Witaj szkoło!

Rok szkolny już się rozpoczął, a wraz z nim codzienne chwile spędzone na nauce. Czasy, gdy wyszukanie informacji wiązało się z przeszukiwaniem ciężkich tomów encyklopedii i spędzaniem wielu godzin w bibliotece minęły bezpowrotnie. Nie opieramy się już na tradycyjnych metodach nauczania, a dzięki połączeniu z Internetem mamy dostęp do nieprzebranych zasobów wiedzy! Możemy odszukać wszystko co potrzebujemy w przysłowiowym „oka mgnieniu”. Smartfony stały się urządzeniami wielofunkcyjnymi w pełnym znaczeniu tego słowa, a wraz z nimi powstało wiele aplikacji stanowiących pomoc w nauce i właśnie o nich będzie dziś mowa!

Wiedza na wyciągnięcie ręki

Internet w swoim założeniu miał umożliwić kontakt z innymi ludźmi i być miejscem do przechowywania olbrzymiego zasobu wiedzy. Sprawdza się w tej roli znakomicie. Jedno zapytanie w wyszukiwarce i już mamy odpowiedź. Kolejne kilka kliknięć pozwala na dostęp do specjalistycznej wiedzy, która kilkanaście lat temu była dostępna jedynie dla wybranych. Daje to ogromne możliwości do nauki, które obecnie możemy również wykorzystać za pomocą telefonów komórkowych. Współczesny smartfon dzięki zainstalowanym aplikacjom pomoże nam w skutecznym zdobywaniu wiedzy. Pokusiliśmy się o przedstawienie najpopularniejszych z nich.

PhotoMath

Wzory i równania matematyczne dla niektórych stanowią ciężką próbę. To dla nich powstała aplikacja PhotoMath, dostępna za darmo na Androida i iOS. Jej popularność jest ogromna (świadczy o tym ponad 100 milionów pobrań), co daje jej miano jednej z najlepszych aplikacji do nauki matematyki. Co w niej takiego niezwykłego? Rozpoznaje odręczne pismo (wystarczy umieścić równanie w „czerwonej ramce”), obsługuje edytor równań (możemy w każdej chwili nanieść poprawki). Lecz co najważniejsze aplikacja rozwiązuje równania matematyczne, podaje ich wynik, co dodatkowo możemy zilustrować wykresem. Bonusem jest opcja pokazania rozwiązania krok po kroku, wraz z wytłumaczeniem poszczególnych składowych jego elementów. To sprawia, że aplikacja staje się także przydatna dla rodzica, który z matematyką ostatni raz miał do czynienia wiele lat temu, a pomaga swojemu dziecku w odrabianiu lekcji.

Geometria

Druga aplikacja dla tych, dla których matematyka może stanowić pewne wyzwanie, a konkretnie chodzi o geometrię. Zawiera większość figur i wzorów z jakimi mamy do czynienia w szkole podstawowej i średniej. Możemy obliczyć ich pola i obwody, kąty, wysokości, objętości. Aplikacja dostępna jest na Androida, w darmowej wersji nie mamy dostępu do wszystkich figur.

Układ okresowy 2020 – Chemia

Aplikacja, która pomoże nam w nauce chemii. Znajdziemy w niej dane dotyczące każdego pierwiastka. Korzystając z tabeli z układem okresowym, po kliknięciu w każdy z nich zyskujemy szczegółowe informacje na jego temat (m.in. masę, rok odkrycia, strukturę krystaliczną, właściwości atomowe i wiele innych). Pierwiastki możemy wyszukiwać pod względem kategorii. Aplikacja dostępna jest w wersji darmowej na Androida, za dodatkową opłatą zaoferuje nam jeszcze większą ilość funkcji (kalkulator, słownik pojęć).

Wzorowo

Wzory to nie tylko matematyka i chemia, występują one też w fizyce, geografii…. Wzorowo będzie idealną aplikacją jeśli nie możemy ich zapamiętać. Oferuje ponad 250 wzorów wraz z krótkimi objaśnieniami. Wszystko podzielone jest na kategorie, a poszczególne wzory możemy dodać do bazy swoich ulubionych pozycji. Mamy także do dyspozycji wyszukiwarkę, a wszystko to w darmowej wersji na Androida.

Khan Academy

To darmowe narzędzie nauki między innymi matematyki, programowania, ekonomii, historii i wielu innych dziedzin. Nie będą już one żadnym problemem. Wszystko to w formie lekcji opartych na oglądaniu filmików tematycznie związanych z danym zagadaniem oraz wykonywaniu zadań, jakie możemy znaleźć w aplikacji. Zalogować się w niej możemy jako nauczyciel, rodzic lub dziecko. Rodzic może założyć konto swoim pociechom i śledzić ich postępy. Wszystkie informacje dostępne są w postaci bloków tematycznych i sami decydujemy czy interesuje nas pojedyncze zagadnienie, czy cały temat. Aplikacja sprawdzi także nasze umiejętności w formie testu i na jego podstawie przygotuje dalszy program naszego nauczania.

Duolingo

Dobra znajomość języków obcych to dziś podstawa. Wielkie międzynarodowe projekty nie są niczym niezwykłym, a komunikacja z osobami różnych narodowości stała się codziennością. Aplikacji do nauki języków obcych jest wiele i każdy znajdzie coś dla siebie, a my polecamy Duolingo. Możemy w niej przejść krótki test językowy oceniający nasze umiejętności i na jego podstawie dostaniemy adekwatne zadania. Interfejs jest prosty i przejrzysty. Jest to najpopularniejsza i jedna z najbardziej skutecznych aplikacji do nauki języków obcych na poziomie podstawowym. Pozwala na przełamanie początkowej bariery, która pojawia się w przypadku nauki nowego języka.

Quizlet

To aplikacja, która pozwala na utrwalenie posiadanej wiedzy. Za jej pomocą stworzymy całe zestawy „fiszek” lub skorzystamy z gotowych rozwiązań przygotowanych przez innych użytkowników. To właśnie oni tworzą Quizlet. Aplikacja pozwala na współdzielenie materiałów, a także umożliwia nauczycielom przygotowanie zestawów dla swoich uczniów. Po stworzeniu swojej bazy „fiszek” lub wybraniu już istniejącej, dostajemy do dyspozycji kilka rodzajów zadań. Możemy zapisywać odpowiedzi, łączyć je w pary, lub skorzystać z testu zawierającego pytania otwarte i zamknięte. W podstawowej wersji aplikacja jest darmowa, lecz zawiera reklamy. Istnieje możliwość miesięcznej subskrypcji lub opłaty „z góry” za cały rok.

Google Arts&Culture

To doskonale, darmowe źródło wiedzy o sztuce. Dzięki niemu możemy odbywać wirtualne spacery po najsławniejszych muzeach z całego świata. Dowiemy się więcej na temat nurtów w sztuce i ich przedstawicielach. Możemy przeczytać unikatowe artykuły przygotowane przez redaktorów platformy (głównym językiem jest język angielski, ale dzięki Google Translate – mamy możliwość ich natychmiastowego przetłumaczenia na język polski). Aplikacja oferuje także ciekawe podejście do fotografii. Dostajemy możliwość przekształcenia swojego „selfie” na wzór znanego dzieła sztuki, albo odkrywa portrety podobne do naszego zdjęcia twarzy. Jeśli nasz telefon obsługuje technologie wirtualnej rzeczywistości to możemy obejrzeć dzieła sztuki w ich naturalnym rozmiarze np. na ścianie naszego salonu.

Microsoft Office

Nie wyobrażamy sobie korzystania z komputera bez pakietu Office. Word, Exel, Power Point to podstawowe wyposażenie każdego domowego stanowiska pracy i nauki. Możemy z nich także korzystać w naszych telefonach komórkowych. Ich ogromną zaletą jest pełna kompatybilność z plikami zapisanymi w standardzie ustanowionym przez Microsoft. Ich wygląd mocno nawiązuje do interfejsów znanych nam z ekranów monitorów. Aby w pełni korzystać z pakietu Office w systemie Android należy posiadać konto Microsoft (brak zalogowania się na nie wyklucza działania aplikacji). Aplikacja pozwala na przesyłanie plików pomiędzy telefonem, a komputerem, udostępnianie ich, zamiany obrazu na tekst, wyodrębnienie tabeli z obrazu bezpośrednio do programu Exel. Możemy także skanować obrazy do plików PDF, tworzyć takie pliki ze swoich zdjęć oraz konwertować pliki tekstowe na format PDF i odwrotnie. Jak widzimy możliwości jest wiele i wszystkie w wersji mobilnej.

Dla chcącego nic trudnego!

Aplikacji wspomagających naukę jest wiele i bez problemu znajdziemy taką, która spełnia nasze potrzeby i oczekiwania. My przedstawiliśmy kilka, według nas najciekawszych z nich. Największym wyzwaniem było zawsze zorganizowanie odpowiedniej ilości czasu przewidzianego na naukę oraz wyposażenie się w odpowiednią ilość motywacji. Ważna jest także regularność takich „naukowych” sesji – ponieważ jak wiemy to dzięki stałej pracy osiągamy najlepsze wyniki. Tu z pomocą przychodzą właśnie aplikacje, które zainstalowane na urządzeniach mobilnych są dostępne w każdym momencie i w każdym miejscu. Nasze pociechy skorzystają z nich np. podczas drogi do szkoły. Materiał tam prezentowany dzięki podzieleniu go na małe kawałki (krótkie nawet kilkuminutowe sesje) pozwala na przyjemne przyswajanie wiedzy. W wielu aplikacjach możemy ustawić dzienne cele naszej aktywności (co pozwoli na regularną naukę), a nagrody jakie zdobywamy pokonując kolejne poziomy zapobiegną spadkowi naszej motywacji. My tylko musimy wykonać pierwszy krok i zainstalować odpowiedni program. Zatem…. do nauki!