Zdrowo i mobilnie

„W zdrowym ciele, zdrowy duch” – tego popularnego zwrotu nie trzeba Wam przedstawiać. Wszyscy jesteśmy świadomi jak ważne jest dbanie o naszą kondycję i dobre samopoczucie. Nasz styl życia ma wpływ na wiele spraw związanych bezpośrednio z naszym zdrowiem. Codzienne szkodliwe nawyki powinniśmy zamienić na takie, które oddziałują na nas korzystnie. Jednak wszyscy wiemy jak poważny jest temat nawyków. Zastąpienie szkodliwego przyzwyczajenia na zdrowe nie jest łatwym zadaniem. Pomogą nam w tym różnego typu technologie mobilne.

Niemal każdy z nas posiada telefon komórkowy. Stal się on naszym podręcznym komputerem, zegarkiem, aparatem fotograficznym, nawigacją, ekranem filmowym, prywatną biblioteką, doradcą finansowym, itp. To dlaczego nie miałby się stać naszym osobistym trenerem, dietetykiem, kulinarnym doradcą? Smartfon i zainstalowane w nim aplikacje dotyczą niemal każdej dziedziny naszego życia. Jeśli odpowiedni program jeszcze nie pojawił się w sklepie Google lub Apple, to zapewne stanie się to niebawem. Jest to niezmiernie ciekawe, ponieważ technologie mobilne pojawiły się w naszym życiu stosunkowo od niedawna. W dwie dekady smartfon stał się podstawowym narzędziem pracy i rozrywki. Dzięki niemu i urządzeniom z nim powiązanymi możemy także monitorować nasze zdrowie i wprowadzać zdrowe nawyki w życiu.

Z roku na rok stale zwiększa się ilość aplikacji prozdrowotnych. Gwałtowny skok w ich pojawianiu się oraz korzystaniu miał miejsce w czasie ostatnich dwóch lat. Przyczyniła się do tego pandemia i nasza izolacja. Musieliśmy nauczyć się radzić sobie sami z wieloma problemami w swoich czterech ścianach – w tym, także tymi zdrowotnymi. Niemożność wyjścia z domu, znacznie utrudniony dostęp do opieki medycznej poskutkował zwróceniem się w stronę technologii, którą możemy wykorzystać w pozytywny sposób.

Jak już wspominaliśmy samych aplikacji zdrowotnych jest bardzo wiele i niemal codziennie pojawiają się nowe. Ranking najlepszych, czy też najbardziej popularnych mógłby ulec szybkiej dezaktualizacji. Dlatego skupimy się na podziale tematycznym, tak aby każdy mógł sprecyzować to czego szuka.

Asystent ćwiczeń

Pod tym hasłem umieściliśmy programy, które pomagają monitorować nam naszą aktywność oraz podpowiadać kiedy realizować ćwiczenia fizyczne. Niezależnie od tego czy preferujemy spacery, jazdę na rowerze, pływanie, czy też ćwiczenia na siłowni. Za pomocą smart opasek i zegarków oraz innego rodzaju czujników możemy monitorować nasze tętno, nasycenie krwi tlenem i wiele innych. Wybór urządzenia zależy od naszych preferencji pod względem funkcjonalności, wyglądu oraz środków jakie możemy na nie przeznaczyć. Wszystkie mają za zadanie wspomagać nas w codziennej aktywności fizycznej. Są one skierowane do wszystkich użytkowników, co więcej niektóre mogą wspomagać naszą rehabilitacje po urazach. Wszystkie mają na celu utrwalić w nas zdrowe nawyki np. dbając o nasze krążenie i odpowiednie dotlenienie organizmu. Na rynku dostępnych jest wiele takich urządzeń różnych firm i najczęściej dany producent ma własną aplikację.

Trener osobisty

Codzienna aktywność fizyczna jest bardzo ważna. Należy wiedzieć jak to robić, ponieważ nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń może przynieść więcej szkody niż pożytku. Na pomoc przyjdzie nam trener osobisty w naszym smartfonie. Do tej grupy zaliczają się różnego rodzaju aplikacje służące do uprawiania konkretnego sportu i dbania o kondycję. Zestawów przeróżnych treningów mających na celu wymodelowanie naszej sylwetki, wzmocnienia poszczególnych mięśni i naszej wytrzymałości jest w Internecie całe mnóstwo. Początkujący chętnie poznają zestawy gotowych ćwiczeń jakie można wykonać w domu, bez konieczności kupowania drogiego i zajmującego wiele miejsca sprzętu. Co ważne taka aplikacja jasno pokaże co należy robić i w jaki sposób wykonać daną czynność, tak aby nie nabawić się żadnej kontuzji. Programy potrafią być niezwykle rozbudowane i zawierać rozpisane całe treningi wraz z dietą (najczęściej za dodatkową opłatą).

Dieta i zdrowe odżywianie

Niezwykle ważne jest to co spożywamy. Nasze pożywienie ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Nie bez przyczyny mówi się przecież – „jesteś tym co jesz”. Aplikacje pozwalają nam na kontrolowanie ilości spożywanych kalorii. Zamiast żmudnego wpisywania produktów wiele z programów posiada możliwość zeskanowania kodu kreskowego danego produktu i podania wagi lub objętości w celu przeliczenia ilości kalorii. Co więcej zeskanowanie kodu kreskowego pozwala na natychmiastową analizę składu produktów wraz z informacją, czy posiada on jakieś szkodliwe lub podejrzane składniki lub alergeny (dotyczy także np. składu kosmetyków). Dzięki temu mamy pełną kontrolę nad produktami, które znajdą się na naszym talerzu. A skoro o daniach mowa, to istnieje wiele aplikacji ze zdrowymi przepisami pozwalającymi na przygotowanie wyśmienitych dań. Wybierzemy i przygotujemy odpowiednio zbilansowany posiłek doskonały na każdą porę. Pomoże nam w tym gotowa lista zakupów. Do tej grupy możemy zaliczyć także aplikacje przypominające nam o regularnym nawadnianiu organizmu.

Sen

Każdy dzień kończy się snem, który pozwala się nam zregenerować. Dlatego powinniśmy dbać o dobrą jakość naszego snu. Długotrwałe niedosypianie ma niebagatelny wpływ na nasz organizm. Utrata koncentracji, wieczne uczucie zmęczenia – to tylko przykłady z licznych objawów braku snu. Istnieje wiele aplikacji, które pozwolą nam na badanie tego w jaki sposób śpimy. W pomiarach pomagają wspomniane opaski i zegarki sportowe. Takie programy mają także szereg praktycznych porad, które mają na celu poprawę jakości naszego snu. Może wydawać się to nieco dziwne, ponieważ to właśnie korzystanie z telefonu tuż przed położeniem się spać jest jednym z czynników naszej bezsenności (należy unikać szkodliwego niebieskiego światła). Jednak bez odpowiednich aplikacji nie dowiedzielibyśmy się zbyt wiele na temat tego jak śpimy z prozaicznego powodu – podczas snu nie mamy siebie jak obserwować.

Zdrowie umysłowe

Nie tylko nasze ciało potrzebuje treningu i odpoczynku – nasz umysł także. W jaki sposób trenować mózg? Przez różnego rodzaju zagadki logiczne i naukę. Dzięki nim udoskonalamy umiejętność koncentracji, logicznego i kreatywnego myślenia. Kiedyś popularne były krzyżówki, czy też sudoku. Obecnie istnieje wiele aplikacji mających na celu trening naszego umysłu i to najczęściej w rozrywkowej formie. Doskonale nadają się ona dla dzieci, które dzięki nim nabierają umiejętności poznawczych, myślenia przestrzennego oraz rozumowania. Dorośli potrafią się przy nich odstresować, a codzienna nawet kilkuminutowa sesja z takim programem pozwoli oddalić prawdopodobieństwo utracenia zdolności umysłowych w przyszłości.

Zdrowie psychiczne

Tempo życia we współczesnym świecie jest intensywne. Praca, obowiązki i związany z tym stres negatywnie wpływają na nasz nastrój. Taki stan może prowadzić do depresji i poważnych konsekwencji. Istnieją aplikacje służące do monitorowania stanu naszego zdrowia psychicznego. To swoisty dziennik emocji, w którym zaznaczamy (za pomocą ikonek lub opisów) jak czuliśmy się danego dnia i co na to wpłynęło. Na bieżąco prowadzona statystyka pozwoli na określenie stanu naszego samopoczucia w ostatnim tygodniu, miesiącu, czy też roku. Zrozumiemy jaki wpływ mają na nas różnego rodzaju sytuacje, dzięki czemu będziemy mogli skupić się na tym co przynosi nam najwięcej radości. Samoświadomość ma ogromne znaczenie w kwestii zdrowia psychicznego i warto o tym pamiętać.

Badania medyczne

Czyli medycyna mobilna. Brzmi zagadkowo? Ważne, że pomaga 🙂 Powstało także wiele aplikacji pozwalających na zdalny kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistami. Oczywiście jesteśmy świadomi, że taka e-wizyta najlepiej sprawdzi się w przypadku prostych spraw. Niemniej na jej podstawie możemy określić, czy fizyczne odwiedzenie lekarza jest konieczne. W takiej aplikacji możemy także zapisywać się na wizyty bez konieczności dzwonienia do przychodzi, co często związane jest z bardzo długim czasem oczekiwania. Jeśli mamy wykupione np. ubezpieczenie medyczne program zawiera wszystkie potrzebne nam informacje takie jak: jakie badania wchodzą w skład naszego ubezpieczenia, listę i terminy wizyt, instrukcje co zrobić przed daną wizytą u lekarza, itp. Zgromadzenie ich w jednym miejscu pozwala na łatwiejsze przygotowanie się do badania, pozwala o nich nie zapomnieć, a wszystkie nasze dane znajdują się w jednym systemie. 

Pierwsza pomoc

Są choroby, na które choruje przez wiele, wiele lat np. cukrzyca. Powstały programy, które pomagają sobie z nimi radzić. Zawierają szereg informacji na ich temat i w zależności od potrzeb różnego rodzaju dzienniki, notatniki, kalkulatory itp. Wszystko po to, aby ułatwić życie osób na nie cierpiących. Z kolei niektóre z aplikacji pomagają ratować życie. Czy pamiętacie co należy zrobić jeśli jesteście świadkami jakiegoś wypadku? Lista czynności zależy od tego co się stało, a w warunkach stresu możemy o czymś zapomnieć. Program, który zawiera wszystkie niezbędne informacje z zakresu udzielania pierwszej pomocy może być bardzo przydatny. Znajdziemy w nim instrukcje, która jasno wskaże nam co mamy zrobić krok po kroku do czasu przyjechania odpowiednich służb ratunkowych. Oczywiście zawierają one wszystkie numery alarmowe. Nie oznacza to, że gdy jesteśmy świadkami wypadku mamy siedzieć z nosem w telefonie. Co to, to nie! Jak w każdym dobrym zespole, także i w takim ratunkowym każdy powinien mieć swoją rolę – i może być to związane z podaniem instrukcji działania dla innych osób. Wtedy mamy wszystko „pod ręką” w naszym telefonie.

Zdrowie jest w naszym zasięgu i możemy sięgnąć po nie w każdej chwili. Różnego rodzaju aplikacje pomagają nam monitorować jego stan oraz zadbać o nasze dobre samopoczucie. Pamiętajmy, że nikt nie zrobi tego za nas i najważniejsze są nasze chęci.  Wspierając Wasze dążenia do szczęśliwego i zdrowego życia przygotowaliśmy specjalną promocję „Tydzień zdrowia z FM MOBILE”, dzięki której możecie otrzymać wyjątkowe produkty i suplementy diety z serii NUTRICODE. Z racji waszego olbrzymiego zainteresowania przedłużyliśmy ją do końca kwietnia. Pozostało już tylko kilka dni, dlatego nie zwlekajcie. Pamiętajcie zdrowie jest najważniejsze i zadbacie o nie z pomocą aplikacji mobilnych oraz FM MOBILE.