umożliwia nowa generacja. Komercyjna sieć 5G oficjalnie rozpoczęła swoje działanie w Polsce. Wszystko za sprawą grupy Polkomtel i operatora sieci Plus.

Przez ostatnie kilka miesięcy branżowe strony internetowe żyły krążącymi informacjami o tym, że operatorzy w naszym kraju szykują się do wprowadzenia technologii 5G. Prowadzili badania i testowali na potęgę. 11 maja 2020 roku Plus uruchomił 100 stacji bazowych, dla mieszkańców 7 polskich miast: Wrocławia, Warszawy, Poznania, Łodzi, Katowic, Szczecina i Gdańska. Stacje obejmą swoim zasięgiem około 900 tysięcy osób. Korzystają one ze sprzętu dostarczonego przez firmę Ericsson – partnera technologicznego sieci Plus.

Fot. Plus

Z powodu braku odpowiednich uprawnień na częstotliwości przeznaczone dla sieci 5G (aukcja została zawieszona z powodu pandemii) zdecydowano się na częstotliwość 2600MHz o szerokości pasma 50MHz. Istnieje także drugi powód takiego rozwiązania, wspomniane 2600MHz jest swego rodzaju kompromisem pomiędzy szybkością jaką może zaoferować dana częstotliwość, a propagacją (rozchodzeniem się) fal. Chodzi o szybkość i będzie mieściła się w granicach do 600 Mb/s. Co prawda odbiega to od wyników jakie można osiągnąć przy wykorzystaniu pasm 3400MHz – 3800MHz, ale jak wspominałem przetarg nie został zakończony i nie wiadomo kiedy to nastąpi.

Usługa uruchomiona przez Plusa wykorzystuje także technologię TDD (Time Division Duplex). Pozwala ona na pobieranie i wysyłanie danych wykorzystując do tego ten sam fragment pasma, w zależności od naszych potrzeb. Zaznaczyć należy także, że nowa usługa spełnia wszystkie wymagane normy odnoszące się do natężenia pola elektromagnetycznego (normy PEM).

Sieć 2,6 GHz TDD to pierwszy etap ogólnopolskiego 5G od Plusa. Uruchomione pasmo będzie współgrać z częstotliwościami udostępnionymi w planowanym przetargu na 5G. Docelowo sieć ma być dostępna w całym kraju i dla każdego.

Uruchomienie sieci 5G przez Plusa do duży powód do radości dla osób interesujących się nowinkami technologicznymi, a także dla każdej osoby chcącej korzystać z dostępu do Internetu w doskonałej jakości.