Smartfon dla seniora

Dzień Babci i Dzień Dziadka nadchodzą wielkimi krokami – 21 i 22 stycznia tuż, tuż. Zwyczajowo w Polsce w tych dniach składamy życzenia. Najmilej będzie zrobić to osobiście, poświęcić ten czas na spotkanie „na żywo”. Jednak nie zawsze mamy taką możliwość np. gdy mieszkają oni daleko od nas. Wtedy z pomocą przychodzą rozwiązania telekomunikacyjne – możemy wysłać wiadomość, zadzwonić i porozmawiać lub też nawiązać połączenie video, co bardzo mocno polecamy, ponieważ zawsze miło zobaczyć bliską nam osobę. Niestety seniorzy nie zawsze są „za pan brat” z dzisiejszą elektroniką. Komputery, tablety, smartfony – są skomplikowanymi urządzeniami dla osób, które miały z nimi ograniczoną styczność. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę, że Internet ma już ponad 50 lat, a wyszukiwarka Google ćwierć wieku.

Coraz więcej seniorów korzysta z zasobów sieci i robi to za pomocą smartfonów. W końcu pierwsze telefony komórkowe pojawiły się ponad 30 lat temu i od tego czasu niemal każdy miał z nimi styczność. Tylko, że pierwsza „komórka” i jej następcy bardzo różniły się od urządzeń z jakich korzystamy dziś. Wszystko za sprawą możliwości korzystania z mobilnego Internetu. Pod koniec lat 90tych myśleliśmy, że nastąpi całkowita miniaturyzacja tych urządzeń. Dziś wiemy, że technologia poszła w całkowicie inną stronę – smartfony stają się coraz większe, tak aby wygodnie patrzyło się nam na dostępne treści. Potrafią także zastąpić komputery – współczesne osiągi i oprogramowanie potrafi im dorównać, o ile nie przeskoczyć. W związku z tym nie każdy senior jest sobie w stanie poradzić z mnogością funkcji i aplikacji. Zatem jaki powinien być współczesny smartfon dla seniora? Smartfon wstawiony jest tu celowo, bowiem nie będziemy mówić o telefonach z przyciskami – te mają możliwości z lat 90tych, a przecież nie o to chodzi. Zatem o czym należy pamiętać?

Interfejs

Przede wszystkim musi być nie skomplikowany. Elegancka prostota i przede wszystkim łatwość użytkowania są najmilej widziane. Bądźmy szczerzy nawet my – osoby o wiele bardziej obeznane z technologią nie wykorzystujemy smartfonów w 100% ich możliwości. Dlatego najważniejsza jest świadomość tego, do czego będzie używany telefon. Za podstawowe funkcjonalności na pewno można uznać:

 • dzwonienie i odbieranie rozmów głosowych oraz video
 • odbieranie i wysyłanie wiadomości (w formie SMS oraz poprzez komunikatory lub e-mail)
 • robienie i przesyłanie zdjęć i filmów
 • sprawdzanie informacji w sieci
 • zapewnienie rozrywki

Jak widzimy ilość funkcji względem „zwykłej” komórki znacznie wzrosła. Aby senior mógł swobodnie przeskakiwać pomiędzy różnymi aplikacjami potrzebne jest przejrzyste menu, które w większości urządzeń sami możemy dostosować. Wszystko po to, aby szybko odnaleźć to co w danej chwili jest potrzebne. Szczególnie ważne będzie możliwość ich personalizacji, dostosowanych do preferencji, zwłaszcza dla osób, które mają np. problemy ze wzrokiem, czy też z motoryką. Pomoże w tym zamiana tekstu na mowę, sterowanie gestami, czy też innego ułatwienia w formie odrębnych aplikacji. Co ważne sami producenci dostrzegają ten problem i dają możliwość uproszczenia systemu na poziomie ustawień.

Ekran

W tym przypadku należy znów dostosować do preferencji seniora. Duży ekran pozwoli na swobodne oglądanie wszelkich treści (możemy też na nim powiększyć litery oraz ikony), zbyt duży będzie niewygodny w użytkowaniu i przenoszeniu. Przede wszystkim powinien mieć on odpowiednią wysoką rozdzielczość (im więcej tym lepiej), odświeżanie oraz jasność, tak aby wszystko było doskonale widoczne (również w pełnym słońcu). Tu dobrym pomysłem będzie jak największy stosunek wielkości ekranu do powierzchni całego urządzenia – w skrócie im mniejsze ramki tym lepiej. Liczy się więc czytelność, a także wygoda korzystania.

Aparat fotograficzny

Bolączką wielu telefonów skierowanych dla seniorów jest bardzo słaba jakość aparatów. A przecież uwielbiają oni robić zdjęcia np. członkom rodziny, domowym pupilom, uprawianym roślinom, widokom z podróży, itp. W tym przypadku niczym nie różnią się od osób młodych. Dlatego dobry obiektyw to podstawa, przecież nie chcemy zrobić rodzinnego zdjęcia, na którym nikogo nie możemy rozpoznać. Smartfony wzniosły fotografię na inny poziom, dzięki nim stała się ona powszechna i wygodna. Nie musimy nosić osobno aparatów fotograficznych, obiektywów, wywoływać zdjęć itp. Wszystko mamy w zasięgu ręki i nic dziwnego, że seniorzy chcą z tego korzystać. Szybko zrobimy zdjęcia rożnego rodzaju dokumentów, leków, recept, czy też notatek – dobry aparat otwiera bardzo wiele możliwości. Warto zwrócić także uwagę na stabilizację obrazu, aby zdjęcia nie wychodziły rozmazane oraz dobrą pracę w każdych warunkach oświetleniowych, także tych nieco słabszych.

Wydajność

Takie urządzenie musi działać sprawnie – nikt nie lubi denerwować się w przypadku, gdy np. aplikacje otwierają się zbyt wolno. Często, aby przyśpieszyć ten proces klikamy na ikonę kilka razy, co doprowadza to jeszcze większego obciążenia systemu, a co za tym idzie dalszego spowolnienia działania telefonu. Dlatego ważne jest aby posiadał on procesor i pamięć RAM pozwalającą na działanie bez większych opóźnień. Nie musi być to flagowiec i przysłowiowy „demon prędkości”, ale zbyt wolne działanie jest bardzo uciążliwe. Liczy się przede wszystkim komfort użytkowania i istotne jest, aby nie zmieniło się to w ciągu najbliższych kilku, czy też kilkunastu miesięcy.

Wytrzymałość

Dzisiejsze urządzenia to bardzo często połączenie szkła i aluminium lub plastiku, które przy nieodpowiedniej jakości są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Taki „kruchy” telefon nie jest zatem odpowiednim wyborem. Osobom w starszym wieku znacznie częściej może zdarzyć się uderzenie, czy też upuszczenie telefonu, co może skończyć się jego poważnym uszkodzeniem. Dlatego odpowiednio wytrzymały wyświetlacz, jak i konstrukcja będzie dużym atutem. Istnieje także wiele etui przejmujących ochronną rolę – zawsze warto zadbać o bezpieczeństwo. Nie zaszkodzą także odpowiednie normy IP, które uczynią smartfon odporny na pył i kontakt z wodą.

Bateria

Współczesne smartfony w porównaniu do poprzedzających je telefonów komórkowych mają zdecydowanie jedną wadę – musimy ładować je niemal każdego dnia (przy intensywnym użytkowaniu jeszcze częściej). Senior nie zawsze może pamiętać o codziennym podłączeniu urządzenia do ładowania lub zabierania ze sobą ładowarki, czy też powerbanka. Dlatego wytrzymała bateria będzie ważnym elementem wyposażenia. Dodatkowo samo włożenie wtyczki może być problematyczne dla osób, u których występują zaburzenia motoryczne lub wzrokowe. Swego rodzaju ułatwieniem jest standard USB-C, który stosowany jest praktycznie w każdym nowym urządzeniu (a już niedługo będzie to obowiązek). Końcówkę taką możemy wpiąć dowolną stroną w odróżnieniu od wcześniejszego standardu mini/micro USB. Jeszcze większym ułatwieniem będzie wyposażenie w ładowanie indukcyjne – wystarczy, że położymy telefon na ładowarce. Pomoże również wiedza o tym, co dzieje się z akumulatorem podczas wystawiania go na mróz lub gorąco.

Internet

Tak, Internet. Nic w tym dziwnego, ponieważ większość komunikacji odbywa się poprzez sieć. Popularne komunikatory korzystają z pakietu danych internetowych. Decydując się na rozmowę wideo również najczęściej dzieje się to przez łącze internetowe. Aby być w kontakcie z najbliższymi konieczne posiadanie jest odpowiedniej wielkości pakietu GB do wykorzystania.. Jeśli przesyłamy zdjęcia, filmiki, przeglądamy sieć, oglądamy różnego rodzaju treści, korzystamy z youtuba, itp. – to potrzebować będziemy go nieco więcej. W FM MOBILE jest to od 10 do aż 50 GB dla abonamentu telefonicznego. Wszystkie te aktywności możliwe są przy mobilnym połączeniu z Internetem. Bycie seniorem wcale nie oznacza, że nie potrafimy poruszać się w sieci. Przecież pierwszy iPhone zadebiutował w 2007 roku, a więc jest już niemal pełnoletni. Osoby przechodzące obecnie na emeryturę były wówczas w „kwiecie wieku” i nie miały jeszcze pięćdziesiątki. Z kolei 3G, które umożliwiło nam mobilne połączenie z Internetem ma swoje początki w 2001 roku, z kolei technologia 4G ma już ok 15 lat. Obecny senior powinien być więc na tyle obeznany z działaniem sieci, że spokojnie poradzi sobie podczas podstawowego surfowania na fali danych. Abyśmy nie czekali zbyt długo na załadowanie się np. filmu powinniśmy korzystać z najnowszych rozwiązań w dziedzinie łączności z Internetem. W naszej sieci w każdej taryfie możemy korzystać z FM MOBILE 5G , a więc najszybszego sposobu na przeglądanie wszelkich udostępnianych treści. Wyniki jednoznacznie wskazują kto jest liderem w rankingu. Pamiętajmy, że aby korzystać z technologii 5G należy mieć smartfon, który wspiera tą technologię.

Co w przypadku jeśli senior nie zamierza aktywnie korzystać z Internetu? Dla takich osób również mamy przygotowaną ofertę SENIOR, w której oferujemy połączenia głosowe na numery komórkowe i stacjonarne bez limitu w niezwykle atrakcyjnej cenie. Taryfa zawiera także minimalną paczkę danych wielkości 1 GB.

Alarm na wyższym poziomie

Wszystkie powyższe punkty mogą spokojnie odnieść się do telefonu szykowanego dla każdego z nas. Przecież bycie seniorem nie powinno być w tym przypadku ograniczeniem. Jest jedna funkcja, która może być doceniona przez starszą osobę, a może przydać się każdemu. O jakie funkcji mowa? Chodzi o przycisk SOS, która umożliwia rozpoczęcie określonego wcześniej działania. Może nim być:

 • uruchomienie głośnego dźwięku alarmowego
 • wysłanie wiadomości z określoną treścią do wcześniej wybranych osób
 • natychmiastowy telefon do wybranej osoby
 • wysłanie wiadomości wraz z lokalizacją urządzenia

W jaki sposób można go uruchomić? We współczesnych smartfonach w zależności od modelu i marki urządzenia może być to przypisanie powyższego działania do jednego z przycisków np. tego odpowiedzialnego za zmianę głośności. Kilkusekundowe naciśnięcie lub np. kilkukrotne szybkie naciśnięcie może powodować uruchomienie alarmu, czy też wysłanie wiadomości lub nawiązanie połączenia. Wiele telefonów skierowanych stricte dla osób starszych posiada taki przycisk jako osobny, który jest odpowiednio wyróżniony.

Podsumowanie

Jaki powinien zatem być smartfon dla seniora? Powinien przede wszystkim:

 • być łatwy w obsłudze (umożliwiać dostosowanie interfejsu)
 • posiadać duży i wyraźny ekran (dostosowany do użytkownika)
 • posiadać odpowiedniej jakości aparat fotograficzny
 • działać odpowiednio wydajnie do potrzeb
 • być wytrzymały i posiadać normę IP
 • posiadać wydajną baterię (ładowanie indukcyjne może być dużym ułatwieniem)
 • posiadać dostęp do Internetu oraz odpowiednią ilość GB w abonamencie (dostosowaną do potrzeb)
 • posiadać skonfigurowany lub osobny przycisk SOS