Jak okiełznać domowy budżet?

Wydawanie pieniędzy jest niezmiernie łatwe – wystarczy zrobić zakupy. Z kolei zarządzanie finansami do najłatwiejszych zadań nie należy. To bardzo ważny aspekt funkcjonowania każdego gospodarstwa domowego, ponieważ niektóre wydatki z nim związane potrafią być naprawdę duże – szczególnie jeśli nad nimi nie panujemy. Niekontrolowane uszczuplenie środków może zakończyć się poważnym problemem – a tego przecież nie chcemy. Warto zatem planować wydatki – pomoże nam w tym nasz telefon, a dokładniej odpowiednie aplikacje. To łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Jak wygląda sytuacja w Polsce?

Różnego rodzaju raporty domowych finansów nie są dla Polaków łaskawe. Niemal 70% naszych rodaków nie oszczędza regularnie, a 30% nie posiada żadnej poduszki finansowej (raport Business Insider Polska). Wystarczy niespodziewany większy wydatek lub co gorsza utrata pracy, aby pojawił się poważny deficyt w domowym budżecie. Sprawia to, że finanse w domach wielu Polaków są źródłem stresów i zmartwienia. Fundacja Kroneberga mówi, iż tylko 28% mieszkańców naszego kraju kontroluje wszystkie wydatki. Oznacza to, że prawie ¾ Polaków nie ma świadomości na co wydaje ciężko zarobione pieniądze. Bardzo często podejmujemy spontaniczne decyzje zakupowe co uniemożliwia skuteczne ich oszczędzanie, a to źle wpływa na nasz domowy budżet.

Dlaczego warto planować wydatki?

Ponieważ skuteczne planowanie wydatków daje poczucie kontroli nad sytuacją finansową oraz własnym życiem. Otrzymujemy komfort psychiczny, który w naszych czasach jest niezmiernie cenny oraz ważny. Oprócz tego planowanie budżetu ma niezwykłe zalety praktyczne – pozwala na rozsądne rozplanowanie wydatków w taki sposób, że wystarczy nam środków na określony przez nas czas, dodatkowo możemy znaleźć pieniądze, które zasilą nasze oszczędności. Uwierzcie regularna kontrola wydatków potrafi wskazać miejsca, które drenują naszą kieszeń bez potrzeby. Owe „dziury” w budżecie ciężko jest wskazać bez analizy. Ich skuteczne „zalepienie” pozwoli na odłożenie kilku groszy na „czarną godzinę”, a co za tym idzie na psychiczny spokój.

Co sprawia że skutecznie oszczędzamy?

Pomaga w tym odrobina cierpliwości i systematyczność. Przyda się także motywacja do działania oraz dobre i funkcjonalne narzędzia, które przejmą znaczną część naszej pracy. Czasy gdy trzeba było zapisywać wszystkie przychody i wydatki w tabelach Excela dawno już minęły. Nadszedł czas aplikacji do zarządzania domowym budżetem. Przedstawiamy najpopularniejsze i darmowe rozwiązania – w końcu czas na oszczędzanie 🙂 Zaczynamy!

Wallet

Aplikacja posiada szereg bardzo intuicyjnych i przydatnych funkcji. Jedną z nich jest możliwość połączenia swojego konta bankowego, a także tego wspólnego z partnerką bądź partnerem. Sprawia to, że nie musimy samodzielnie wpisywać swoich wydatków jeśli realizujemy je kartą płatniczą lub przelewem. Oczywiście każdy zakup gotówkowym uzupełniamy sami – jednak w taki sposób płacimy zdecydowanie coraz mniej. Aplikacja pozwala na ustalenie swojego planowanego budżetu i przypomina nam, gdy niebezpiecznie zbliżymy się do granicy wydatków. Finanse obserwujemy za pomocą czytelnych i przyjemnych dla oka wykresów, mamy możliwość pobierania dodatkowych raportów oraz śledzenia paragonów. Aplikacja dostępna jest na system Android oraz iOS oraz w wersji stacjonarnej przez stronę. Logujemy się w niej za pomocą adresu e-mail, konta Google, danych z konta Facebook. Funkcja premium pozwala na zwiększenie możliwości aplikacji jednak nie jest niezbędna do jej prawidłowego działania.

Kontomierz

Rodzima aplikacja stworzona z myślą o naszych rodakach. Bardzo dobrze wpisuje się w możliwości oszczędzania w Polsce. Możemy bezpiecznie połączyć ją ze swoim kontem bankowym bez wpisywania haseł i loginów. Wprowadzona kategoryzacja wydatków jest niezwykle praktyczna i łatwo możemy monitorować ile wydajemy na poszczególne aktywności np. wyjścia na miasto, kosmetyki, jedzenie, elektronikę itp. Ciekawą funkcją jest podpowiedź, która mówi ile możemy zyskać, gdyby pieniądze znajdowały się na lokatach albo rachunkach oszczędnościowych. Kontomierz pozwala na założenie budżetu i planowanie wydatków. Nie omieszka poinformować nas, gdy przekroczymy obrane cele na dany miesiąc. Aplikacja dostępna jest zarówno na Androida jaki iOS.

Moje Finanse

Program pozwala na łatwe i szybkie wprowadzenie operacji finansowych. Wszystko jest czytelne dzięki ciekawemu interfejsowi oraz prostej obsłudze. Każda z kategorii wydatków ma swój indywidualny kolor. Jeśli żadna z nich nam nie pasuje, to aplikacja pozwala na tworzenie własnych kategorii. Aktualnie wprowadzaną operację finansową możemy zapisać natychmiast jako szablon lub zlecenie stałe ponawiane cyklicznie. Na każdym kroku dostajemy narzędzia służące do filtrowania danych. Szczególnie przydatna może być funkcja odseparowania, jednym kliknięciem, wszystkich wydatków (lub wpływów) i przyjrzenia się rezultatom wyłącznie w takich ramach. Przesuwając w bok uzyskamy dostęp do podsumowań wszystkich wydanych i/albo zarobionych pieniędzy również z perspektywy konkretnych kategorii operacji lub okresów, kiedy były one przeprowadzane. Moje finanse pozwalają na możliwość eksportu oraz importu plików. Dostęp do aplikacji zabezpieczymy kodem PIN. Możemy wybierać katalog w pamięci urządzenia przeznaczony do funkcji backupu i określić czy kopia zapasowa tworzona ma być automatycznie.

Szybki Budżet

Program pozwala na sprawdzanie przychodów i wydatków w synchronizacji z kontami bankowymi i innymi urządzeniami. Ciekawą opcją jest możliwość tworzenia własnego modelu operacji. Nasza sytuacja finansowa przedstawiona jest na przejrzystych wykresach z podziałem na konkretne wydatki oraz dni. Użytkownik ma możliwość modyfikowania konta w ramach konta normalnego oraz specjalnego. Interesującą funkcją jest możliwość wprowadzenia zaplanowanych zarobków na dany okres czasu. Możemy ustalić budżet nie tylko na określony czas (tydzień, miesiąc, rok), ale także na konkretny cel. Aplikacja jest bardzo mocno rozbudowana, a dostęp do jej wszystkich funkcji możemy wykupić w zakładce sklep.

1Money

Aplikacja bardzo przyjazna użytkownikowi. Pozwala na łatwe określenie najbardziej kosztownych obszarów naszej codzienności. Dzięki niej wychwycimy także nieprzemyślane lub nieplanowane zakupy, które w żaden pozytywny sposób nie wpłynęły na życie, a tym bardziej na domowy budżet. Transakcje można dodawać niezwykle szybko, a stan naszych finansów błyskawicznie ocenimy na podstawie przejrzystych wykresów. Aplikacja pozwala na śledzenie oszczędności oraz długów, a także korzystać z różnych walut. Możemy także prowadzić więcej niż jeden budżet, co doskonale sprawdzi się jeśli prowadzimy np. firmę i nie chcemy łączyć prywatnych finansów. Część funkcji dostępna jest po rozszerzeniu aplikacji o płatną wersję.

4Grosze

Ta aplikacja jest nieco odmienna od pozostałych ponieważ opiera się na metodzie kopertowej. Polega ona na schowaniu banknotów do koperty. Ta jest odpowiednio opisana i pieniądze z niej możemy przeznaczyć wyłącznie na ten cel. W aplikacji wykorzystujemy podstawowy mechanizm tej metody – przeznaczamy określone wcześniej środki na konkretne cele. Aplikacja jak na razie nie łączy się z kontem bankowym i należy samodzielnie księgować przychody i wydatki, lecz jej twórcy informują, że cały czas pracują nad dodaniem nowych funkcjonalności. Program pozwala na dodanie kilku kont i podzieleniu finansów na kolorowe grupy. Budżet można prowadzić lokalnie na telefonie oraz po zalogowaniu.

Oczywiście nie są to jedyne dostępne programy, zaproponowaliśmy najpopularniejsze z nich. Warto pamiętać, że same banki potrafią oferować swoim klientom dedykowane rozwiązania w zakresie weryfikowania i planowania wydatków. Jednak mając konta w różnych bankach dodatkowy program może okazać się idealnym rozwiązaniem.

Najczęściej to właśnie drobne wydatki (często podyktowane decyzją chwili) przyczyniają się do „znikania” naszych pieniędzy. Aby je wyeliminować należy poddać je analizie, a w tym pomogą narzędzia do zarządzania domowym budżetem.

Jak zacząć oszczędzać?

Czy jesteście w grupie Polaków, która chce oszczędzać? Jeśli tak, to już zrobiliście pierwszy najważniejszy krok. Jeśli chcecie osiągać dobre rezultaty, to oprócz wyżej wymienionych aplikacji warto wziąć pod uwagę kilka innych czynników, które na pewno pomogą Wam w osiągnięciu celu.

Po pierwsze – Pozytywne podejście i chęć zmiany nawyków! Aplikacje to tylko narzędzia – liczy się Twoje zaangażowanie!

Po drugieSystematyczność! Odkładajcie systematycznie nawet niewielkie sumy, lepiej jest zaoszczędzić cokolwiek niż nic i się demotywować. Pozytywne nastawienie jest najważniejsze (patrz po pierwsze :))

Po trzecie – Mierz wysoko! Zakładajcie sobie wysokie cele np. odkładanie 25% pensji. Jednocześnie nie miej sobie za złe jeśli nie wywiążesz się z tego zadania i oszczędzisz 10-15% – to bardzo dobry wynik 🙂 Już rozpocząłeś odkładać pieniądze i robisz to systematycznie (patrz po drugie :))

Po czwarte – Sprecyzuj cel! Dużo łatwiej uzbierać środki na cel określony w danym czasie np. za 6 miesięcy uzbieram kwotę XXXX zł, za 3 miesiące odłożę na wakacje w Hiszpanii, itp. Konkretne cele pomagają wytrwać w postanowieniach.

Po piąte – Oszczędzaj z FM MOBILE!

Jak oszczędzać z FM MOBILE?

Wybrać FM CashBack! Przypominamy, że jesteśmy jedyną firmą telekomunikacyjną, która daje Wam rabat handlowy za korzystanie z usług abonamentowych. Czy wyobrażacie sobie codzienne funkcjonowanie bez telefonu komórkowego i dostępu do Internetu? My też nie. FM CashBack to idealne narzędzie stworzone do rozpoczęcia przygody z oszczędzaniem. Systematycznie co miesiąc otrzymacie stałą i niezmienną kwotę w formie rabatu handlowego. Możecie ją przeznaczyć na dowolne produkty w sklepie FM WORLD POLSKA, a dzięki temu oszczędzacie na codziennych zakupach. To takie proste!

Pamiętajcie, że bez względu z jakiego oprogramowania i aplikacji korzystacie należy zachować ostrożność i bezpieczeństwo.