Testujemy FM MOBILE 5G

Nic tak bardzo nie potrafi zdenerwować jak niska prędkość pobierania danych podczas korzystania z Internetu. Niemożliwie długo ładujące się strony, wieczne buforowanie się filmów, czy nawet problemy z wyznaczaniem trasy w nawigacji nie wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie. Zdecydowanie nie lubimy takich sytuacji. Na szczęście coraz to nowsze generacje technologii pozwalają na eliminację tego typu niedogodności.

Pierwsza sieć komórkowa powstała w naszym kraju niemal 30 lat temu, a więc w latach 90-tych. Pozwalała ona na wykonywanie połączeń i wysyłanie wiadomości SMS. Przełom tysiąclecia to z kolei umożliwienie telefonom korzystanie z Internetu. Koniec roku 2009 przyniósł ulepszenia w postaci znacznego zwiększenia prędkości pobierania danych  za sprawą 4G i standardu LTE. Mija kolejne 10 lat i rozwój technologiczny przedstawia najnowszą generację sieci, a więc 5G.

Jest ona dużo bardziej stabilna od poprzednich generacji i dzięki temu bardziej niezawodna. Dzięki niej uzyskujemy dużo mniejsze opóźnienia w czasie korzystania z Internetu. Pozwoli także na połączenie się z dużo większą ilością urządzeń. Za najważniejsze możemy uznać znacznie zwiększoną prędkość pobierania i wysyłania danych.

O jakich osiągach mówimy? Dostępne rozwiązania technologiczne (częstotliwość 2600MHz) pozwalają na 600 Mb/s dla pobierania i 60 Mb/s dla wysyłania danych. Dalszy rozwój i wykorzystanie częstotliwości z zakresu 3000 – 6000 MHz ma pozwolić na prędkość transferu pobieranych danych nawet do 20 Gb/s, a wysyłanych do 10 Gb/s. To jednak plany na daleką przyszłość i musimy skupić się na teraźniejszości. Dziś technologia 5G pozwala na dwukrotnie więcej w porównaniu do LTE Advanced.

TechnologiaPobieranie danychWysyłanie danych
2G/GSM-GPRS80 kb/s20 kb/s
2G/GSM-EDGE233,6 kb/s58,4 kb/s
3G/UMTS384 kb/s384 kb/s
3G/UMTS-HSPA42 Mb/s5,4 Mb/s
4G/LTE150 Mb/s50 Mb/s
4G/LTE-Advanced300 Mb/s50 Mb/s
5G600 Mb/s60 Mb/s

Musimy przypomnieć, że wszystkie podane tu wartości są szacunkowymi maksymalnymi prędkościami. Oznacza to, że dzieje się tak w idealnych warunkach, a rzeczywista prędkość może znacznie różnić się od podanych wyników. Osiągniecie 300 Mb/s za pomocą sieci LTE wydaje się niemal niemożliwe w czasie codziennego korzystania. Zazwyczaj prędkość ta wynosi od 30 – 50 Mb/s. Wpływ na to mają różne czynniki takie jak: uwarunkowania geograficzne, atmosferyczne, urbanistyczne, liczby i aktywności innych użytkowników, odległości od stacji bazowej i wiele innych.

Jak to wygląda w przypadku FM MOBILE 5G?

Przeprowadziliśmy testy na terenie Wrocławia, a wyniki są naprawdę zdumiewające. Wszystkie pomiary były przeprowadzone za pomocą naszej karty SIM, telefonu Samsung Galaxy A32 5G – niedrogie urządzenie, na które może sobie pozwolić większość osób oraz aplikacji Speed Test. Taki wybór pozwolił na testowanie samej technologii, a nie urządzenia. Jak wiemy flagowce wyposażone są we wszystkie możliwe najlepsze i najnowsze rozwiązania, które pozwalają „wykręcić” im jeszcze lepsze osiągi. Obszar testów to siedziba FM MOBILE, Dworzec Główny PKP we Wrocławiu, wrocławski rynek oraz dzielnice: Przedmieście Oławskie, Pilczyce oraz Stabłowice.

Rynek
Rynek

ul. Żmigrodzka

Wrocławski rynek zdecydowanie jest miejscem, w którym chcemy korzystać z FM MOBILE 5G. Prędkość jaką udało się osiągnąć wyniosła ponad 500 Mb/s – jest to najwyższy wynik jaki uzyskaliśmy podczas naszych testów. Mówiąc kolokwialnie – udało się zamknąć licznik. Drugi wynik to niemal 450 Mb/s – takich osiągów nie powstydziła by się sieć oparta na światłowodzie. Z kolei w naszym budynku na ulicy Żmigrodzkiej mogliśmy liczyć na transfer ponad 180 Mb/s.

PKP
PKP
ul. Żmigrodzka

Dworzec główny we Wrocławiu to także miejsce, w którym FM MOBILE 5G działa bez zarzutu. Prędkości niemal 350 Mb/s oraz 225 Mb/s robią wrażenie. Korzystanie z Internetu sprawia prawdziwą przyjemność. Trzeba mieć na uwadze, że takie testy potrafią pochłonąć największy nawet pakiet internetowy w krótkim czasie, dlatego zrobiliśmy to za Was. Po powrocie na ulicę Żmigrodzką wykonaliśmy jeszcze jeden test, który pokazał prędkość wynoszącą niemal 150 Mb/s – co również jest bardzo dobrym wynikiem. Kolejne dni to zmiana lokalizacji.

Pilczyce
Stabłowice
Przedmieście Oławskie

Przenieśliśmy się w miejsca gdzie zasięg sieci 5G jest nieco mniejszy, czyli poza centrum Wrocławia. Uzyskane prędkości w każdym przypadku wynoszą ponad 100 Mb/s i jest to bardzo przyzwoity wynik. Oznacza to, że FM MOBILE 5G pozwala na swobodne korzystanie surfowanie po sieci nawet dla najbardziej wymagających użytkowników. Wyniki są zdecydowanie lepsze niż w przypadku z korzystania z sieci 4G LTE.

FM MOBILE 5G wartość minimalna
Test 4G TLE
Test 4G LTE

Minimalny wynik podczas testów FM MOBILE 5G wyniósł nieco ponad 80 Mb/s. W obu przypadkach testowania technologii 4G LTE uzyskane prędkości wyniosły niewiele powyżej 35 Mb/s, co stanowi zdecydowaną różnicę. FM MOBILE 5G to wielokrotnie większa prędkość, w każdej sprawdzonej przez nas sytuacji. Nawet najniższy uzyskany wynik pozwala na płynne korzystanie z Internetu, bez zacięć, czy buforowania. Przedstawione prędkości robią wrażenie – szczególnie testy przeprowadzone na wrocławskim rynku pokazują przepaść pomiędzy technologiami. Co prawda 4G LTE pozwala na osiąganie wartości ponad 150 Mb/s, jednak nie są to częste sytuacje. Musimy także pamiętać, że im więcej osób będzie w tym samym czasie korzystać z danego pasma częstotliwości, tym bardziej będzie spadała prędkość transferu danych. Mamy także świadomość, że w przypadku FM MOBILE 5G liczy się to, czy jesteśmy w zasięgu technologii oraz czy mamy urządzenie pozwalające z niej korzystać. Niemniej wyniki testów mówią same za siebie i uważamy, że stanowią najlepszą możliwą reklamę.

Technologia 5G całkowicie zmienia reguły gry. Sprawia, że nie jesteśmy już uwiązani do kabla (lub światłowodu), aby cieszyć się naprawdę szybkim Internetem, gdziekolwiek jesteśmy. Oczywiście, to gdziekolwiek póki co oznacza miejsca objęte zasięgiem 5G, a tych ciągle przybywa.

Abyście w pełni korzystali z dostępu do najnowszej technologi dołożyliśmy Wam gigabajty! Przypominamy, że FM MOBILE 5G jest dostępne dla wszystkich naszych abonentów i możecie je aktywować w każdej chwili, za niewielką miesięczną opłatą doliczana do Waszej faktury. Posiadając taryfę Success korzystacie z FM MOBILE 5G w ramach abonamentu 🙂