Huawei 5G CPE Pro 2

Dostęp do Internetu to podstawa – z tym twierdzeniem nie można się nie zgodzić. Niemal wszystkie nasze aktywności przeniosły się do wirtualnego świata, co dobitnie pokazała pandemia. Im szybsze połączenie z siecią, tym swobodniej i wygodniej możemy z niej korzystać. Takie możliwości daje nam sieć najnowszej generacji, czyli 5G. Aby z niej korzystać potrzebujemy urządzenia, które obsługuje tą technologię. Jeśli chodzi o smartfony wybór zaczyna być coraz większy. Nieco inaczej jest w przypadku routerów, jak na razie pojawiło się kilka urządzeń z wbudowanym modemem 5G. Dziś chcemy zaprezentować jeden z nich, a konkretnie Huawei 5G CPE Pro 2.

Sieć 5G testowaliśmy już na łamach naszego bloga. Wyniki we Wrocławiu były więcej niż zadowalające. Inne większe miasta (i nie tylko) nie pozostają w tyle, ale to temat na kolejny wpis. Sieć 5G to doskonała alternatywa dla tych osób, które z różnych przyczyn nie mają dostępu do szybkiego Internetu światłowodowego (zdarza się i tak w centrach dużych miast) oraz niekoniecznie chcą być na stałe przywiązane go jednego konkretnego miejsca. Internet mobilny stał się idealnym rozwiązaniem, a sieć 5G doskonale się w nie wpisuje. Nie inaczej jest z routerem Huawei 5G CPE Pro2.

Urządzenie robi naprawdę bardzo dobre wrażenie. Pochwały należą się za estetykę i jakość wykonania. Obudowa jest minimalistyczna, a biały kolor powinien doskonale komponować się z każdym wnętrzem. Oczywiście nie każdemu musi przypaść do gustu (o tym przecież się nie dyskutuje) i nie musimy go eksponować w naszym domu. W razie potrzeby bardzo łatwo możemy go ukryć przed wzrokiem innych, za sprawą jego niewielkich wymiarów (90 x 97 x 178 mm).

Front urządzenia zajmują 3 diody:

 • 5G
 • 4G
 • Wi-Fi

Każda z nich może świecić się na 3 różne kolory:

 • Zielony – silny sygnał połączenia
 • Żółty – umiarkowana siła sygnału połączenia
 • Czerwony – słaby sygnał połączenia

Uzupełnione są one o przycisk WPS – ułatwiający automatyczne połączenie urządzeń do sieci bezprzewodowej.

Spód routera skrywa szufladkę na kartę nano-SIM, przyciski zasilania oraz resetowania urządzenia. Umieszczono tam także najważniejsze informacje takie jak:

 • Nazwę producenta i model routera
 • Nazwy sieci Wi-Fi (2,4 / 5 GHZ)
 • Hasło do sieci Wi-Fi
 • Adres IP
 • Domyślne hasło logowania do panelu administracyjnego
 • PIN WPS

Na „plecach” routera znajdziemy 1 port LAN / WAN, 1 port LAN oraz złącze zasilania.

Obudowa skrywa wentylatory chłodzące, które dynamicznie dostosowują prędkość roboczą do panującej temperatury. Poprawiają efektywność chłodzenia nawet o 50% i obniżają ciepło powierzchni routera o 5°C. Działają przy tym niezwykle cicho – na poziomie 30dB, czyli nawet o 10dB mniej niż przeciętny hałas otoczenia.

Sercem i mózgiem Huawei 5G CPE Pro 2 jest najnowocześniejszy procesor Balong 5000 wykonany w technologii 7nm. Jest to pierwszy chipset w tej serii routerów, który obsługuje pasmo 200MHz i technologię agregacji (łączenia) pasm nośnych pozwalających podwoić szczytową prędkość pobierania danych w technologii 5G do maksymalnej określonej przez producenta wynoszącej aż 3,6 Gb/s. Pamiętajmy jednak o tym, że prędkość Internetu mobilnego zależy od szeregu różnych czynników i osiągnięcie jej maksimum jest możliwe często jedynie w warunkach laboratoryjnych. Oprócz agregacji czterech pasm częstotliwości 5G TDD (n41/n77/n78/n79) producent dodał obsługę siedmiu kolejnych pasm częstotliwości 5G FDD (n1/n3/n5/n7/n28/n38/n40). O to, aby w pełni wykorzystać wszystkie zakresy TDD oraz FDD zadba autorska technologia Huawei 5G Super Uplink. Gwarantuje ona szybkie oraz płynne połączenie o szerokim zasięgu, co będzie niezwykle przydatne podczas oglądania filmów wysokiej jakości lub video konferencji.

Jeśli potrzebujemy połączenie za pomocą przewodu – również mamy taką możliwość, a zapewnią nam to wspomniane wyżej dwa porty LAN, które na domowe potrzeby w zupełności powinny wystarczyć. Najczęściej i tak wykorzystujemy połączenie bezprzewodowe, a grzechem byłoby z niego nie korzystać ponieważ Huawei 5G CPE Pro 2 zapewnia dostęp do najnowszego standardu Wi-Fi 6, dzięki któremu połączymy nasze domowe urządzenia z pełną prędkością sieci 5G. Router obsługuje technologię MU-MIMO (Multi-User Multiple Input Multiple Output) pomagającą zwiększyć prędkość Wi-Fi poprzez możliwość jednoczesnego wysyłania i odbierania wielu strumieni danych. Dzięki temu możemy za jego pomocą obsłużyć jednocześnie aż do 128 urządzeń – jest to aż nadto jeśli chodzi o nasze domowe potrzeby, a i nawet małe biura. Co więcej router Huawei 5G CPE Pro 2 posiada także funkcję „Mesh” pozwalającą na korzystanie z jednego SSID. Co to znaczy? SSID (Service Set Identifier) to identyfikator sieci składający się z 32 znaków i pełni on rolę loginu w sieciach lokalnych przy próbie nawiązania połączenia z puntami dostępowymi. Jeden SSID oznacza jeden punkt dostępowy dla wielu routerów połączonych w system „Mesh”. Razem mogą one tworzyć jedną sieć, która pozwala użytkownikowi łączyć się z nią za pomocą wielu routerów, co bardzo przydaje się w dużych domach, biurach, obiektach handlowych itp. Nie każdy router pozwala na stworzenie takiej wewnętrznej sieci, a w Huawei 5G CPE Pro 2 mamy taką funkcję udostępnioną w standardzie. Oczywiście router przesyła sygnał Wi-Fi w dwóch zakresach 2,4 i 5 GHz – tego nie mogło zabraknąć w sprzęcie tej klasy.

W panelu administracyjnym urządzenia ustawimy między innymi sieć gościnną, kontrolę rodzicielską, VPN, cały szereg funkcji bezpieczeństwa – włącznie z wbudowanym firewallem i ochroną przed atakami typu brutal force. Ogółem znajdziemy w nim wszystko co w domu będzie dla nas przydatne. Zrobimy to lekko i przyjemnie – sprzyja temu wygodny i przede wszystkim przejrzysty interfejs, w którym każdy powinien się odnaleźć. Mówimy tu zarówno o panelu w wersji webowej (strona www) jak i dedykowanej aplikacji na smartfona – AI Life, która dostępna jest na Androida i iOS.

Prędkość pobierania danych na jaką pozwala sieć 5G oraz opisywany router pozwoli na swobodne korzystanie z Internetu, niezależnie od tego co w danej chwili chcemy robić. Uzyskane wyniki pomiarów we Wrocławiu jasno pokazały, że sieć 5G może być alternatywą dla światłowodu w miejscach gdzie go nie ma. Oczywiście musimy pamiętać, że najnowszy standard technologii niestety nie wszędzie jeszcze jest dostępny. Pamiętajmy także, że wyniki pomiarów mogą się różnić w zależności od pogody lub pory dnia. Także w różnych miejscach naszego mieszkania mogą być one różne – jest to kwestia zasięgu. Idealne warunki to takie, w których router postawimy koło okna i będzie on skierowany w stronę stacji przekaźnikowej BTS. W głębi mieszkania zasięg będzie nieco mniejszy, ze względu na mury oraz inne urządzenia, z jakich korzystamy u siebie w domu. Na szczęście Huawei 5G CPE Pro 2 wyposażono w funkcję optymalizacji, która pomaga w znalezieniu miejsca z najlepszą jakością sygnału 🙂 Taka pomoc oraz to, że jest on w pełni mobilny i ma niewielkie wymiary znacznie ułatwia jego najlepsze ustawienie w naszym mieszkaniu.

Czy Huawei 5G CPE Pro 2 może zapewnić nam mobilny dostęp do Internetu porównywalny ze światłowodem?

Jeśli tylko znajdujemy się w zasięgu sieci 5G – TAK i nie mamy najmniejszych wątpliwości!

Dlaczego piszemy o Huawei 5G CPE Pro 2? Ponieważ możecie go kupić w ramach oferty Internetu domowego HomeOffice w FM MOBILE, w ramach którego otrzymacie po 200 GB do wykorzystania w dzień i w nocy. Router dostępny jest w abonamencie zawieranym na 24 miesiące w taryfach Advance (1899 zł) i Success (1749 zł). Od razu chcemy zaznaczyć, iż nie oszaleliśmy 🙂 O takich cenach decyduje rynek i ma na to wpływ wiele czynników. Główny to taki, że routerów z wbudowanym modemem 5G jest na nim stosunkowo niewiele, a jeszcze mniej o takich możliwościach jak Huawei 5G CPE Pro 2. Sama cena modemu 5G przeznaczonego do routera jest bardzo wysoka (w telefonach stosuje się inne rozwiązania). Czy pamiętacie początkowe ceny smarfonów obsługujące technologie 5G? Również były wysokie, jednak duże zapotrzebowanie oraz przestawienie procesów produkcyjnych i łańcuchów dostaw pozwoliły na stopniowe schodzenie z cen tych urządzeń. Jednym z negatywnych skutków pandemii jest brak mikroprocesorów na rynku ogólnoświatowym tak potrzebnych do produkcji najnowszych rozwiązań technologicznych – dlatego coraz częściej słyszymy o braku niektórych urządzeń na rynkach różnych państw. Drugim jest problem rosnącej inflacji, która pojawia się nie tylko w Polsce, ale i innych krajach np. Unii Europejskiej. Konflikt toczący się za naszą wschodnią granicą zachwiał także poczuciem spokoju i stabilności na całym świecie.