Książki zawsze w zasięgu

Mamy już wrzesień i niedługo zawita do nas kalendarzowa jesień. Wraz z nią nadejdą długie, chłodne i deszczowe wieczory. Co robić w czasie, gdy pogoda absolutnie nie zachęca do wychodzenia z domu? Dobra książka to rozsądna propozycja. Nie zawsze jednak posiadamy interesujący nas tytuł, a zakup papierowej wersji wiąże się z oczekiwaniem na kuriera. Sytuację ratują e-booki i audiobooki, które możemy otrzymać natychmiast. Wystarczy odpowiednia aplikacja i zagłębiamy się w lekturze. Którą z nich wybrać? Podpowiadamy.

O tym czym charakteryzują się wspomniane e-booki i audiobooki pisaliśmy przy okazji Dnia Miłośników Książek. Wymieniliśmy tam również całą listę ich pozytywnego działania. Dziś przedstawimy najpopularniejsze aplikacje jakie pomogą nam w przypadku czytania książek na ekranach czytników, telefonów, tabletów oraz ich słuchania.

Rozpocznijmy od szybkiego objaśnienia formatów plików na jakie możemy natknąć się podczas zakupu e-booka.

  • EPUB – obsługiwany jest przez większość czytników i aplikacji. Umożliwia dostosowanie czytanej publikacji do wielkości ekranu oraz preferencji użytkownika. Pozwala na swobodne wyszukiwanie w tekście oraz robienie notatek.
  • MOBI – format rozwijany przez Amazon. Funkcjonalność jest bardzo podobna do EPUB, dawniej jego odczyt był możliwy jedynie przez urządzenia i aplikacje z rodziny Kindle – dziś obsługuje go coraz więcej programów niezwiązanych z Amazonem.
  • PDF – przez lata stosowany bardzo często, jednak posiada swoje wady takie jak: brak możliwości skalowania oraz sztywny podział na strony. Przydatny gdy w treści jest dużo grafik, obrazów, tabel czy wykresów. Sprawdza się lepiej, gdy czytamy książkę na komputerze.
  • MULTIFORMAT – oznacza możliwość kupienia książki we wszystkich wspomnianych powyżej formatach.

Są to formaty najczęściej występujące w różnego rodzaju sklepach, oprócz nich podczas poszukiwania odpowiedniej pozycji w sieci znajdziemy również innego rodzaju pliki takie jak np.: html, txt, docx, rtf, zip, rar.

Powróćmy do pytania: jakie aplikacje do czytania są najpopularniejsze?

Książki Google Play

Aplikacja domyślnie instalowana w wielu smartfonach korzystających z systemu Android. Pozwala na czytanie e-booków, podręczników, komiksów oraz co ważne odtwarzać książki w formacie audio. Mamy więc do czynienia z narzędziem wielofunkcyjnym. Aplikacja działa zarówno online jak i offline – co może być ważne, kiedy przebywamy w miejscu, w którym zasięgu nie ma lub nie pozwala on na swobodne korzystanie z Internetu. Znacznym ułatwieniem jest także synchronizacja ze sklepem Google Play, dzięki czemu możemy zapoznać się z fragmentem książki przed jej pobraniem lub zakupem. Oprócz pozycji płatnych aplikacja posiada dużą bibliotekę darmowych tytułów. Jeśli posiadamy konto Google to umożliwia ono przełączanie się pomiędzy różnymi urządzeniami i zapamiętuje nasze postępy w czytaniu oraz wszystkie wprowadzone notatki. Oprócz biblioteki audiobooków, w aplikacji możemy wybrać opcję czytania na głos pobranego e-booka. Musimy mieć jednak świadomość tego, że odpowiada za to syntezator mowy. Wybór rozdziałów, zaznaczanie fragmentów, zmiana wielkości czcionki i wysokości wierszy, czy też zmiana jasności, motyw dzienny, nocny lub sepia – to jedne z wielu opcji z jakie możemy wybrać podczas korzystania z aplikacji.

Empik Go

Aplikacja sieci sklepów Empik, która specjalizuje się sprzedażą książek. Daje nam dostęp do bogatej oferty księgarni zarówno jeśli chodzi o e-booki jak i audiobooki oraz podcasty. W programie po zalogowaniu możemy zakupić dowolne książki w obu wymienionych formach. Preferowane jest zakupienie dostępu w formie abonamentu. Do wyboru mamy 4 opcje: pełny pakiet (e-booki, audiobooki oraz podcasty), wyłącznie audiobooki, albo tylko e-booki oraz pakiet z lekturami szkolnymi (w wersji tekstowej oraz audio). Jest to ciekawe rozwiązanie dla uczniów, a przypominamy mamy już wrzesień. Każdy z wymienionych abonamentów pozwala na korzystanie z niego na 2 urządzeniach. Aplikacja umożliwia korzystanie z niej zarówno online jak i offline. Empik Go możemy wypróbować bezpłatnie, a z abonamentu można zrezygnować w każdej chwili.

Legimi

Aplikacja pozwalająca na korzystanie z olbrzymiej bazy książek w formie e-booków i audiobooków. Można je zakupić pojedynczo lub otrzymać dostęp poprzez comiesięczną opłatę abonamentową. Wybieramy nielimitowany lub limitowany dostęp do całej biblioteki serwisu lub wyłącznie do e-boków. Wysokość abonamentu zależy od wybranych przez nas opcji. Dostajemy możliwość wypróbowania programu w darmowej wersji przewidzianej dla nowych użytkowników. Aplikacja pozwala na korzystanie z aż 4 urządzeń jednocześnie. Oferuje wygodną wyszukiwarkę, łatwe zaznaczanie fragmentów książki, zmianę trybów oświetlenia oraz prostą metodę zmiany czcionki.

eReader Prestigio

Niezależna aplikacja dostępna na urządzenia z systemem Android. Pozwala na czytanie książek w wielu formatach: epub, epub3, fb2, fb2.zip, mobi, pdf, html, doc, rtf, txt oraz Adobe DRM. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które swoja bibliotekę mają zgromadzoną w postaci wymienionych plików na swoim smartfonie. Łatwo znajdziemy je przez opcje skanowania pamięci w poszukiwaniu odpowiedniego typu pliku tekstowych. Jeśli chcemy uzupełnić księgozbiór o dodatkowe pozycje to możemy to zrobić także w samej aplikacji. Mamy dostęp do oferty darmowych oraz płatnych książek. Przejrzysty interfejs, wygodne porządkowanie tytułów, możliwość podkreśleń i komentarzy, funkcja czytania tekstu przez syntezator mowy – to zalety programu, nie zapominamy także o zmianie trybu oświetlenia oraz synchronizacji. Dużym udogodnieniem jest to, że aplikacja może zostać połączona z Dropboxem, Google Drive lub One Drive – sprawdza się świetnie, gdy mamy dostęp do Internetu, w innym przypadku korzystamy z pozycji zapisanych w pamięci naszego smartfona.

Moon+Reader

Aplikacja radzi sobie doskonale z obsługą niemal wszystkich formatów książek [txt, html, EPUB, pdf, mobi, azw3, djvu, prc, docx, odt, rtf, umd, fb2, chm, cbz, cbr, md (MarkDown), webp, rar, zip i OPDS]. Po jej uruchomieniu mamy możliwość załadowania książek jakie znajdują się w pamięci naszego urządzenia. Sortowanie odbywa się pod kątem autora, lokalizacji lub czasu wgrania pozycji. Istnieje możliwość uszeregowania ich na nieprzeczytane, przeczytane oraz aktualnie czytane. Aplikacja pozwala na personalizowanie ustawień wyświetlania tekstu takich jak wielkość i kolor czcionki, obraz i kolor tła, rozstawienie wartości marginesów, interlinii i akapitów – zapisujemy je w formie gotowego motywu. Bez problemów naniesiemy własne zakładki, notatki i podkreślenia, przeszukamy także całą książkę pod kątem słów i fraz kluczowych.

Ilość programów pozwalających na czytanie lub słuchanie książek jest bardzo duża. Dzięki nim możemy jeszcze częściej sięgać po ulubione pozycje lub szukać nowych propozycji. Niektóre z nich pozwalają na korzystanie z własnych zasobów, inne oferują dostęp do nieograniczonej niemal biblioteki poprzez wykupienie abonamentu. Która opcja jest lepsza? Wszystko zależy od tego jak często czytamy. Jeśli jest to 3-4 przez pół roku, to comiesięczne zobowiązanie może okazać się droższe niż jednorazowy zakup książki. Dla prawdziwych książkoholików stały dopływ nowych tytułów jest jedynym właściwym rozwiązaniem. Najważniejsze jest jednak to abyśmy czytali. Możliwości mamy wiele, a stale rozwijająca się technologia zapewnia nam nowe rozwiązania. Jedno jest pewne – czytając książki możemy jedynie zyskać.