Uff jak gorąco!

Upały to od kilku lat stały element letnich miesięcy. Żar spływający z nieba daje nam się we znaki. W sieci znajdziemy niezliczoną ilość porad w jaki sposób zadbać o swoje zdrowie. Ale czy wiecie, że wysokie temperatury szkodzą także naszym smartfonom? Zabieramy je ze sobą niemal zawsze i wszędzie, a tym samym narażamy na działanie bardzo wysokich temperatur. Te z kolei nie są dobre dla kondycji naszego urządzenia. We wpisie radzimy jak nie dopuścić do przegrzewania telefonu.

Jaka jest optymalna temperatura dla telefonu?

Telefon to urządzenie, które pracując samo wytwarza ciepło. O ile mieści się ono w rozsądnych granicach (o tym za chwilę), to nie stanie się nic złego. Długotrwałe narażenie telefonu na przebywanie w upale lub gwałtowne chłodzenie mogą trwale go uszkodzić. Przyjmuje się, że jeśli temperatura telefonu nie przekracza 40 stopni Celsjusza (104 stopni Fahrenheita – ciekawostka Daniel Gabriel Fahrenheit urodził się w Gdańsku) to nie ma się o co martwić. Mowa tu o procesorze i układach znajdujących się w jego wnętrzu. W przypadku baterii za optymalną temperaturę dla akumulatorów litowo-jonowych (są one najczęściej spotykany w naszych telefonach) uznaje się 20-25 stopni Celsjusza, która rośnie podczas ładowania.

Dlaczego smartfon się przegrzewa?

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy (na którą nie mamy wpływu) jest postępująca miniaturyzacja. Coraz wydajniejsze podzespoły są wkładane do urządzeń o podobnych gabarytach. Wydajniejszy procesor pozwala na wykonanie wielu zadań jednocześnie, czyli większą ilość obliczeń, przez co nagrzewa się szybciej. Wszystko zależy od tego w jaki sposób korzystamy z telefonu w danej chwili. Urządzenia elektroniczne wykorzystują do swojej pracy prąd elektryczny, a im więcej go zużywają tym większe jest wytworzone przez nie ciepło. Duża ilość otwartych aplikacji ma znaczny wpływ na przegrzewanie się telefonu, a wysoka temperatura na zewnątrz w znaczący sposób utrudnia chłodzenie urządzenia. Ignorowanie oznak wskazujących na zbytnie nagrzanie telefonu niesie ryzyko jego uszkodzenia, w ostateczności nieodwracalnego.

Jak sprawdzić czy telefon jest przegrzany?

Oczywiście jest on gorący. Najprostszą metodą jest przyłożenie dłoni do telefonu, sami wyczujemy podwyższoną temperaturę. Jeśli chcemy poznać dokładne wskazania to pomogą nam w tym dedykowane aplikacje np. Cooler Master. Dowiemy się, które procesy pobierają największą ilość energii oraz zobaczymy działające w tle aplikacje i zadania.

Upał vs bateria

Podczas upalnych dni bateria traci energie szybciej, a jej ładowanie zajmuje więcej czasu. Wszystko po to, aby uniknąć szkodliwego przegrzania. Jak już pisaliśmy ładowanie baterii wyzwala ciepło, które w połączeniu z tropikalną temperaturą otoczenia może być zabójcze. W tym celu oprogramowanie stara się wyeliminować ten czynnik, na który ma wpływ, czyli zmniejsza ilość ciepła wydzielanego podczas procesu ładowania, jednocześnie wydłużając go. Przegrzana bateria grozi „rozdęciem” lub nawet wybuchem (pozostawienie telefonu na mocnym słońcu może zapoczątkować te procesy). Dlatego podczas ładowania zapewnijmy odpowiednie warunki, najlepiej niech to będzie chłodne, zacienione miejsce z dala od innych urządzeń wytwarzających ciepło (np. komputer).

„Rozdęta” bateria telefonu

Upał vs działanie systemu

Żyjemy w czasach, w których dostęp do Internetu jest wymagany w każdym miejscu, a coraz więcej aplikacji wymaga stałego z nim połączenia. Co za tym idzie niemal nigdy nie wyłączamy transmisji danych w telefonie. W czasie upałów warto jednak zrobić wyjątek. Gdy korzystamy z pakietu danych, szczególnie dla wielu aplikacji, to praca systemu jest wzmożona, a więc generuje ciepło. Łączność poprzez Wi-Fi nie rozwiązuje tego problemu, dalej wykorzystujemy dane za pośrednictwem innego rodzaju anteny. Jeśli możemy, to dajmy nieco odpocząć naszemu elektronicznemu przyjacielowi.

Upał vs granie i oglądanie filmów

Granie i oglądanie filmów są procesami, które wymagają zwiększonej wydajności procesora i wymagają intensywnego chłodzenia. Nawet po krótkiej 10-15 minutowej sesji grania w chłodniejsze dni smartfon potrafi być wyraźnie nagrzany. Jeśli jakiś tytuł wciąga nas na długie godziny, to panujący wokół upał spotęguje wzrost temperatury urządzenia. Seans filmowy wiąże się z długotrwałym włączeniem ekranu i zwiększonym zapotrzebowaniem na energię, a jeśli dodatkowo oglądamy online, to dochodzi jeszcze do tego korzystanie z Internetu. Bardzo często podczas seansu mamy uruchomione aplikacje w tle, które dodatkowo obciążają system. Te wszystkie czynniki mogą spowodować znaczne spowolnienie działania naszego telefonu.

Jak zapobiegać przegrzewaniu się smartfonów w czasie upałów?

Im cieplej, tym gorzej. Najważniejsze to nie zostawiać urządzenia na pełnym słońcu czy w zamkniętym samochodzie lub namiocie. Domowy parapet też nie będzie odpowiednim miejscem. Panująca tam gorączka powali nawet największego elektronicznego twardziela. Pamiętajmy, że w zamkniętych, niewielkich przestrzeniach, pozbawionych wentylacji temperatura jest znacznie wyższa. Dlatego nie zostawiajmy elektroniki w samochodzie stojącym na nasłonecznionym parkingu. W czasie jazdy w upalne dni zrezygnujmy z montażu uchwytu telefonu lub nawigacji na szybie, możemy zamontować go na kratce wentylacyjnej lub w jej pobliżu. Jeśli możemy naładujmy urządzenia wcześniej, przed planowaną podróżą. Ładowanie indukcyjne także wpływa na wyraźne zwiększenie temperatury. Zdejmijmy również ochronne etui, które ogranicza cyrkulację powietrza i działa jak sweter. Stosujmy zasadę: „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Co zrobić jeśli telefon jednak się przegrzał?

Jeśli jednak nasz smartfon doznał udaru cieplnego to należy jak najszybciej położyć telefon w chłodnym (nie zimnym) i przewiewnym miejscu. Wymuś zamknięcie jak największej ilości aplikacji, zmniejsz jasność ekranu, uruchom tryb oszczędzania baterii. Jeśli telefon się wyłączył (współczesne smartfony posiadają zabezpieczenia odcinające zasilanie), dopiero po ostygnięciu uruchom go ponownie, nie ładuj także przegrzanego urządzenia. Obniżenie temperatury powinno przebiegać powoli i spokojnie, dlatego włożenie urządzenia do lodówki nie jest dobrym pomysłem. Nagła zmiana warunków może pogorszyć stan pacjenta (np. skroplenie się wewnątrz pary wodnej spowoduje pojawienie się wilgoci wewnątrz telefonu, wysoka amplituda temperatur może doprowadzić do wystąpienia pęknięć na ekranie). Jeśli bateria spuchnie i telefon się wyłączy: nie ładuj i nie uruchamiaj go ponownie, tylko oddaj do autoryzowanego serwisu. Taka „spuchnięta” bateria jest uszkodzona i może spowodować zwarcia, a nawet spalenie podzespołów urządzenia.

Najlepiej jeśli możesz ogranicz korzystanie z telefonu podczas upałów (na urlopie może się to przysłużyć Twojemu wypoczynkowi).