IOT – Internet of Things

IOT to skrót od Internet of Things – co po polsku oznacza Internet Rzeczy. Ale jakich rzeczy? Czy chodzi o miliardy rzeczy jakie możemy kupić poprzez sieć? Niekoniecznie, ponieważ temat jest niezwykle rozbudowany. Jak bardzo? Już śpieszymy z odpowiedzią.

IOT – jest koncepcją urządzeń, które będą mogły połączyć się z Internetem, głównie bezprzewodowo. Pierwsze na myśl przychodzą nam do głowy telefony, tablety, komputery, smartwatche. A mówiąc urządzenia, mamy na myśli urządzenia traktowane jako ogół. Te które zostaną wyprodukowane, jak i te, które już istnieją. Ponieważ wiele ze współcześnie produkowanych urządzeń może uzyskać dostęp do sieci.

W jakim celu? Przede wszystkim, aby ułatwić nam życie . W jaki sposób? Wyobraźmy sobie nieograniczony dostęp do Internetu (w wielkim stopniu pomoże tu technologia 5G). Każde urządzenie domowego użytku może być do niego podłączone. Namiastkę takiego rozwiązania mamy już w tej chwili. Za przykład posłużą żarówki, które za pośrednictwem telefonu zmieniają kolor światła, jego natężenie. Dzięki wbudowanym w nie głośnikom możemy puścić kojącą i relaksującą muzykę po przyjściu z pracy. A to wszystko za pomocą kilku kliknięć, albo kilku słów wypowiedzianych do asystenta głosowego. Wcześniej odkurzacz posprzątał całe mieszkanie w czasie gdy byliśmy w pracy, a podczas powrotu ustaliliśmy przez sieć temperaturę w domu. Jesteśmy zrelaksowani po krótkiej podróży, odbywającej się niemal bez naszej ingerencji za sprawą autonomicznego samochodu. A to tylko drobny przykład zastosowania IOT w naszym codziennym życiu.

Z tego powodu sama definicja IOT już w tej chwili została podzielona między innymi na:

  • – IIOT – Industrial Internet of Things
  • – BIOT – Building Internet of Things

IOT to rewolucja w każdej dziedzinie gospodarki. Miliardy czujników na bieżąco podające odczyty, przy jednoczesnym ich przetwarzaniu pozwoli na usprawnienie każdego procesu. Ich zakres zastosowań jest tak ogromy, że ciężko skupić się na jednym, poszczególnym przykładzie. Produkcja, rolnictwo, handel, usługi, budownictwo. Każda z tych branży będzie potrzebowała innego rodzaju danych i wykorzysta je w inny sposób, ale łączy je jedno, przetworzenie olbrzymiej ilości wiadomości, w możliwie jak najkrótszym czasie. W jakim celu? Powtarzamy, aby ułatwić nam życie, a także rozszerzyć jego funkcjonalność i po to, aby zbierać informacje. Wiemy jak potężną siłą w świecie jest informacja, a tą tworzymy ze zgromadzonych i przetworzonych danych. Jeśli dołożymy do tego możliwość samodzielnego uczenia się sztucznej inteligencji, to wynikiem będzie rewolucja niemal w każdej dziedzinie naszego życia.

IIOT – wykorzystywane w produkcji, będzie pozwalało na optymalizację wykorzystania energii i mediów. Czujniki pozwolą na przewidywanie awarii, poprzez wysyłanie danych o faktycznym zużyciu części. Pozwoli to na wyeliminowanie nieprzewidzianych przestojów. Uczące się maszyny to także dokładne rozłożenie procesu na czynniki pierwsze, jego dokładne poznanie, a co za tym idzie poprawa wydajności. To także dane o sposobie korzystania z danego produktu, a przez to poznanie potrzeb klientów i w końcu zastosowanie tych informacji w dalszej produkcji. W przyszłości nasz wpływ na rynek będzie jeszcze większy.

BIOT – to inteligentne budowle, na każdym etapie ich powstawania. Od planowania, poprzez budowę i późniejsze ich użytkowanie. To optymalne wykorzystanie zasobów i materiałów. Plany zakładające oszczędne zużycie mediów. W końcu wygoda ich użytkowania. A to wszystko w dynamicznej formie potrafiącej się dostosować do zaistniałej sytuacji. Pozwoli na to wielki system czujników przekazujących dane, które sztuczna inteligencja przetworzy i dzięki temu będzie wiedziała jak ma zareagować. Np. czujnik dymu sam zadzwoni po straż pożarną, w międzyczasie sam zacznie gasić ogień,  system wentylacji maksymalnie zwiększy swoja wydajność, bądź zamknie się, aby nie rozprzestrzeniać pożaru. Oznaczenia wskażą, która droga ewakuacyjna jest najbezpieczniejsza.

Taki budynek będzie mógł reagować na warunki atmosferyczne, poziom zanieczyszczenia powietrza, stały monitoring stanu technicznego konstrukcji i wiele, wiele innych. System takich budynków stworzy żyjący organizm w tkance miejskiej. A samo miasto też niezmiernie skorzysta na przyszłym rozwiązaniach. Inteligentne zarządzanie ruchem miejskim może nie będzie oznaczać całkowitego braku korków, ale liczę na znaczną poprawę sytuacji. Odpowiednio wykorzystane informacje pozwolą na dalsze planowanie wszystkich projektów zgodnie z ich przeznaczeniem. Inteligentne zarządzanie oświetleniem publicznym już funkcjonuje w Szczecinie i zapewnia oszczędności rzędu 70%. Zbieranie danych z liczników jakie mamy w domach ułatwi życie zarówno nam, jak i firmom dostarczającym konkretne medium do naszego mieszkania.

I tu znów powracamy do tematu jak IOT może pomóc nam samym, w naszym osobistym życiu. W sieci co chwile pojawiają się nowe koncepcje i pomysły w jaki sposób można wykorzystać IOT. Najprostszym i zarazem dość rozległym tematem będzie Inteligentny Dom, czyli system połączonych ze sobą urządzeń wraz z ich dedykowanym oprogramowaniem. Pozwoli on na sterowanie nimi w uprzednio zaprogramowany sposób. Jednym poleceniem (głosowo lub przez np. telefon) będziemy mogli sprawić, aby zadziałały według określonego schematu. Będziemy mogli także nakazać im określone działania w zależności od godziny, pogody, jasności światła słonecznego. To dlatego system możemy nazwać inteligentnym – sam ma możliwość dostosowywania się do zmiennych warunków. Wszystko to na podstawie zebranych i przetworzonych danych. A to wszystko dla naszej wygody.

Włączanie świateł w zależności od pory dnia i natężenia promieni słonecznych, automatyczne podlewanie ogródka w zależności od stopnia wilgotności gleby, wyłączenie wszystkich świateł i urządzeń jednym przyciskiem podczas wyjścia z domu, zamknięcie wszystkich okien i opuszczenie rolet, symulacja obecności. Te rozwiązania są już powszechnie stosowane i na pewno firmy zajmujące się rozwojem IOT na tym nie poprzestaną. Robot, który nie tylko odkurza ale i jest wstanie posprzątać całą kuchnię, włącznie z pochowaniem naczyń ze zmywarki? To niedługo może stać się codziennością dzięki Vici Robotics. Z kolei Seismic pracuje nad ubraniami, które będą zawierały system wspomagania ruchów, który będzie uczył się nawyków użytkownika. Może być to bardzo pomocne w rehabilitacji, czy w zmaganiach dnia codziennego starszych osób. Sztuczna inteligencja pomaga także w wykrywaniu anomalii i wszelkich nieprawidłowości jakie dzieją się w naszym organizmie. Mając do dyspozycji ogromną bazę danych porównuje wyniki naszych badań z milionami innych, wskazując potencjalne choroby oraz pozwala na wcześniejsze wykrycie zagrażających naszemu życiu zmian.

W chwili obecnej nie jesteśmy wstanie określić w jakim kierunku rozwinie się IOT. Najbliższym prawdy stwierdzeniem będzie, że we wszystkich jednocześnie. Jest to nieograniczone pole rozwoju każdej branży i technologii. Niezmiennym pozostaje tylko jedno. IOT musi mieć stały i jak najszybszy dostęp do sieci. Jeśli spełnimy to założenie to jedyne co nas może zatrzymać to narzucone sobie samemu granice fantazji. Świat prezentowany w literaturze sci-fi nadchodzi wielkimi krokami i to my nim pokierujemy.