Dzień Sieci Internetowej

Któż z nas nie korzysta z Internetu? Takich osób znajdzie się naprawdę niewiele i obecnie sieć ma miliardy użytkowników na całym świecie. Dziś niemal nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez stałego dostępu do Internetu. Nic dziwnego, przecież służy on nam nie tylko do pracy. Rozrywka, zakupy, czerpanie wiedzy i informacji – zastosowań jest wiele. Czy wiedzieliście, że 1 sierpnia obchodziliśmy Dzień Sieci Internetowej? Czy zastanawialiście się kiedyś jak powstała sieć internetowa? Co zrobić, aby szybciej działała w naszych domach?

Historia powstania jednego z najwspanialszych wynalazków ludzkości początkowo była trzymana w tajemnicy. Powód powstania sieci może Was zdziwić. Na początku miało być to narzędzie dające przewagę nad rywalem podczas przewidywanej III wojny światowej (!). Wszystko rozpoczęło się od agencji ARPA (Advanced Research Project Agency) powstałej w 1958 roku z inicjatywy prezydenta USA Dwighta Eisenhovera. Miała ona na celu prowadzenie projektów naukowych służących celom militarnym, które miały dać przewagę Amerykanom w zimnej wojnie.

Koncepcję globalnej sieci komputerów w 1960 roku opisał Joseph Licklider. Dwa lata później Paul Baran (urodzony w Grodnie naukowiec polskiego pochodzenia) opublikował 12-tomową pracę mówiącą o wytrzymałych, rozproszonych sieciach cyfrowych transmisji danych. W praktyce chodziło o połączenie kilku komputerów bez wyraźnego ośrodka centralnego, aby w przypadku awarii jej pewnej części mogła ona w pełni funkcjonować.

Źródło Wikiwand

Historia Internetu rozpoczyna się 29 października 1969 roku – wtedy to w USA powstały pierwsze węzły ARPANET-u – praojca dzisiejszej sieci. Połączyły one Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles (UCLA) oraz dwa kolejne miasta w Kaliffornii oraz jeden w Salt Lake City. To także czas wysłania pierwszych danych z jednego węzła do drugiego. Kolejne lata to powolny rozwój sieci. Pierwsza strona internetowa WWW (World Wide Web) powstała w czerwcu 1991 roku. Stworzył ją Tim Bernes-Lee, który wcześniej opracował także podstawy HTML do ich tworzenia. Z kolei wyszukiwarka Google zadebiutowała w 1998 roku. Musimy pamiętać, że ówczesna technologia nie pozwalała na uzyskiwanie prędkości transferu, które dziś określilibyśmy mianem nieprzyzwoicie powolnych.

Obecnie oferowane prędkości np. w technologii 5G potrafią oscylować wokół 500Mb/s. Pamiętajmy mówimy tu o rozwiązaniu mobilnym. Innego typu połączeniem bezprzewodowym jest standard Wi-Fi utworzony w 1999 roku przez stowarzyszenie firm technologicznych. Komercyjnie po raz pierwszy zastosowane w na przełomie millenium.

A skoro o tym mowa, to czy wiecie jak poprawić jakość i prędkość waszego połączenia z siecią Wi-Fi w Waszych domach? Jeśli nie, to śpieszymy z pomocą 🙂

Odpowiednie skonfigurowanie routera

To absolutna podstawa – odpowiednia konfiguracja pozwoli na znaczne przyśpieszenie oferowanych prędkości. Robisz to w panelu administracyjnym urządzenia, na który dostaniesz się poprzez przeglądarkę internetową (podstawowa instrukcja jak skonfigurować router pod sieć FM MOBILE). Sprawdź czy Twoje urządzenie ma aktualne oprogramowanie sprzętowe i sterowniki. Zazwyczaj robione są automatycznie, zdarza się jednak, że trzeba zrobić to ręcznie. Możesz dostroić także wybór kanału w routerze i zazwyczaj fabrycznie definiuje się kanał 6. Oznacza to, że wszystkie routery w okolicy mogą mieć to ustawienie, co wywołuje „zapchanie” pasma ze względu na ilość połączonych z nim urządzeń. Nowszego typu urządzenia obsługują także dwie częstotliwości radiowe 2,4 GHz (14 kanałów) oraz 5GHz (30 kanałów). Niektóre pozwalają na automatyczne przełączanie się między częstotliwościami, a do wyboru mamy aż 44 kanały. 2,4 GHz sprawdzi się w dużym metrażu, gdzie ważny jest zasięg. Natomiast 5GHz to dobry wybór do mieszkań. Bardzo ważne jest także korzystanie z urządzeń posiadających jak najnowsze standardy sieci Wi-Fi (w tej chwili jest to Wi-Fi 6). Możesz także spróbować podrasować ustawienia poprzez zwiększenie szerokości pasma opcjami 20, 40, 80, a czasem nawet 160 MHz.

Odpowiednie ustawienie routera

Umieść swój router w otwartej przestrzeni. Sprawa wydaję się banalna, a wielu użytkowników o tym zapomina. Standard Wi-Fi, to połączenie bezprzewodowe i jego prędkość zależy od odległości, przeszkód na jakie może napotkać (ściany, podłogi, sufity, meble), zakłóceń elektronicznych (np. starszego typu telewizor lub kuchenka mikrofalowa w pobliżu potrafią zmniejszyć wydajność nawet o 70%) oraz liczby użytkowników (lub połączonych urządzeń). To mogą być pierwsze przyczyny zwolnienia prędkości połączenia za pomocą Wi-Fi. Warto sprawdzić, czy router nie stoi za grubymi zbrojonymi ścianami. W teorii najlepszym miejscem będzie centralna część mieszkania na wysokości około 1,5 metra lub ponad meblami. Pamiętajmy jednak o tym, że w przypadku Internetu mobilnego sam router musi odbierać sygnał sieci bez zakłóceń, aby mógł go przekazać dalej. Wtedy zdarza się, że najlepsze rozwiązanie to umieszczenie go przy oknie. Niektóre urządzenia można wyposażyć w dodatkowe anteny. Jeśli router nie pokrywa zasięgiem całości mieszkania lub domu może być konieczne zastosowanie repeatera sygnału Wi-Fi. Przechwytuje on sygnał naszej domowej sieci i go wzmacnia.

Ograniczenie liczby urządzeń

Prowadzenie rozmów wideo, granie w gry, czy oglądanie filmów potrafi zużyć większą część zasobów danego pasma. Prowadzi to do spowolnienia Internetu dla każdego kto jest podłączony do sieci Wi-Fi. Korzysta z niej coraz więcej urządzeń w naszych domach. Komputery, laptopy, tablety, telefony, telewizory, odkurzacze, oczyszczacze powietrza – przykładów można mnożyć. Jeśli wszystkie one są podłączone do naszej sieci na stałe, to raz na jakiś czas aktualizują swoje dane, tym samym zabierając część zasobów (tyczy się to także aplikacji i programów, które działają w tle automatycznie po uruchomieniu np. komputera). Rozproszenie ich po wszystkich domowych sprzętach, na pewno nie wpływa pozytywnie na prędkość oferowaną przez sieć. Niektóre routery maja funkcję Jakości Usług (QoS), która pozwala na przypisywanie aplikacjom pierwszeństwa w dostępie do oferowanego przez Wi-Fi pasma sieciowego. Nadanie priorytetu pozwoli uniknąć nagłych sytuacji np. wyłączenia się ważnej wideo rozmowy. Sprawdź także, czy Twoje urządzenia są wolne od wirusów, które również mogą spowalniać połączenie.

Jak widzicie istnieją sposoby na przyśpieszenie transmisji danych przy korzystaniu z sieci Wi-Fi. Pamiętajmy, że idealnej recepty nie ma – ponieważ wszystko zależy od tego, co w danej chwili może go spowalniać. Dziś stały dostęp do sieci stał się podstawową potrzebą społeczeństwa. Mamy tego świadomość oraz tego, że… Internetu nigdy zbyt wiele 🙂

Dlatego 10 naszych abonentów, którzy jako pierwsi w komentarzu pod linkiem do wpisu na naszym Facebooku odpowiedzą na pytanie:

Jak nazywał i gdzie urodził się pochodzący z polski jeden z ojców Internetu?

Otrzyma od FM MOBILE jednorazowy, dodatkowy pakiet 10GB do surfowania po sieci w tym miesiącu 🙂