Jak wyb(g)rać POWERBANK?

Nasze domy są wypełnione urządzeniami, które do działania potrzebują energii elektrycznej. Jeśli przyjrzymy się przedmiotom, jakie najczęściej nosimy ze sobą – okazuje się, że nie jest inaczej. One także potrzebują dostępu do źródła energii. W tym przypadku będzie to bateria naszego urządzenia. Nie możemy jednak jej naładować „na zapas” i po jakimś czasie jej poziom spadnie na tyle, że korzystanie z osobistego gadżetu będzie niemożliwe. Rozwiązaniem jest powerbank, w którym zmagazynujemy energię i udostępnimy ją, gdy zajdzie taka potrzeba. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru przenośnego akumulatora? Podpowiadamy.

Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie czym tak jest powerbank? To podręczne źródło zasilania, które pozwoli nam na naładowanie urządzeń bez konieczności podłączenia ich do gniazdka elektrycznego. Ze względu na jego mobilność przyda się wszędzie tam, gdzie nie mamy dostępu do sieci zasilania. Jego waga oraz rozmiar mogą być różne, w zależności od pojemności i przeznaczenia jego użycia. Zazwyczaj zmieści się on w plecaku, torbie, damskiej torebce lub kieszeni. Dzięki niemu nie będziemy martwili się o to, że nasz smartfon lub inne urządzenie wyłączy się z powodu braku energii.

Pojemność powerbanku

To jeden z najważniejszych parametrów na jaki powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru powerbanku. Przed dokonaniem zakupu powinniśmy zastanowić się w jaki sposób będziemy korzystali z naszego banku energii. Czy będzie to częste, czy sporadyczne używanie. Co konkretnie planujemy zasilić i na ile ładowań ma wystarczyć. Pamiętajmy, że im większa pojemność powerbanku tym jest on większy i cięższy.

Producenci potrafią podawać pojemności w:

 • mAh – miliamperogodzinach
 • Wh – watogodzinach

Do awaryjnych sytuacji jednorazowego uzupełnienia energii spokojnie wystarczy pojemność 4000 – 5000 mAh (mniejsza pojemność „podtrzyma” działania telefonu na jakiś czas). Z kolei 10000 mAh pozwoli na kilkukrotne naładowanie smartfona oraz jednorazowe uzupełnienie energii w tablecie. Istnieją modele, które mają pojemność 20000 – 30000 mAh, musimy jednak pamiętać, o tym, że prawo lotnicze nie pozwala na wnoszenie na pokład powerbanków o pojemności powyżej 26800 mAh. W opisie powinna się znaleźć informacja o spełnieniu wymagań UN38.3, abyśmy mogli go bezpiecznie przewozić samolotem. Ewentualnie pojemność taka nie powinna przekraczać 100Wh, a za zgodą przewoźnika 160 Wh. Jak to przeliczyć?

Przeliczanie mAh na Wh

Wartość podaną w mAh mnożymy przez napięcie podawane w voltach (V), a następnie dzielimy przez 1000

Przeliczanie Wh na mAh

Wartość podaną w Wh dzielimy przez napięcie podawane w voltach (V), a następnie mnożymy przez 1000

Pamiętajmy, że realna pojemność powerbanku nie wynosi 100% tej podanej przez producenta.  Wynika to z 3 powodów. Wyliczana jest ona dla niższego napięcia (3,7 V) niż, to które konieczne jest do naładowania smartfona (5V). Powerbank nie może być wyładowany w całości – blokuje to zainstalowana w nim elektronika, zawsze musi pozostać pewna rezerwa. Z czasem też pojemność ogniw spada, ponieważ baterie się zużywają. Dlatego lepiej zainwestować w modele markowych producentów, których wydajność sięga 80–90%. Najtańsze kuszą wysoką pojemnością, ale ich współczynnik konwersji energii może wynosić zaledwie 40–50%.

Jak oszacować przybliżoną wydajność?

Korzystając ze wzoru:

Pojemność powerbanku mnożymy przez wydajność powerbanku, a następnie dzielimy pojemność baterii ładowanego urządzenia

Wynik powie nam ile razy powinniśmy naładować dane urządzenie za pomocą naszego powerbanku.

Przykładowe pojemności urządzeń, które ładujemy za pomocą powerbanku:

 • smartfon – 4000 mAh
 • smartwatch – 300 mAh
 • tablet – 8000 mAh
 • czytnik e-booków – 1300 mAh

Rodzaje baterii

Istnieją dwa rodzaje baterii stosowanych w powerbankach, które posiadają odmienną charakterystykę:

Litowo-polimerowy (Li-Poly, LiPo):

 • konstrukcja popularniejsza i nowocześniejsza;
 • elektrolit w postaci stałej lub żelowej;
 • duża elastyczność – swoboda konstrukcyjna, najczęściej bardzo płaskie ogniwa;
 • większa wydajność przy określonym ciężarze i objętości (zagęszczenie elektrolitu) akumulatora Li-Ion;
 • szybszy czas ładowania
 • większa odporność na niekorzystne warunki zewnętrzne;
 • ogniwa podatne na przeładowanie – stosowane są zaawansowane układy scalone kontrolujące proces ładowania;
 • większa podatność na samorozładowanie
 • rozwiązanie droższe

Litowo-jonowy (Li-Ion):

 • konstrukcja starsza, dziś mniej popularna;
 • najczęściej kilka ogniw cylindrycznych – formatu trochę większego od baterii typu paluszek – z ciekłym elektrolitem. Ogniwa mogą być też płaskie;
 • mniejsza wydajność (mniejsze zagęszczenie elektrolitu)
 • dłuższy czas ładowania
 • większa podatność na niekorzystne warunki zewnętrzne
 • mniejsza podatność na samorozładowanie
 • rozwiązanie tańsze

Jeśli często ładujemy telefon, a rzadko mamy możliwość podpięcia go do ładowarki sieciowej, postawmy na model wyposażony w baterię litowo-polimerową. Do okazjonalnego stosowania powerbanku np. w sytuacjach awaryjnych, gdy oczekujemy ważnego telefonu, a bateria jest bliska wyczerpania, wybierzmy urządzenie z baterią litowo-jonową.

Natężenie prądu, napięcie oraz moc

Wybierając powerbank należy zwrócić uwagę na natężenie prądu wyrażane w amperach (A). Jakie jest minimalne wymagane przez producentów urządzeń?

 • smartfon – 1 A
 • smartwatch – 1 A
 • tablet – 2,1 – 2,4 A
 • czytnik e-booków – 1 A

Wyjściowe napięcie jakie spotkamy w większości modeli na rynku to 5 V (Volt), które wystarczy do naładowania urządzenia w „normalnym” tempie. Z kolei jeśli nasze urządzenie jest dostosowane do wyższych napięć możemy naładować je z większą mocą (W – wat), a więc dużo szybciej. Moc powerbanka zależy od konkretnego urządzenia i możemy spotkać się z 18W (technologia Quick Charge), 27, 33, 45, 65, a nawet 120 i 200W. Liczba watów oferowanych przez bank energii powinna być równa lub nieco wyższa niż wymagana przez np. smartfon. Ważne, aby dowiedzieć się jaka jest maksymalna dopuszczalna moc ładowanego urządzenia. Muszą być one zgodne ze standardem szybkiego ładowania oferowanego przez powerbank. Pamiętajmy o tym, że także kabel musi spełniać te warunki (oraz mieć odpowiedni rodzaj końcówki). Z kolei bardzo duża moc (100W) może być wymagana jeśli planujemy zasilić laptopa.

Niektóre modele pozwalają na indukcyjne ładowanie innych urządzeń wyposażonych w tą funkcję.

Natężenie, napięcie oraz moc są również ważne przy ładowaniu naszego banku energii. Pamiętajmy, że posiada on znacznie większą baterię niż ładowane urządzenia, w związku z tym uzupełnienie baterii w naszym przenośnym magazynie będzie trwało odpowiednio dłużej. W zależności od jego pojemności oraz zastosowanej ładowarki z daną technologią szybkiego ładowania będzie trwało to odpowiednio dłużej lub krócej.

Złącza / porty

To także bardzo ważny aspekt wybieranego powerbanku. Większa ilość złącz / portów pozwoli na ładowanie większej ilości urządzeń jednocześnie. Do wyboru będziemy mieli podstawowe banki energii z jednym portem lub nawet takie, które pozwalają na podpięcie 4-5 ładowanych urządzeń na raz. Każdy z tych portów może mieć inne natężenie prądu oraz napięcie – dlatego tak ważne jest wcześniejsze zapoznanie się ze specyfikacją wybieranego powerbanku. Również port lub porty służące do ładowania magazynu energii mają odpowiednie oznaczenia, a dzięki nim naładujemy go z odpowiednią mocą ładowarki. Niektóre z powerbanków mają wszystkie trzy porty służące do jego ładowania (USB – C, microUSB, lightning) co sprawi, że naładujemy go kablem z najpopularniejszymi rodzajami końcówek.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo ładowania jest bardzo ważne – przecież nie chcemy uszkodzić telefonu, tabletu, czy słuchawek. Dlatego zwróćmy uwagę na zapisy mówiące o zabezpieczeniach przed przeładowaniem, rozładowaniem oraz zwarciem.

Przydatne dodatki

Powerbank ma za zadanie dostarczyć nam energii w chwili, gdy nie możemy podłączyć się pod sieć elektryczną. Istnieją modele wyposażone w dodatki, które zwiększają komfort ich użytkowania (niektóre z nich opisaliśmy powyżej):

 • Kilka gniazd do ładowania urządzeń
 • Kilka rodzajów portów do ładowania powerbanku
 • Fast/Quick/Ultra/Super Charge – różne technologie szybkiego ładowania
 • Port USB-C Power Delivery – umożliwia szybkie ładowanie podłączonych urządzeń, jak i samego powerbanku. Moc ładowania jest wówczas odpowiednio dostosowana do ładowanego urządzenia. Nie dostarczymy więcej energii niż dane urządzenie może przyjąć. PD umożliwia także ładowanie laptopów.
 • Ładowanie indukcyjne – doskonałe rozwiązanie na ładowanie bez przewodów
 • Ekran LCD / diody – mówiące o poziomie naładowania powerbanku
 • Ładowarka solarna – umożliwia doładowanie powerbanku za pomocą promieni słonecznych
 • Lampka LED – w wielu sytuacjach może okazać się pomocna, nie zużywa wiele ze zgromadzonych zasobów energii
 • Wbudowany przewód – nie musimy zabierać ze sobą oddzielnego kabla, minusem takiego rozwiązania jest brak jednakowego standardu kabli do różnych urządzeń
 • Wodo i pyłoszczelność – doskonale sprawdzi się w trudnym terenie, jak i podczas kempingów

Jaka jest żywotność powerbanku?

Wskaźnikiem żywotności baterii jest liczba cykli jego ładowania. Określa, ile razy dany powerbank możemy naładować bez utraty wydajności. W tym wypadku śmiało kierujmy się zasadą – im więcej, tym lepiej. Dolna granica podawana przez producenta to około 500 cykli. Ich liczba zależy od wybranego modelu i materiałów, z których został wykonany nasz magazyn energii. Jak to wygląda w praktyce? Powerbank o żywotności 500 cykli możemy używać codziennie przez około 15 miesięcy. W praktyce nie korzystamy z niego każdego dnia, więc urządzenie powinno działać zdecydowanie przez dłuższy czas.

Jak dbać o powerbank?

Chcemy przecież, aby nasz bank energii służył nam bez żadnych niespodzianek. W takim wypadku należy pamiętać o kilku zasadach, które zapewnią mu długie życie, a nam bezpieczne użytkowanie.

 • Korzystajmy z oryginalnych przewodów dołączonych do zestawu
 • Starajmy zachować pełne cykle ładowania – rozładowania
 • Nie pozostawiajmy powerbanku rozładowanego przez długi czas
 • Nie podłączajmy go do zasilania na całą noc
 • Jeśli go nie używamy – pamiętajmy o jego ładowaniu najlepiej raz w miesiącu
 • Przechowujmy go w suchym miejscu, w temperaturze pokojowej
 • Nie wystawiajmy go na działanie wysokich i niskich temperatur (w końcu to bateria)

O czym pamiętać?

Powerbank pozwala na naładowanie coraz większej liczby osobistych urządzeń, w warunkach kiedy nie mamy dostępu do sieci elektrycznej. Często potrafi być „ostatnią deską ratunku” w kryzysowych chwilach. Doskonale sprawdza się na wszelkiego rodzaju wyjazdach i podróżach. Pamiętajmy, aby dostosować parametr powerbanku do swoich potrzeb. Jeśli chcemy korzystać z niego jako z opcji „ratunkowej” nie musi mieć wielkiej pojemności i wydajności. Z kolei jeśli planujemy, za jego pomocą naładować „armię” urządzeń i będzie on naszą „elektrownią” to powinien być wyposażony w możliwe jak największą ilość portów, mieć olbrzymią pojemność (nieco mniejszą w przypadku, gdy lecimy samolotem), być odporny na różne warunki oraz bezpieczny. Wybór oczywiście należy do Was 😊

EDYTOWANE: KONKURS ZAKOŃCZONY

[PS. Aby wygrać powerbank z logiem FM MOBILE odpowiedz na pytanie:

Jak policzyć wydajność powerbanku?

w komentarzu na naszym Facebooku w poście z linkiem do tego wpisu. Nie zwlekaj – nagroda przewidziana jest dla pierwszych 5 osób, które podadzą prawidłową odpowiedź.]