Karty pamięci bez tajemnic

Czy zdarzyło się Wam zrobić bajeczne zdjęcie, po czym zobaczyć komunikat o braku pamięci w aparacie? Czy straciliście kapitalne ujęcie podczas kręcenia filmu dronem, ponieważ nagrywanie zostało zatrzymane z powodu zapełnienia się wolnego miejsca? A może chcieliście pobrać ulubionego audiobooka na czas wakacji z dala od sieci i okazało się to niemożliwe ze względu na pełną pamięć telefonu? Lub zabrakło jej na zapisanie ważnego maila lub biletu? Takie sytuacje mogą się wydarzyć, nie ma w tym nic dziwnego. Aby ich uniknąć możemy zaopatrzyć się w kartę pamięci. Jednak karta, karcie nierówna. Na co zwrócić uwagę? Która będzie najlepsza do danego urządzenia? Podpowiadamy…

W dobie wszechobecnego dostępu do Internetu, korzystania z aplikacji do słuchania muzyki, czytania książek lub po prostu trzymania danych w chmurze – można pomyśleć, że karty pamięci przestały być używane. Nic bardziej mylnego – nie wszystkie urządzenia z jakich korzystamy na co dzień łączą się z siecią. Aby zapisać dane potrzebują odpowiedniej przestrzeni i najlepiej, aby była ona przenośna i łatwa w obsłudze. Takim rozwiązaniem są karty pamięci.

Czym jest karta pamięci?

To jeden z najpopularniejszych zewnętrznych nośników danych. Ich budowa wewnętrzna oraz możliwości przypominają dyski SSD stosowane w komputerach. Ich niewątpliwą zaletą są:

 • kompaktowe rozmiary pozwalające na olbrzymia mobilność
 • niezwykle łatwa instalacja w systemie plug-and-play (włóż i korzystaj)
 • wszechstronne zastosowanie (działają z dziesiątkami różnych urządzeń)

Pierwsze karty pojawiły się na rynku w 1994 roku i pomimo rozwoju technologii chmur, w dalszym ciągu znajdują nasze uznanie. Chociaż musimy przyznać, że coraz więcej nowoczesnych smartfonów pozbawionych jest slotów na kartę microSD, to jest ona przydatna w kamerach, rejestratorach, aparatach, dronach… i wielu innych urządzeniach. Wybór takiej karty na pierwszy rzut oka może wydawać się łatwy i głównie patrzymy na jej pojemność. Zapominamy przy tym o wielu innych parametrach definiujących czy dana karta będzie kompatybilna z danym urządzeniem lub jej specyfikacja będzie odpowiadać naszym celom. Prędkość przesyłania danych, prędkość zapisu, klasa video – oto elementy, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Innego typu karty preferowane są np. do smarfonów, inne do aparatów, a jeszcze inne do wideorejstratorów. Jak się w tym wszystkim nie pogubić?

Rodzaje kart pamięci

Na rynku możemy spotkać głównie trzy rodzaje kart pamięci:

 • Karty SD (wymiar 24 x 32 x 2.1 mm)
 • Karty microSC (wymiar 11 x 15 x 1 mm)
 • Karty CF (wymiar 42.8 x 36.4 x 3.3 – 5 mm)

W przypadku dwóch pierwszych z nich dla łatwiejszego odróżnienia pojemności wprowadzono oznaczenia:

 • SD / microSD – pojemność do 2 GB
 • SDHC / microSDHC – pojemność 4 – 32 GB
 • SDXC / microSDXC – pojemność 64 – nawet do 2 TB

Karty SD początkowo były przeznaczone do laptopów, aparatów cyfrowych, nawigacji GPS starszego typu. Dynamiczny rozwój tych urządzeń sprawił, że stały się one za duże, aby instalować je w np. telefonach komórkowych. To właśnie wtedy na scenę wkroczył standard microSC, który jest obecnie jednym z najpopularniejszych rozwiązań, chociaż niektóre ze smartfonów pozwalają na rozbudowę o pamięć flash, a w innych zrezygnowano z takiej możliwości na rzecz chmury. Karta microSD po zastosowaniu odpowiedniego adaptera przyjmuje wielkość karty SD. Małe rozmiary, a przez to możliwość wykorzystania ich niemal w każdym urządzeniu (również tym starszym dzięki adapterowi) przyczyniły się do olbrzymiego sukcesu tego rozwiązania.

Z kolej karty CF stosowane są zazwyczaj w profesjonalnych lustrzankach. Dzięki bardzo dużej pojemności oraz szybkości jest to rozwiązanie chwalone przez profesjonalistów. O jakich wynikach mówimy? Szybkość odczytu sięgała 300 Mb/s, którą poprawiono do ponad 500 Mb/s dzięki kartom CFast, a te jeszcze ulepszono. Obecnie na rynku znajdziemy karty oferujące oszałamiające prędkości odczytu 1700 Mb/s oraz 1600Mb/s zapisu. Jeśli chodzi o ilość miejsca na nasze dane, to zazwyczaj mieszczą się one w przedziale do 512 GB. Chociaż teoretycznie wyliczono, że mogą one pomieścić, aż 147 456 TB danych (!). Jednak, aby tak się stało potrzeba jeszcze wiele czasu. Niemniej karty CF osiągają znacznie większe prędkości, lecz przez to mają znacznie większe rozmiary oraz… cenę.

Klasy szybkości

Oprócz ilości dostępnej pamięci powinniśmy zwrócić uwagę na szybkość danej karty. To ona definiuje z jaką prędkością możemy transferować pliki, nagrywać filmy, zapisywać zdjęcia. Dlatego im wyższa klasa szybkości, tym lepsze osiągi zapewni nam nasza karta.

Obecnie oznaczeń jest kilka. Jedne z nich odnoszą się do prędkości zapisywania danych i są oznaczone symbolem C z odpowiednią cyfrą. Oznaczenie U (UHS – Ultra High Speed) to kolejna klasa szybkości, a V to prędkość zapisu. Wszystko zaprezentowaliśmy w łatwiej do odczytania tabeli:

Min. prędkość zapisuKlasa szybkościKlasa szybkości UHSKlasa szybkości wideo
2 Mb/sClass 2 [C2]
4 Mb/sClass 4 [C4]
6 Mb/sClass 6 [C6]V6 – wideo Hd 720 lub 1080p
10 Mb/sClass 10 [C10]U1 [UHS1]V10 – transmisje na żywo 1080p i wideo w FUll HD
30 Mb/sU3 [UHS3]V30 – wideo Full HD i 4K HD
60 Mb/sV60 – wideo 8K, 60/120 fps
90 Mb/sV90 – wideo 8K, 60/120 fps

Oznaczenia kart pamięci

 • Oznaczenia C – przedstawiają minimalną prędkość zapisu zgodnie z tabela powyżej. Oznaczenie jest znacznie starsze niż UHS i obecnie powinniśmy rozpocząć szukanie karty od przynajmniej C10. Wyjątek stanowi posiadanie starszego urządzenia nie obsługującego nowego typu klas prędkości.
 • Oznaczenia U – wspomniane Ultra High Speed, które pozwala na nieco więcej niż w przypadku klas C, z wyjątkiem C10, które jest tożsame z U1.
 • Oznaczenia UHS I, II, III – to ulepszony standard UHS, który nie posiada minimalnej prędkości zapisu, a maksymalną. UHS I to maksymalnie do 104 Mb/s, UHS II to prędkość do 312 Mb/s. Z kolei oznaczeniem UHS III przypisuje się kartom o maksymalnej prędkości do 612 Mb/s.
 • Oznaczenia V – umieszcza się ją na kartach pamięci polecanych do nagrań wideo. Cyfra umieszczona po literze oznacza minimalną i stała prędkość zapisu.
 • Oznaczenie A – dodatkowe oznaczenie mówiące o liczbie operacji wejścia-wyjścia obsługiwanych przez daną kartę w ciągu sekundy (IOPS). Standard A1 oznacza minimum 500 operacji przy zapisie i 1500 przy odczycie na sekundę. A2, to z kolei 2000 operacji na sekundę przy zapisie i 4000 przy odczycie.

Jaką kartę wybrać?

Nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego w jakim celu chcemy ją kupić i w jaki sposób będziemy ją użytkować. Musimy odpowiednio dobrać ją do urządzenia. W obecnej sytuacji rozwoju technologii odradzamy zdecydowanie się na karty oznaczonych symbolami C2-6. Są one zbyt wolne dla współczesnych smartfonów, aparatów, dronów itp. Wszechstronnym wyborem będzie zdecydowanie się na standard minimum U3 oraz od V30 w górę. Pozwoli to na swobodne nagrywanie filmów, robienie zdjęć, trzymanie plików i korzystanie z nich. Pojemność karty powinna być dostosowana do naszych potrzeb (oraz ograniczeń urządzenia). Książka w formacie PDF (lub innym) zajmie o wiele mniej miejsca niż audiobook. Z kolei nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K wymaga dużej przestrzeni do zapisu. Warto też pamiętać o szybkości zapisu, ponieważ jest to ważny element dotyczący tego zadania. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

 • Karta do telefonu powinna być przede wszystkim odporna, ponieważ smartfon towarzyszy nam w każdych warunkach – polecamy wodoodporne karty z wysoką tolerancją temperatur oraz odporne na promieniowanie rentgenowskie (na lotniskach)
 • Karta do aparatu powinna charakteryzować się wysoką klasą szybkości
 • Karta do wideorejstratora powinna być szybka i wytrzymała

Wielu producentów podaje informacje jakie karty są preferowane w produkowanych przez nich urządzeniach. Zdarza się i tak, że wskazywane są nie tylko konkretne parametry, ale i marki. Oczywiście warto pamiętać, że im większa pamięć i wyższe osiągane prędkości, tym większa cena. Dlatego dbajmy o nasze karty w następujący sposób:

 • Chrońmy styki karty przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także przed brudem, piaskiem i wilgocią
 • Nie wyciągajmy karty pamięci z urządzenia w trakcie zapisu danych – przerwanie transmisji może prowadzić do utraty kopiowanych plików, uniemożliwić sformatowanie karty oraz ją uszkodzić
 • Po zakończonym przenoszeniu danych odczekajmy jeszcze kilka sekund
 • Jeśli w danej chwili nie używamy karty i znajduje się ona poza urządzeniem korzystajmy z zamykanego opakowania – najczęściej dołączanego do niej w czasie zakupu