Jak wybrać aparat w smartfonie?

Decydując się na kupno nowego telefonu bardzo często jednym z wyznaczników jest dobry aparat fotograficzny. Co właściwie to oznacza? Czym charakteryzuje się urządzenie robiące bardzo dobre lub najlepsze zdjęcia? Obecnie smartfonów z obiektywami obiecującymi doskonałe fotografie i filmy jest wiele. Jak odnaleźć się w gąszczu ofert? Na co zwrócić uwagę?

Fotografia mobilna nabrała wiatru w żagle. Z roku na rok osób robiących zdjęcia wyłącznie za pomocą telefonu komórkowego jest coraz więcej. Nic dziwnego, dzisiejsza technologia daje możliwości, które jeszcze kilka lat temu były nieosiągalne. Co więcej, coraz to nowsze rozwiązania wyraźnie pokazują, że ten trend będzie się utrzymywał. Smartfon z powodzeniem przejął rolę aparatu fotograficznego towarzysząc nam podczas wakacyjnych wyjazdów, spotkań z rodziną i przyjaciółmi, a także w pracy i podczas nauki. Dlatego, tak ważnym dla wielu osób jest fakt posiadania dobrego obiektywu pod ręką. Co kryje się pod słowem dobry? Światowy Dzień Fotografii obchodzony 19 sierpnia to idealny czas na odpowiedź na zadane pytanie.

Rodzaje obiektywów

Nie bez przyczyny mówimy tu o liczbie mnogiej. Nieczęsto można spotkać nowoczesny smartfon tylko z jednym obiektywem, a nie wliczamy w to przedniej kamerki do selfie. Pamiętajmy, że ilość nie zawsze idzie w parze z jakością (będziemy o tym dziś wspominali wielokrotnie). Niemniej możemy przyjąć, że dwa obiektywy znajdujące się na pleckach telefonu to już reguła. Które z nich możemy spotkać najczęściej?

 • Obiektyw główny – to on (wraz z AI – o tym za chwilę) odpowiadają za zdecydowaną większość robionych przez nas zdjęć
 • Obiektyw szerokokątny – umożliwia objęcie szerokiego kadru (np. 120˚), pozwala na uchwycenie rozleglejszego widoku, liczniejszej grupy osób niż w przypadku głównego obiektywu.
 • Obiektyw makro – służy do robienia zdjęć z bardzo bliskiej odległości (kilka centymetrów). Dzięki niemu uchwycimy detale, sfotografujemy niewielkie przedmioty.
 • Teleobiektyw – pozwala na optyczne przybliżenie się i wykonanie tzw. zoomu. Odróżniamy dwa rodzaje zoomu: optyczny oraz cyfrowy. Możemy spotkać się z nawet 100-krotnym przybliżeniem cyfrowym – odbywa się to jednak kosztem jakości zdjęcia. Najlepsze efekty osiągnie ten optyczny.
 • Czujnik pomiaru głębi (ToF) – pozwala osiągnąć odpowiedni efekt rozmycia tła

Ilość megapikseli

Producenci  prześcigają się w tworzeniu aparatów o coraz większej rozdzielczości. Obiektyw 108 Mpix już nikogo nie dziwi (pojawił się już nawet smartfon z aparatem 200 Mpix). Sama duża wartość Mpix pozwala na edytowanie zdjęcia i drukowanie go w większym formacie bez utraty jakości oraz ostrości. Teoretycznie więc im więcej, tym lepiej – pozwoli to zmniejszyć ilość niechcianych szumów na fotografii. Czy rzeczywiście większa liczba megapikseli ma tak wielki wpływ na jakość robionego przez nas zdjęcia? Otóż na ostateczny efekt wpływa więcej czynników.

 • Matryca aparatu – odpowiada za przetwarzanie obrazu padającego na obiektyw. To od jej wielkości zależy ile światła „pada” na poszczególny piksel. Im jest większa, tym więcej światła potrafi uchwycić. Matryce w smartfonach mają typową wielkość 1/3.6 – 1/1.7 cala, niektóre mają nawet 1/.12 cala (pojawiły się już matryce 1 calowe). Zatem im mniejsza druga cyfra, tym większy jest rozmiar matrycy.
 • Rozmiar piksela – podawany jest w mikrometrach (µm). Im większa wartość (im większy piksel), tym lepiej. Z kolei większa liczba pikseli na matrycy przekłada się na zmniejszenie rozmiaru pojedynczego piksela, a więc dostarczeniu mu mniejszej ilości światła, co prowadzi do słabszej jakości i szczegółowości zdjęcia. Aby usunąć ten problem stosuje się łączenie sąsiadujących ze sobą pikseli (najczęściej 4 lub 9 w jeden).

Łączenie pikseli prowadzi jednak do spadku rozdzielczości, dlatego zdjęcia wykonane obiektywem 108 Mpix mogą mieć rozdzielczość np. 12 Mpix. Jest to dobre i szeroko stosowane rozwiązanie w przypadku wykonywania codziennych fotografii, a także np. w przypadku zdjęć w warunkach słabego oświetlenia (mniej światła pada na matrycę). To dlatego tryby nocne nie są obsługiwane w najwyższych rozdzielczościach.

Jasność oraz przesłona

Jasność obiektywu wyrażona jest przez wartość wielkości przysłony. Opisuje się ją w formie f/1.6, f/2.0 itp. Im mniejsza liczba tym więcej światła dostaje się do matrycy – co oznacza szersze otwarcie przysłony, a to z skutkuje lepszą jasnością obiektywu. Przekłada się to na jakość fotografii, zawiera ona więcej detali oraz mniej szumów. Znacznie pomaga zrobić dobre ujęcie w warunkach niskiego oświetlania, także w nocy.

Stabilizacja obrazu

Dobre ujęcie często może być zepsute przez minimalny ruch naszej ręki. Nawet minimalne drgania podczas otwarcia migawki i przechwytywania światła ma ogromne znacznie. A nie zawsze mamy możliwość korzystania ze statywu lub gimbala. Aby ułatwić nam robienie zdjęć „z ręki” stosuje się rozwiązanie jakim jest wbudowana stabilizacja obrazu, dzięki której unikniemy efektu rozmazania się zdjęcia. Na rynku możemy spotkać różne jej odmiany:

 • OIS – optyczna stabilizacja obrazu. Na drgania reaguje cały moduł aparat i przesuwa się tak, aby obejmować cały czas to samo ujęcie. Jest to rozwiązanie sprzętowe.
 • EIS – elektroniczna stabilizacja obrazu, smartfon wykorzystuje akcelerometr oraz żyroskop w celu przycięcia krawędzi ujęcia.
 • AIS – elektroniczna stabilizacja obrazu wykorzystująca sztuczną inteligencję (AI).
 • HIS – Hybrid Image Stabilization, a więc połączenie OIS i EIS
 • Gimbal – nowatorskie rozwiązanie wprowadzone przez markę vivo, polegające na umieszczeniu gimbala wewnątrz telefonu. Korzysta ono z większego zakresu ruchu niż OIS.

Oprogramowanie

Kliknięcie w ikonkę aparatu na telefonie przenosi nas do aplikacji, która nie ogranicza się wyłącznie do kliknięcia w przycisk zrobienia zdjęcia. Cały interfejs jest mocno rozbudowany i pozwala na wybór wielu scenerii oraz pomoc sztucznej inteligencji (AI). To za jej działaniem smartfon samodzielnie dobierze najlepsze parametry dla danego kadru. Ważne, aby oprogramowanie działało szybko i bez żadnych zacięć – nie chcemy przecież stracić doskonałego ujęcia czekając na uruchomienie się aplikacji. W zależności od marki i modelu do wyboru mamy wiele opcji takich jak np.: zwykłe zdjęcie, portret, panoramę, zdjęcie nocne, makro, film poklatkowy, ruchome zdjęcie, film, zwolnione tempo. Ważne, abyśmy w razie potrzeby mieli możliwość zmiany jak najwięcej ustawień na ręcznie. Będzie to przydatna funkcja, gdy chcemy spróbować czegoś nowego lub bardziej znamy się na fotografii niż przeciętny użytkownik. Przyda się także wiedza jak prawidłowo ustawić się podczas robienia zdjęcia.

Niektóre telefony posiadają opcję z zakresu rozszerzonej rzeczywistości AR, co da nam możliwość nakładania ruchomych łatek, postaci, tekstów i innych efektów bezpośrednio na fotografowany obszar. Oprogramowanie posiada także funkcje związane z edycją zdjęć, a więc nakładanie filtrów, czy też upiększanie. Znów w zależności od marki i modelu możliwości są różne. Dostosowanie jasności, kontrastu, ostrości, nasycenia oraz przycięcie i dopasowanie rozmiaru fotografii znajdziemy w większości telefonów. Bardziej rozbudowane edytory to domena droższych modeli lub całkiem oddzielnych aplikacji.

Jaki jest dobry w telefonie?

Podsumowując: znów nie ma jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie. Zanim na ekranie telefonu zobaczymy finał w postaci wykonanego zdjęcia, nasz telefon musi wykonać wiele czynności. To z kolei oznacza wiele zmiennych, na które nie zawsze mamy wpływ. Najwyższe parametry nie gwarantują doskonałego ujęcia jeśli urządzenie ma braki w oprogramowaniu. Najlepsze oprogramowanie nie nadrobi braków związanych z ubogimi parametrami obiektywów. Dlatego przed zakupem urządzenia dokładnie zapoznaj się ze wszystkimi elementami specyfikacji (pomogą także recenzje w sieci). Zwróć uwagę na:

 • Główny obiektyw (12 Mpix wcale nie oznacza złego urządzenia)
 • Wartość przysłony (im niższa, tym lepsza – pozwoli na więcej światła padającego na matrycę)
 • Wielkość pojedynczego piksela (im więcej, tym lepiej)
 • Obecność optycznej stabilizacji obrazu
 • Obecność różnego rodzaju obiektywów
 • Możliwość ręcznego ustawienia parametrów aparatu

Pamiętajmy, że smartfony z topowymi podzespołami najczęściej będą je miały także w przypadku aparatów fotograficznych. Gdy wybierane urządzenie nie należy do grona „flagowców”, warto jest przyjrzeć się bliżej specyfikacji i wybrać takie, które spełni nasze fotograficzne oczekiwania i nie tylko te.