Polska 2021 wg Google

Przełom roku to doskonały czas na różnego rodzaju podsumowania oraz zestawienia. Nie wyłamujemy się z tego trendu. Tym razem spojrzymy na rok 2021 z nieco innej strony. Każdy z nas wyszukuje potrzebnych informacji w Internecie – stał się on skarbnicą wszelkiej wiedzy. Jedną z najpopularniejszych wyszukiwarek jest Google i bardzo często z niego korzystamy. Czy jesteście ciekawi co na sobie najwięcej uwagi?

Rok 2021 był pełen różnego rodzaju wydarzeń i emocji. Co jednak najbardziej nas interesowało? Co wyszukiwaliśmy najczęściej? Odpowiedź na te pytania poznaliśmy dzięki Google, które udostępniło listę haseł, jakie w 2021 roku zanotowały największy wzrost popularności w porównaniu do roku poprzedniego (w 2020 dominowały hasła związane z pandemią).

Co najważniejsze lista ta obejmuje frazy najczęściej wpisywane w naszym kraju. Możemy więc spokojnie stwierdzić, iż stanowią one główne zainteresowania naszych rodaków w roku ubiegłym. Hasła zostały podzielone na kilka (naście) kategorii.

Pierwszą z nich są frazy „Najszybciej zyskujące na popularności”:

Źródło Google

Na pierwszy plan wysunęło się wydarzenie sportowe jakim było EURO 2020 (z powodu pandemii rozgrywane rok później). Większość naszych rodaków kibicuje polskim sportowcom – taki wynik to więc nic dziwnego. Tym bardziej, że nasza reprezentacja brała udział w tym turnieju. Było to także pierwsze większe wydarzenie sportowe od dłuższego czasu. Drugie miejsce zajął znany każdemu muzyk Krzysztof krawczyk, który niestety zmarł w 2021 roku (dokładnie 5 kwietnia). Podium zamyka spis powszechny jaki ma miejsce raz na 10 lat i odbył się właśnie w zeszłym roku. W pierwszej dziesiątce znajdziemy postać Kamila Durczoka – dziennikarza zmarłego 16 listopada, czy też piłkarza Christiana Eriksena, który walczył o życie na boisku podczas EURO 2020. Zresztą nazwisko duńskiego piłkarza pojawia się w zestawieniach kilkukrotnie (najwięcej). Nie zapomnieliśmy także o tematach związanych z pandemią czyli o elektronicznym koncie pacjenta, czy loterii szczepionkowej. Czy udało się w niej Wam coś wygrać?

Druga kategoria nazywa się: „Tematy, o których się mówiło”:

Źródło Google

Dominowały w tematy polityczne. Najczęściej mówiliśmy o spisie powszechnym, zaraz później o sytuacji w Afganistanie – ma to związek z przejęciem władzy przez Talibów. Podium zamyka temat szczepień na Covid-19. Wiele czasu poświęciliśmy także na szukanie informacji o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, czy też mediach bez wyboru. Pamiętaliśmy o podatku cukrowym i Nowym Ładzie (to hasło musiało być szczególnie popularne pod koniec roku, a i w tym pewnie plasuje się wysoko). Chwali się wysokie miejsce wyszukiwania Konkursu Chopinowskiego. Nie mogło też zabraknąć wzmianek o olbrzymiej awarii Facebooka i zablokowaniu kanału sueskiego przez wielki kontenerowiec. To ta sytuacja odpowiadała za olbrzymie opóźnienia w dostawach przesyłek do całej Europy.

A jeśli mówimy o przesyłkach to nie możemy zapomnieć o kupowaniu. Jedną z kategorii jest „Ile kosztuje”:

Źródło Google

Bardzo mocno interesowaliśmy się cenami testu na covid oraz kosztem szczepienia. Byliśmy ciekawi ile trzeba zapłacić za bitcoina, czy też gram złota, a są to tematy inwestycyjne. Lekkie zdziwienie może budzić pytanie o cenę chleba i chicken boxa – ale o to właśnie pytali Polacy.

W kategorii „Jak…”:

Źródło Google

Ta kategoria dotyczy wyszukiwania pytań w jaki sposób mamy coś zrobić. Jakich konkretnie potrzebowaliśmy podpowiedzi? Królują tematy związane z COVID-19 oraz spisem powszechnym. Z racji na specyfikę roku 2021 nie ma w tym nic dziwnego. Na drugim miejscu pojawiło się pytanie o wykorzystanie bonu turystycznego, co sugeruje, iż wszyscy chcieliśmy odpocząć i ze względu na niepewną sytuację epidemiologiczną w popularnych krajach wypoczynkowych decydowaliśmy się na urlop w naszym kraju.

Pytanie rozpoczynające się od „Czy…”:

Źródło Google

Chcieliśmy się dowiedzieć czegoś więcej przede wszystkim o Pracowniczych Planach Kapitałowych. To ważna decyzja dotycząca naszej przyszłości, którą każdy musiał podjąć. Dlatego wcale nie dziwi, że to pytanie znajduje się na pierwszym miejscu. Następnie pojawia się seria pytań o to, czy galerie, restauracje, szkoły są otwarte. Pandemia ma bardzo mocny wpływ na nasze życie. Martwimy się także konfliktami zbrojnymi i niepokojami na granicach, znów w pierwszej 10 pojawia się nawiązanie do EURO 2020.

Są to nieliczne przykłady zestawień wyszukiwanych przez nas haseł. Naprawdę ciekawych kategorii jest więcej i poniżej przedstawiamy kilka z nich. Pełne zestawienia jest naprawdę bardzo długie…. i niezwykle interesujące 🙂

Jak widzicie kto pyta nie błądzi 🙂 W wyszukiwarkę Google wpisujemy pytania z bardzo wielu dziedzin. Czy wpisaliście którąś z wymienionych wyżej fraz? Jak widzimy w 2021 roku piłka nożna była górą. Bardzo często wspominaliśmy też osoby, które niedawno odeszły. W top 10 można często odnaleźć hasło związane z naszym zdrowiem i szczepieniami oraz mającym w zeszłym roku miejsce spisie powszechnym. Niektóre z najpopularniejszych fraz mogą dziwić – niemniej zostały one najczęściej wyszukiwane. Takie podsumowanie to doskonałe studium przypadku jakim jesteśmy społeczeństwem. Doskonale pokazuje to, co nas interesowało i co tak naprawdę było dla nas istotne. Można też przy okazji uśmiechnąć się więcej niż kilka razy 🙂