Zdjęcie wyjdź na nim dobrze

Każdy z nas może robić i mieć doskonałe zdjęcia. Olbrzymi wpływ miało na to rozpowszechnienie się aparatów w telefonach komórkowych, dzięki którym były one zawsze „pod ręką”. Doskonale sprawdza się w niemal każdej sytuacji. Wakacje i związane z nim podróże nie są wyjątkiem. Dziś dzięki obiektywom w naszych smartfonach możemy zrobić wspaniałe zdjęcia. Będą one stanowiły naszą bazę uwiecznionych wspomnień, a wiele z nich znajdzie się na naszych portalach społecznościowych. A co zrobić, aby wyglądać na nich wspaniale?

Po pierwsze korzystać z nowych technologii. Czasy, kiedy zdjęcie zobaczyliśmy dopiero po jego wywołaniu dawno już minęły. Za sprawą aparatów cyfrowych mogliśmy od razu podejrzeć i skorygować dane ujęcie. Smartfony jeszcze mocniej ułatwiły cały ten proces. Co prawda pierwsze z nich pozostawiły wiele do życzenia jeśli chodzi o jakość wykonywanych zdjęć, lecz dziś niewiele ustępują profesjonalnym urządzeniom stosowanym przez zawodowych fotografów.

Po drugie pamiętajmy, że nie tylko sam aparat ma olbrzymie znaczenie jeśli chodzi o zrobienie bardzo dobrego ujęcia. Musimy pamiętać, aby zadbać o odpowiedni kadr, kompozycję, światło. To one sprawiają, że zdjęcie jest magiczne i potrafi nas zachwycić. Chcemy także, aby fotografie, na których jesteśmy były nietuzinkowe. Internet pełen jest profesjonalnych ujęć, które oglądamy każdego dnia. To znacznie podnosi poprzeczkę jeśli chodzi o oczekiwania względem zdjęć jakie robimy. To sprawia, że zwykłe ujęcia potrafią być dla nas po prostu nudne.

Jak temu zaradzić?

Odpowiednia poza i ułożenie naszego ciała może zmienić więcej, niż sama zmiana scenerii i korzystanie z drogiego aparatu. Skupiamy się na osobie fotografowanej – bo to ona ma zwracać najwięcej uwagi podczas oglądania zdjęcia. Poniżej przedstawiamy kilka trików, które pozwolą na dobranie pozy i pozycji względem aparatu. Dzięki nim stworzycie fotografie niewiele odbiegające od profesjonalnych ujęć… i zrobimy je telefonem komórkowym. Na takie zdjęcie może pozwolić sobie każdy 🙂 Podstawą jest świadomość tego, który z naszych atutów chcemy podkreślić (nie zapominajmy jednak o wymienionych wyżej podstawach).

Pozowanie – elegancka naturalność

Czym jest pozowanie? To nic innego jak ustawienie ciała. Pamiętajmy, że ma to nam pomóc (a nie przeszkodzić), a więc uwypuklić nasze atuty (lub atuty naszego modela). Istnieje jedna sytuacja, gdy będzie to znacznie utrudnione. Jest nią stres, który sprawia, że nasze mięśnie są spięte, a my nie wyglądamy wtedy naturalnie. Na domiar złego, potrafimy usłyszeć głos w głowie, który przypomina nam o wszystkich mankamentach i tym, że na zdjęciach wchodzimy niekoniecznie dobrze i może lepiej go jednak nie robić. Rzeczywiście te rozterki mogą być widoczne na naszej fotografii. Dlatego należy się do niej odpowiednio przygotować. Jak? Najlepszy sposób to zwyczajne rozluźnienie się. Może to na początku wydawać się nieco trudne, z biegiem czasu nasza świadomość przyjmie to jako naturalny stan i będziemy zachowywać swobodę przed obiektywem. Jak to osiągnąć? Pomyślmy o czymś miłym, o tym co najbardziej lubisz robić, a naturalny uśmiech pojawi się sam 🙂

Polecamy poćwiczyć ułożenie ciała oraz mimikę przed lustrem – po pewnym czasie, gdy znajdziemy się przed obiektywem aparatu nie poczujemy żadnej różnicy. Pamiętajcie, że nic na siłę – szczególnie jeśli chodzi o pokazanie emocji na naszych twarzach. Aktorom i modelom nauka dostosowania mięśni twarzy do konkretnego wyrazu zajmuje wiele czasu. Delikatny uśmiech i wzrok skierowany poza obiektyw może sprawić prawdziwe cuda.

Jak dobrze wyglądać stojąc?

Przede wszystkim nie stój na wprost aparatu, z rękami opuszczonymi wzdłuż boków – to najczęściej spotykany błąd. Dlatego? Ponieważ obiektyw, który znajdzie się na wysokości twarzy zniekształci Twoją sylwetkę. Nogi będą wydawały się krótsze niż są w rzeczywistości, a całe ciało sprawi wrażenie bezkształtności. A czy nie tego właśnie chcemy uniknąć? Aby zachować odpowiednie proporcje przybież pozycję delikatnie po ukosie względem obiektywu. Jeśli ramiona pozostają węższe niż biodra, to odwróć górną część tułowia w stronę aparatu. Pamiętaj, aby nie odchylać się do tyłu – szczególnie jeśli zdecydujesz się na zaplatanie rąk na klatce piersiowej. Pomoże także wysunięcie jednej nogi do przodu i przeniesienie ciężaru ciała na tą pozostającą z tyłu. Ugięcie nogi w kolanie lub oparcie jej na czubkach palców również pozytywnie wpłynie na naszą pozę. Nie zasłaniajmy rękami własnej sylwetki – potrafi to zniweczyć nasz trud odpowiedniego ustawienia się do fotografii.

Jak dobrze wyglądać siedząc?

Nie siadajmy na całym krześle, nie przysuwajmy pleców do oparcia oraz nie odsuwajmy głowy do w tył – jak najdalej od obiektywu. Takie zachowanie poskutkuje fotografią, na której nasza sylwetka sprawi wrażenie większej niż w rzeczywistości, a twarz ulegnie optycznemu zmniejszeniu. Całkowicie zaburzy to wszystkie proporcje, a tego nie chcemy. Usiądź na brzegu krzesła, pamiętaj o uniesionej głowie i wyprostowanych plecach. Garbienie się nigdy nie wygląda dobrze. Nie napinaj także mięśni zbyt mocno, ponieważ może sprawić to wrażenie sztywnej i nienaturalnej postawy.

Co jeszcze może się przydać?

Wybór miejsca. Odpowiednio dobrana sceneria może urozmaicić zdjęcie lub je zniszczyć. Nie oznacza to wcale, że zaraz musimy jechać na drugi koniec świata w poszukiwaniu magicznych miejscówek. Dobre zdjęcie możemy wykonać w naszym mieszkaniu. Warunek jest jeden – musimy świadomie wybrać jego atuty. Pamiętajmy, aby tło było uporządkowane. Bałagan, kosz (lub kontenery) na śmieci, bilbordy reklamowe, znaki drogowe – zazwyczaj są elementami negatywnie wpływającymi na nasze zdjęcie. Chyba, że mamy inną koncepcję i np. nasz zamysł twórczy jest oparty o nietypowy znak drogowy. Przed zrobieniem zdjęcia (lub po jego podejrzeniu) sprawdźmy, czy są na nim elementy tła, które odciągają naszą uwagę od fotografowanej osoby lub niekorzystnie na nią wpływają. Warto zapewnić sobie też odpowiednią ilość miejsca, aby uchwycić najlepszy kadr, ważne też, żeby nie wszedł w niego nikt nieproszony.

Krótkie podsumowanie

Chcesz dobrze wyglądać na zdjęciach? Pamiętaj o pewnych zasadach:

 • Zachowaj wyprostowaną sylwetkę – nie garb się (jest to także zdrowe :))
 • Świadomie układaj swoje ciało do zdjęć (zadbaj o jego linię)
 • Pokaż się z najbardziej korzystnego kąta
 • Unikaj ustawiania się na wprost obiektywu
 • Unikaj bezpośredniego kontaktu wzrokowego z obiektywem
 • Unikaj niefortunnego ułożenia rąk – nie zasłaniaj nimi tego co chcesz pokazać
 • Unikaj opierania się na różnych częściach ciała – ponieważ na zdjęciach wydają się one większe niż w rzeczywistości np. zatrzymaj dłoń tuż obok policzka (nie zniekształcisz rysów twarzy)
 • Zachowaj kształt żuchwy poprzez delikatne rozchylenie ust
 • Miej asymetrycznie ułożone ręce – zdjęcia nie lubią symetrii
 • Przenieś ciężar ciała z dwóch na jedno biodro, możesz ugiąć jedną nogę w kolanie
 • Wykorzystaj narzędzia jakie daje Ci aparat w telefonie (np. głębię ostrości, perspektywę)
 • Wykorzystaj naturalne elementy otoczenia znajdujące się wokół Ciebie (ciekawe tło, barierki, itp.)

P.S. Jeśli nasze zdjęcia wymagają drobnych poprawek zrobicie to za pomocą opisanych programów 🙂