Aktualizacje… ważne, czy nie?

Ilość powiadomień jakie na co dzień otrzymujemy na nasze telefony jest ogromna. Korzystamy z wielu rodzajów komunikatorów niemal stale przekazujących nam wiele wiadomości. Niemal każdy z nas sprawdza pocztę elektroniczną właśnie za pomocą telefonu. Jeśli dodamy do tego powiadomienia pochodzące z różnego rodzaju aplikacji, to liczba ta jest zdecydowanie jeszcze większa. Aplikacje te, jak i cały system operacyjny naszego urządzenia zgłasza nam potrzebę aktualizacji. Nie powinniśmy jej ignorować. Dlaczego?

Ponieważ niesie ze sobą wiele korzyści. Większość współczesnych urządzeń elektronicznych jest zaprogramowana i sama korzysta z programów. Zostały one stworzone po to, aby mogły działać zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Oprogramowanie to możemy podzielić na dwie kategorie:

  • System operacyjny – czyli baza naszego urządzenia i wszystko to co jest niezbędne do jego działania w podstawowym zakresie. W telefonach będzie to zazwyczaj Android lub iOS (HarmonyOS dopiero się rozwija, a Windows Phone od dawna nie jest już instalowany).
  • Aplikacje instalowane przez użytkownika – czyli przez nas samych. Pobieramy je w celu usprawnienia naszego urządzenia, uzupełnienie funkcji, które nie pojawiły się w systemie podstawowym.

Aktualizacja to nic innego jak zastąpienie programu przez jego nowe wydanie najczęściej z zachowaniem całej dotychczasowej historii użytkowania, ustawień oraz zapisanych w niej danych. Pojawienie się nowej wersji ma na celu poprawę tej poprzedniej. Zyskujemy przez to:

  • Skuteczniejszą ochronę urządzenia w sieci
  • Nowe funkcjonalności
  • Naprawę błędów
  • Usprawnienia w działaniu i wyglądzie programów

Za doskonały przykład może posłużyć aktualizacja systemów operacyjnych Android i iOS. Czy ktoś pamięta jak wyglądały pierwsze wersje tych programów? Oferowały zaledwie ułamek możliwości z jakich możemy korzystać dziś. Oczywiście przeskok technologiczny związany z produkcją smartfonów był ogromny. Procesory, ekrany, aparaty – zmieniło się niemal wszystko i należało do tego dostosować cały zarządzający wszystkimi operacjami i elementami składowymi system. Współczesne telefony to już nie tylko komputery, ale także osobiste biura, centra fotograficzne oraz rozrywkowe. Ilość zadań jakimi możemy je obciążyć rośnie z roku na rok. To wszystko możliwe jest dzięki odpowiednim aktualizacjom systemów operacyjnych oraz samych aplikacji, które także muszą dostosować się do wymagań technologicznych oraz preferencji użytkowników i trendów.

Android 9 wprowadził lepszą kontrolę sposobu w jaki aplikacje w tle uzyskują dostęp do aparatu i mikrofonu w naszym telefonie. Przejście z iOS 6 na 7 wiązało się z całkowitą zmianą wyglądu systemu oraz części z jego funkcjonalności. Z kolei iOS 13 otrzymał możliwość kontroli aplikacji, które mają dostęp do Bluetooth, wcześniej było to poza kontrolą posiada urządzenia. Takich zmian jest bardzo wiele i większości z nich nie zobaczymy ponieważ znajdują się one głęboko w architekturze systemu. Nowa odsłona systemu Android 12 pojawiła się na początku października, pierwsze smartfony mają go otrzymać do końca roku 2021. Ciekawostką jest fakt, iż Android zaprezentował możliwość dołożenia pamięci operacyjnej RAM poprzez aktualizację oprogramowanie systemu w wybranych telefonach marki Xiaomi oraz Samsung.

W unowocześnienie doskonale wpisują się zmiany związane z bezpieczeństwem. Niejednokrotnie pisaliśmy o próbach oszustw skierowanych do użytkowników smartfonów. Tego typu błędy lub niedopatrzenia w systemie wykorzystywane są przez hakerów. Po pewnym czasie zawsze znajdą jakiś sposób, na który oprogramowanie nie jest odporne. Toczy się wyścig pomiędzy nimi, a twórcami programów. Każde złamanie zabezpieczeń powoduje, że powstają nowe, które ponownie po jakimś czasie udaje się pokonać. Dlatego tak ważne jest, aby możliwie często aktualizować systemy operacyjne oraz aplikacje. Dzięki temu jesteśmy bezpieczniejsi.

Miejmy na uwadze, że posiadamy w swoich smartfonach coraz większą ilość wrażliwych danych, które nie powinny dostać się w niepowołane ręce. Nie zapominajmy, że coraz częściej korzystamy z aplikacji bankowych oraz wirtualnych portfeli oraz dokumentów. To wielka pokusa dla różnego rodzaju przestępców, ponieważ wszystko zgromadzone jest w jednym miejscu. Dlatego rozważne korzystanie z telefonu oraz pilnowanie, aby wszystkie programy były możliwie jak najbardziej aktualne znacznie ograniczy zagrożenie.

Czy musimy sami pilnować wgrywania nowych wersji aplikacji? Możemy skorzystać z automatycznej aktualizacji. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Pamiętajmy jednak, że pobieranie plików wymaga połączenia z siecią oraz odpowiedniej wielkości pakietu danych (takie aktualizacje potrafią „ważyć” nawet kilka GB) i dlatego najlepiej robić to poprzez połączenie z siecią Wi-Fi.

Jak włączyć automatyczną aktualizację?

Pamiętajmy o znalezieniu kilku chwil przerwy w korzystaniu z urządzenia, ponieważ aktualizacja wiąże się z restartem aplikacji lub systemu oraz może zająć kilka minut.

Czasem może zdarzyć się, że twórcy danego oprogramowania przestają do dalej wspierać i rozwijać. W razie pojawienia się błędów lub luk bezpieczeństwa nie będą one poprawiane. Jeśli możemy zrezygnujmy z takiej aplikacji i znajdźmy inny program zbliżony funkcjonalnie posiadający aktywne wsparcie. Tyczy się to także starszych smartfonów z systemami, które mają seryjnie zainstalowany „leciwy” już system operacyjny, który może przestać być aktualizowany w niedługim czasie.

Nie oszukujmy się – często systemu oraz aplikacje publikowane są nieco wcześniej niż powinny, przez co są niedopracowane. Możliwe, że mają na to wpływ napięte terminy lub też jest to celowe działanie. Dlaczego? Ponieważ kto lepiej sprawdzi poprawność działania systemu niż sami użytkownicy? Takie rozwiązanie daje możliwość „zatrudnienia” milionów testerów, którzy znajdą dużo więcej niedoskonałości w o wiele krótszym czasie. Zlikwidowanie ich to właśnie kwestia kolejnej „odświeżonej” wersji.

Ilość dodatkowych aplikacji jakie możemy ściągnąć i zainstalować na naszych smartfonach potrafi przyprawić o zawrót głowy. Miliony programów zgromadzonych w Sklepie Play, czy AppStore tylko czeka aż klikniemy przycisk „pobierz”. Oczywiście decydujemy się na takie, które zainteresują nas w jakikolwiek sposób. Nauka, fotografia, biuro, bankowość, mapy, podróże, rozrywka – to tylko nieliczne z kategorii. Korzystanie z nich znacznie ułatwia nam życie i niektóre z programów na stałe wpisały się w naszą codzienność, a przede wszystkim chodzi o naszą wygodę i bezpieczeństwo.