Aplikacje na….. wakacje [część I]

Upragnione i wyczekiwane wakacje w końcu nadchodzą. To czas, w którym wiele osób decyduje się na letni wypoczynek. Jedni z nas skrzętnie przygotowują plany już na długie tygodnie przed wyjazdem. Inni decydują się na spontaniczny wypad. Niezależnie od tego jak i gdzie postanowimy spędzić nasz urlop chcemy by był on przyjemny i bez przykrych niespodzianek. Pomocne mogą okazać się aplikacje – podpowiadamy jakie.

Ilość programów jakie możemy zainstalować na naszym telefonie jest ogromna, a codziennie powstają setki (jeśli nie tysiące) nowych. Pomimo, że podzielone one są na poszczególne kategorie to niełatwo odnaleźć właściwą. Postaramy się ułatwić odrobię rozwiązanie tego dylematu i podpowiemy, które z nich naszym zdaniem nadają się na urlop zarówno ten długi jak i krótki wypad. Dziś skupiamy się na skutecznym dotarciu do celu i sprawdzeniu warunków atmosferycznych w danym miejscu.

Google Maps

Zaczynamy od aplikacji, z której intensywnie potrafimy korzystać na co dzień, a nie tylko w czasie urlopu. Stała się niezbędnym narzędziem podczas każdej podróży (tej małej i dużej). To dzięki niej nie zgubimy się w trasie (chociaż zdarzają się przypadki sprowadzenia na manowce), znajdziemy interesujący nas adres, restaurację lub turystyczny obiekt. Nie musimy mieć osobnych planów każdego zwiedzanego przez nas miasta, czy miejscowości. Sprawiła, że papierowe mapy odeszły w zapomnienie. Sprawdzi się w każdej sytuacji niezależnie od tego czy poruszamy się samochodem, rowerem, czy pieszo. Wystarczy, że wpiszemy nazwę celu i droga zostanie wyznaczona uwzględniając czas dotarcia na miejsce wraz z  potencjalnymi problemami na drodze (o tym jak wyznaczana jest taka trasa już pisaliśmy). Co więcej Google Maps pozwala na natychmiastowe odnalezienie informacji o interesującym nas miejscu lub zabytku. Program umożliwia pracę offline musimy jednak pamiętać o ściągnięciu wszystkiego wcześniej. Jeśli jesteśmy poza granicami kraju to aplikacja podpowie jaką komunikacją miejską dostaniemy się w wybrane przez nas miejsce. W Polsce mamy lepiej działający odpowiednik, o którym piszemy poniżej.

Yanosik

Pozostajemy przy temacie dotarcia do celu bezpiecznie i w optymalnie najlepszym czasie. Oprócz wyznaczenia drogi i informacji o utrudnieniach Yanosik ostrzega nas przed radarami. Co ważne zarówno przed tymi umiejscowionymi na stałe oraz aktualnych miejscach „suszenia” przez patrole. Lista uzupełniana jest w czasie rzeczywistym przez samych użytkowników, tak samo jak ceny paliw na stacjach benzynowych w jakie będziemy mijali po drodze. Jeśli zgłodniejemy w trasie to bez problemu znajdziemy miejsce, w którym możemy zjeść, a w przypadku awarii zobaczymy gdzie znajduje się najbliższy mechanik – opinie i komentarze poprzednich klientów pomogą nam w wyborze odpowiedniego miejsca. Dodatkową i ciekawą funkcją jest możliwość kupienia i sprzedania samochodu, sprawdzenia jego historii, czy też pomocy w obliczeniu i znalezieniu ubezpieczenia OC i AC.

E-podróżnik

Jeśli nie podróżujemy samochodem tylko transportem publicznym i zdecydujemy się na krajowe wojaże, to e-podróżnik musi znaleźć się na naszym telefonie. Aplikacja odnajdzie połączenia do docelowej miejscowości w Polsce uwzględniając pociągi, autobusy, jak i prywatne busy – otrzymujemy pełny rozkład jazdy w jednym miejscu. Aplikacja niezwykle wygodna w działaniu, a przede wszystkim prosta w obsłudze, niezwykle pomocna dla niezmotoryzowanych. Oprócz tego program umożliwi nam zakup biletów (jeśli tylko dany przewoźnik dopuszcza taką opcję).

Jakdojade

Duże miasta przyciągają turystów. Gdańsk, Warszawa, Kraków, Wrocław to nieliczne przykłady polskich metropolii, w których do zwiedzania jest bardzo wiele. Przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi częściami miasta korzystając z samochodu bardzo często związane jest z szukaniem miejsca parkingowego oraz opłat z nim związanych. Dlatego wiele osób decyduje się na przesiąść się na komunikację miejską. W jaki sposób odnaleźć się w gąszczu linii i połączeń w nieznanym mieście? Odpowiedzią jest aplikacja Jakdojade. Po wybraniu odpowiedniej metropolii mamy cały rozkład wszystkich linii w kieszeni. Sprawdzimy godzinę odjazdu z każdego przystanku oraz wyznaczymy trasę dojazdu do celu włącznie z potrzebnymi przesiadkami. Całą trasę wraz z bieżącą lokalizacją zobaczymy na mapie. Jakdojade służy nie tylko turystom – to obowiązkowe wyposażenie smartfona dla mieszkańców większych miast wykorzystywane przez nich na co dzień.

AccuWeather

Pogoda jest istotnym elementem wpływającym na nasze urlopowe plany np jeśli myślimy o kąpieli w morzu to wybierzemy letnie miesiące (chyba, że morsujemy 😉 ). Planując krótki weekendowy wyjazd to właśnie pogoda jest wyznacznikiem naszych działań. Gdy już przyjedziemy na miejsce także ma wpływ na to co robimy w danej chwili. Mało kto lubi rzęsisty deszcz ciągnący się przez połowę urlopu. AccuWeather to jedna z najpopularniejszych aplikacji pogodowych. Dzięki niej możemy przygotować się (lub zmienić nasze plany) do nadchodzących warunków atmosferycznych. Program wykrywa nasze położenie i pobiera aktualną prognozę pogody oraz tę na najbliższe godziny i dni. Możemy wybrać kilka naszych ulubionych miejsc, aby je monitorować. Prognozy pogody mają to do siebie, że mogą być mniej lub bardziej precyzyjne. AccuWeather należy do tych drugich. Oprócz zazwyczaj trafnego przewidywania przekazuje informacje dla alergików i regionalne ostrzeżenia. Aplikacja integruje się z górnym, wysuwanym menu powiadomień w systemie Android, oferuje także wygodne i przejrzyste widżety, jakie możemy dodać do pulpitu.

Meteo ICM

Aplikacja znana przede wszystkim w Polsce, ponieważ powstała w naszym kraju. Możemy śledzić temperaturę, wilgotność powietrza, opady, ciśnienie, zachmurzenie i wiele innych danych. Wszystkie informacje dotyczą terenu naszej ojczyzny. Czy to minus aplikacji? Wręcz przeciwnie. Dane zaprezentowane są za pomocą bardzo szczegółowych wykresów i chociaż na początku mogą one wydawać się trudne do zrozumienia, to kilka minut pozwala na zapoznanie się z niezwykle rzetelną i dokładną prognoza pogody. Meteo ICM to prawdziwy kombajn meteorologiczny. Jest to jedna z nielicznych aplikacji, która jest całkowicie wolna od reklam, co niewątpliwe jest kolejnym atutem.

Współczesny telefon zastępuje nam wiele urządzeń takich jak np. stare papierowe i niewygodne mapy, które nie mogły uwzględnić remontów, objazdów i korków. Później korzystaliśmy z dedykowanych nawigacji, które także powoli zaczynają odchodzić w zapomnienie. Smartfon przejął wszystkie te funkcje i wiele, wiele innych. Prócz sprawdzenia trasy dojazdu, środków komunikacji, kupienia biletu jest też naszym prywatnym prezenterem pogody. W każdej chwili i miejscu możemy sprawdzić warunki atmosferyczne w dowolnym rejonie świata na kilka, a nawet kilkanaście dni. Oczywiście musimy pamiętać, że pogoda potrafi zmieniać się często i niezapowiedzianie. Niemniej aplikacje pomagają nam w zaplanowaniu naszego wypoczynku, bo przecież chodzi w tym wszystkim głównie o to, aby na wyczekiwanym urlopie było miło i przyjemnie, bez przykrych niespodzianek.