Dzień Kultury Fizycznej

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla naszego organizmu. Ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, dlatego watro jest się troszkę poruszać. Jak wiadomo najtrudniej jest zacząć. Pomoc w motywacji  oferuje nam wiele rozwiązań niedostępnych jeszcze kilka lat temu.

Dlaczego o tym mówimy? Ponieważ dziś czyli 22 czerwca obchodzimy narodowy Dzień Kultury Fizycznej. Ma on na celu propagowanie aktywności fizycznej oraz zdrowego stylu życia. Wiele osób pracuje w biurach, siedząc przed ekranem komputera i zapomina o minimalnej dawce ruchu. Na szczęście w przeciągu ostatnich kilku lat liczba osób aktywnie spędzających wolny czas stale się zwiększa.

„W zdrowym ciele zdrowy duch” – przysłowie to doskonale opisuje jak dobry wpływ na nasze samopoczucie ma wysiłek fizyczny. Nie musi być on związany z wymagającymi ćwiczeniami na siłowni, czy też udziałem w maratonie. Ciężkie treningi pozostawmy sportowcom 😉 – dla nas powinien liczyć się codzienny ruch w każdej postaci. Samo pójcie po zakupy, czy powrót pieszo z pracy zamiast używania w tym celu samochodu do dobry pierwszy krok – dosłownie i w przenośni.

Zdrowe liczby

Kroki – robimy je codziennie w domu, pracy, szkole, podczas zakupów itp. Zastanawialiście się kiedyś ile takich kroków robimy przeciętnie w ciągu zwykłego dnia? Oczywiście wszystko zależy od tego jaką mamy pracę, czy jest ona związana z ruchem, czy też siedzeniem przy biurku. Otóż przeciętnie jest to ok 2500 – 3000 kroków. Wydaje się dużo? Niekoniecznie. Dlaczego? Ponieważ wg badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia takich kroków powinniśmy zrobić minimum 6000 – 8000, a zalecanym wynikiem jest osiągnięcie liczby 10 000 w przeciągu dnia. Jak widzimy przeciętny wynik jest daleki od zaleceń.

Jak to zmienić?

Przede wszystkim należy chcieć wprowadzać zdrowe zmiany i nawyki w naszym życiu oraz być konsekwentnym w działaniu. Nie musimy sami liczyć kroków i zapamiętywać swoich wyników. Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań w postaci inteligentnych zegarków, opasek – same smartfony również wyposażone są w krokomierze. Wystarczy zabrać urządzenie na spacer i podziwiać okolicę. Z czasem spacery mogą stać się coraz dłuższe, a może nawet przebiegniemy jakiś odcinek lub całą trasę? Kondycja ma to do siebie, że wzrasta wraz ze zwiększeniem intensywności naszych ćwiczeń i powinniśmy to wykorzystać. Wracając do wszelkiego rodzaju inteligentnych urządzeń to monitorują one nie tylko nasze kroki. Na ich podstawie zliczają pokonaną odległość (niektóre informują nas o pokonanych przewyższeniach). Bieganie, pływanie, jazda na rowerze – rozpoznanie tych czynności nie stanowi dla nich żadnego problemu. Dzięki nim zmierzymy tętno oraz nasycenie krwi tlenem tak ważne w ostatnim czasie. Zegarek lub opaska wyposażona w moduł GPS pozwala na zapisanie naszej trasy i zobrazowanie jej na mapie. Sprawdzimy także ilość spalonych podczas aktywności kalorii, większość z opasek (zegarków) podpowie nam także kiedy powinniśmy zrobić sobie przerwę w pracy, aby się chwilę poruszać. Pozwalają one także na monitorowanie oraz ocenianie jakości naszego snu oraz badanie poziomu stresu.

Oprócz funkcji typowo sportowych takich jak wykrywanie wielu rodzajów treningów urządzenia na naszych nadgarstkach posiadają inne niezwykle przydatne umiejętności. Są to m. in. informacje o pogodzie oraz przychodzące do nas powiadomienia (niektóre pozwalają na odpowiadanie na nie), możemy wygodnie sterować muzyką, czy też migawką aparatu w telefonie. Część urządzeń wyposażona jest w NCF – po to, aby np. nie nosić ze sobą portfela. Nieliczne smartwache obsługują karty eSIM, przez które możemy prowadzić rozmowy – nie musimy zabierać telefonu. Z każdą kolejną generacją funkcji jest coraz więcej.

To jak je wykorzystamy zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Najważniejsze jest wprowadzenie w nasze życie zdrowych nawyków, a opaski, zegarki, telefony mają za zadanie nam w tym pomóc. W końcu lubimy śledzić swoje postępy, a nawet chwalić się nimi poprzez sieci społecznościowe. Powiedzmy szczerze – nic w tym złego, ponieważ każdy powód, aby się trochę poruszać jest dobry.

Ruch to zdrowie w każdym aspekcie

Aby nie być gołosłownym wypunktowaliśmy zbawienny wpływ jaki ma regularna aktywność fizyczna ruchu na nasze zdrowie:

 • poprawia samopoczucie i podnosi samoocenę
 • zapewnia dobry i spokojny sen
 • pomaga w rozładowaniu stresu i napięcia
 • zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji i demencji
 • korzystnie wpływa na poprawę postawy
 • pomaga utrzymać zdrową masę ciała poprzez redukcję tkanki tłuszczowej
 • wpływa na rozwój mięśni, co poprawia stabilizacje szkieletu i odciąża stawy
 • pomaga zapobiegać występowaniu chorób serca oraz układu krążenia
 • pomaga utrzymać odpowiedni stosunek cholesterolu, co zmniejsza ryzyko rozwoju choroby miażdżycowej
 • pomaga obniżyć wysokie ciśnienie krwi, co zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru lub zawału serca
 • wzmaga wchłanianie wapnia do kości, co zwiększa ich wytrzymałość

Co jeszcze może pomóc?

W dbaniu o nasze zdrowie i dobre samopoczucie ruch jest bardzo ważny. Możemy jeszcze wspomóc ten proces trzymając się zasad zdrowego odżywiania. Sprzyja to pozytywnym zmianom jakie pojawią się w naszym organizmie. Rezygnacja ze zbyt obfitych posiłków, a także tych nieprawidłowo zbilansowanych na pewno korzystnie wpłynie na naszą wagę oraz samopoczucie. Dodatkowo cały proces możemy poprzeć szeroką gamą produktów FM WORLD POLSKA z serii NUTRICODE. Znajdziemy w niej odpowiednio przygotowane i podzielone na poszczególne kroki etapy oraz produkty, które na stałe powinny zagościć w naszej diecie jako suplementy dostarczające organizmowi witamin i minerałów. Z FM MOBILE możecie kupić to wszystko w promocyjnej cenie. Wystarczy, że złożycie zamówienie na nową umowę z FM CashBack poprzez stronę www.fmmobile.pl lub aplikację mobilną FM MOBILE EVERYWHERE (dostępną za darmo w sklepie Google Play i AppStore) z wykorzystaniem kodu promocyjnego „Bieg po Sukces”. Kody dostępne są u Partnerów Biznesowych, którzy ukończyli warsztaty FM MOBILE WORKSHOP. Pamiętajcie w staraniach o zdrowie i dobre samopoczucie nie jesteście sami!

Ilość pozytywnych reakcji naszego organizmu na zwiększoną dawkę ruchu jest olbrzymia. Pamiętajmy jednak o tym aby „mierzyć siły na zamiary”. Przebiegnięcie maratonu bez odpowiedniego i długotrwałego przygotowania może skończyć się bardzo źle. Również rozpoczynanie treningów bez odpowiedniej rozgrzewki może skończyć się kontuzją. Aktywność fizyczna jest zdrowa jeśli dostosujemy ją do aktualnych możliwości naszego organizmu. Ważne są małe kroki, ponieważ to one składają się na ostateczną pokonaną przez nas odległość, na drodze ku zdrowszemu życiu.