Android 11 w gotowości do działania!

Nowoczesny smartfon nie istnieje bez systemu, obojętnie czy będzie to Android czy iOS – to podstawa jego działania. Bez niego nie moglibyśmy skorzystać z żadnej z funkcji, do których przyzwyczailiśmy się przez lata użytkowania telefonów. Jeśli procesor możemy nazwać mózgiem, a baterię sercem współczesnych urządzeń, to system jest układem nerwowym i krwionośnym w jednym. To on pozwala na połączenie wszystkiego w jedną znaną nam całość.

Aby sprostać coraz większym wymaganiom, które stawiamy naszym telefonom, systemy muszą być stale rozwijane. Po kilku miesiącach testów wersji beta w środę 9 września miała miejsce premiera najnowszej wersji Androida 11. Tradycyjnie pierwszymi osobami które z niej skorzystają, są posiadacze smartfonów z rodziny Google Pixel, rozpoczynając od modelu Pixel 2.

Co zostało ulepszone?

Nowa wersja systemu Adnroid skupia się przede wszystkim na komunikacji, kontroli oraz prywatności. Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych zmian:

 • Sekcja „Rozmowy” – która będzie zawsze widoczna u góry listy notyfikacji. Będzie odpowiedzialna za grupowanie wiadomości z różnych komunikatorów i aplikacji, tak aby były zawsze czytelne.
 • Bąbelki – Rozwiązanie przypomina funkcję jaką możemy spotkać w Facebook Messenger. Będzie wspierane we wszystkich aplikacjach, które przewidzą jego wykorzystanie.
 • Nagrywanie ekranu – będzie ono wbudowane w system. Chcąc nagrać ekran, nie będziemy już musieli posiłkować się aplikacjami zewnętrznymi.
 • Skrót zarządzania smart urządzeniami – będziemy mogli przejść do zarządzania smart urządzeniami przez dłuższe przyciśnięcie przycisku zasilania
 • Wprowadzenie metody szybkiego płacenia z wykorzystaniem NFC – łatwiej i co ważniejsze szybciej zapłacimy za zakupy za pomocą NFC
 • Jednorazowe uprawnienia aplikacji – Doskonałe rozwiązanie dla aplikacji, z których korzystamy „raz” lub nie za często. Jeśli nie chcemy aby dana aplikacja miała dostęp do naszych danych (także korzystania z aparatu, mikrofonu czy modułu GPS) przyznajemy jej jednorazowy dostęp. Kolejne uruchomienie aplikacji spowoduje kolejne zapytanie o zgodę.
 • Bezprzewodowy Android Auto – we wszystkich kompatybilnych samochodach
 • Przełączanie urządzeń audio – dzięki temu rozwiązaniu będziemy mogli przerzucić odtwarzane audio ze słuchawek na głośniki Bluetooth (i odwrotnie). Zadbano o to aby elementy sterujące zawsze były „pod ręką” i przeniesiono je powyżej ekranu powiadomień.
 • Weryfikacja ładowania bezprzewodowego – jeśli posiadamy urządzenie z opcją ładowania bezprzewodowego i ułożymy go na stacji ładującej w nieprawidłowej pozycji, to telefon sam da nam o tym znać poprzez komunikat na ekranie.

Zmiany zobaczycie na poniższym filmiku.

Film i grafika z developer.android.com

Ulepszenia dla właścicieli smartfonów Google Pixel

Nie wszystkie przedstawione udogodnienia będą dostępne każdego użytkownika Adnroida 11. Dlatego zamieszczamy listę ulepszeń skierowanych do właścicieli smartfonów Google Pixel:

 • Połączenie udostępniania swojej lokalizacji z trybem rozszerzonej rzeczywistości Live Viev w Mapach Google – umożliwi rozglądanie się po okolicy korzystając z obiektywu aparatu. Następnie nawigacja na podstawie dostarczonego obrazu przekaże nam wskazówki, w którą stronę mamy iść (zaznaczy je na ekranie)
 • Inteligentne podpowiedzi – klawiatura GBoard podpowie najbardziej prawdopodobne reakcje jeśli będziemy odpowiadać na wiadomość (tylko w języku angielskim)
 • Sugerowanie aplikacji – jeśli używamy konkretnych aplikacje w określonych porach dnia, to nie będziemy musieli pamiętać o ich uruchomieniu. Telefon sam zasugeruje nam np. poranne przeczytanie wiadomości, czy aplikację multimedialną na wieczór.
 • Sugerowanie nazwy katalogu – jeśli tworzymy katalog i wrzucimy do niego np. pliki tekstowe lub pdf telefon zasugeruje nam nazwę „Dokumenty”.
 • Pixel Launcher – zaznaczanie tekstów i obrazów lub robienie zrzutów ekranów będzie łatwiejsze. Zapisywanie, kopiowanie oraz wklejanie będzie bardziej intuicyjne, a tym samym szybsze.

Dla kogo dostępny będzie Adroid 11 w pierwszej kolejności?

Każde wypuszczenie nowej wersji systemu wiąże się z etapami w jakich zostanie on wprowadzony. Jak już pisaliśmy właściciele smartfonów z rodziny Google Pixel (od modelu Pixel 2) mogą już korzystać z Androida 11. Google podało informację, że publiczna wersja Beta OS dostępna jest dla producentów smartfonów marek:

 • OnePlus
 • Xiaomi
 • Oppo
 • Realme

Nie została jeszcze wymieniona lista konkretnych modeli, dlatego musimy cierpliwie poczekać i sprawdzać ogłoszenia poszczególnych firm o dostępności aktualizacji. Oby stało się to jak najszybciej!