Święta inne niż wszystkie

Rok 2020 zachowa się w naszej pamięci na długie lata, szczególny wpływ na to będzie miała w dalszym ciągu trwająca pandemia. To przez nią nadchodzące święta Bożego Narodzenia będą w znacznym stopniu różniły się od tych z lat poprzednich. Wiele osób mających na uwadze dobro i zdrowie najbliższych nie zasiądzie do wspólnego wigilijnego stołu ze wszystkimi członkami rodziny i znajomymi. Spotkamy się przeważnie w małym, kameralnym gronie. Zamiast tradycyjnego łamania się opłatkiem bardzo wielu z nas złoży życzenia przez internetowe komunikatory. Który z nich wybrać? Wskazujemy najpopularniejsze z nich.

Technologia na ratunek

Wiele osób słusznie zauważa, że w tegoroczne święta szczególnie istotną rolę odegra technologia. To właśnie ona pozwoliła niezliczonej liczbie pracowników na kontynuowanie zawodowych zmagań za pośrednictwem sieci i spotkań online. Każda branża, która miała taką możliwość postawiła na pracę zdalną i FM MOBILE nie jest tu wyjątkiem. Co więcej to korzystanie z naszej oferty pozwoliło wielu z Was przenieść się na „Home Office” oraz pozostać w kontakcie z rodziną i przyjaciółmi. Komunikatory internetowe stały się niezbędnym wyposażeniem każdego urządzenia podłączonego do sieci. Nie przedłużając przedstawiamy te, które na są wykorzystywane najchętniej.

Facebook Messenger

Aplikacja cieszy się ogromną popularnością, korzystają z niej miliony osób na całym świecie. Początkowo rozwijana była razem z aplikacją-matką, jaką jest Facebook, lecz ostatnie lata są już w pełni samodzielne. Oznacza to, że nie musimy posiadać konta na Facebooku aby korzystać z Messengera. Komunikator umożliwia przesyłanie wiadomości tekstowych, zdjęć, plików, filmów (łącznie z informacją, czy zostały odczytane). Możemy stworzyć w niej grupę osób do jakiej mają trafiać przesyłane przez nas informacje. Wykonamy także połączenie głosowe oraz wideorozmowę z wybraną osobą lub z utworzoną wcześniej grupą osób. Maksymalna liczba aktywnych użytkowników to 6 osób, natomiast przekazywany przez nas obraz może obejrzeć aż 50 osób. Jeśli jesteśmy zainteresowani urozmaiceniem rozmowy to Messenger pozwoli nam na nałożenie w czasie rzeczywistym efektów dla prowadzonej rozmowy wideo (dla najmłodszych i nie tylko). Zaletą aplikacji jest możliwość zainstalowania jej na komputerze i telefonie niezależnie od posiadanego systemu operacyjnego.

WhatsApp

To także popularny i bardzo lubiany komunikator. Niewtajemniczeni mogą nie wiedzieć, że od paru lat aplikacja należy do Facebooka. Wyślemy nią wiadomości tekstowe, pliki, zdjęcia, filmy (maksymalny rozmiar to 100 MB). Poprowadzimy wideorozmowę (maksymalnie 4 osoby) i stworzymy czat grupowy (na ponad 200 osób). WhatsApp umożliwia integrację z książką adresowa znajdująca się na naszym telefonie, możemy także zsynchronizować nasze czaty pomiędzy urządzeniami mobilnymi i komputerem. Aplikacja działa na wszystkich systemach operacyjnych. WhatsApp pozwala odnosić się do konkretnych użytkowników, cytować ich wiadomości odpowiadając na nie. Gdy nie mamy czasu pisać możemy nagrać wiadomość głosową. Zaletą aplikacji jest wygodne i intuicyjne użytkowanie.

Skype

Swego czasu było to najpopularniejsze rozwiązanie jeśli chodzi o wideorozmowy. Możemy z niego skorzystać na obu platformach mobilnych (Android i iOS) oraz wersjach desktopowych (Windows, Linux, macOS). Skype jest zintegrowany z usługami Microsoftu. Umożliwia przeprowadzenie rozmów głosowych oraz wideorozmowy w grupach do 50 osób. Rozmowy można nagrywać, a także korzystać podczas ich trwania z opcji rozmycia tła. Jest też poczta głosowa, opcja przekierowywania połączeń na smartfona oraz opcja kontaktowania z osobami, które nie mają Skype’a. Po uzyskaniu lokalnego numeru telefonu można połączyć się z użytkownikiem smartfona lub klasycznego telefonu, ale należy tu pamiętać o dodatkowych opłatach. Możemy także wysyłać SMSy. Poza tym Skype pozawala na wewnętrzną komunikację tekstową (także w ramach czatów grupowych), udostępnianie zdjęć i filmów czy integrację z Outlookiem.

Zoom

Program zyskał ogromną popularność w czasie pandemii. Korzysta z niego wiele firm jak i osób prywatnych, często wykorzystywany jest także do nauki zdalnej. Jest to bardzo dobre narzędzie oferujące wiele funkcji takich jak czat, nagrywanie ekranu, udostępnianie pulpitu (ogromny plus za możliwość wybrania tego co chcemy udostępnić), wyciszanie innych użytkowników spotkania, czy możliwość prowadzenia rozmów przez nawet 100 osób. Jakość przesyłanego obrazu należy do wysokich (oczywiście zależy to od wykorzystywanej kamery internetowej i odpowiedniej prędkości łącza internetowego). Spotkanie możemy zorganizować bez potrzeby rejestracji kont innych użytkowników – wystarczy wysłać link do spotkania.

Viber

Aplikacja dostępna jest na wszystkie najpopularniejsze platformy sprzętowe: Windows, macOS, Linux, Android, iOS, Windows Phone, BlackBerry OS, Series 40, Symbian, Bada. Jej możliwości zależą od tego, na której platformie została zainstalowana. Tworzy ona konto powiązane z numerem zarejestrowanym w sieci telefonii komórkowej, a następnie synchronizuje je z książką adresową. Działa więc na tej samej zasadzie co WhatsApp. Korzystanie z aplikacji jest darmowe lecz podobnie jak w przypadku Skype dodatkowa opłata jest naliczana w przypadku połączeń na numery komórkowe. Viber pozwala na wysyłanie wiadomości tekstowych oraz głosowych, prowadzenie rozmów audio i wideo, przesyłanie zdjęć, filmików i innych multimediów, jak naklejki czy GIF-y. Wbrew pozorom jest to dość popularna aplikacja, szczególnie jeśli utrzymujecie kontakty międzynarodowe, ponieważ w innych krajach Europy jest to częsty wybór. Viber w wersjach mobilnych ma bardzo intuicyjny interfejs, mocno przypomina on interfejs współczesnych smartfonów.

Telegram

Jeśli z jakiś powodów szukamy alternatywnych wyborów to Telegram może być jedną z nich. Aplikacja stawia na prostotę, szybkość działania oraz bezpieczeństwo. Rejestracja odbywa się na podstawie numeru telefonu, tak więc lista kontaktów jest tworzona automatycznie w oparciu o książkę telefoniczną. Telegram pozwala przesyłać nie tylko tekst, ale również zdjęcia, filmy i różnego rodzaju pliki (w tym doc, zip i mp3) czy notatki głosowe. Możliwe jest tutaj tworzenie grup składających się nawet z 20 000 osób, a także ustawienie polecenia usuwania wiadomości po określonym czasie. Nie zabrakło szyfrowania, a także synchronizacji z kompatybilnymi urządzeniami, na których użytkownik korzysta z komunikatora. Pojawiły się też dodatkowe funkcje, jak wysyłanie cichych wiadomości (bez powiadomienia po drugiej stronie) oraz możliwość planowania wysłania wiadomości o określonej porze. Telegram oferuje także tajne czaty, wewnątrz których możemy wysyłać widoczne przez określony czas wiadomości. Jego minusem może być to, że aplikacja skupia się głównie na słowie pisanym przez co jakość połączeń głosowych może mieć słabszą jakość i nie mamy możliwości nawiązania wideorozmowy.

Blisko z bliskimi

Programów i aplikacji umożliwiających komunikowanie się jest znacznie więcej. Google Duo, FaceTime, WeChat, Discord, Microsoft Teams, Signal, TeamSpeak i wiele, wiele innych. Każdy znajdzie program odpowiadający jego wymaganiom. Pamiętajmy jednak o tym, że ma on ułatwić kontakt z najbliższymi w trudnych czasach pandemii, a szczególnie sprawić, aby te święta pomimo przeciwności losu były wesołe i pogodne. Seniorzy, którzy są szczególnie narażeni na wirus Covid19 na ogół rzadziej korzystają z technologii. Nowe rozwiązania umożliwiające spotkania wideo, czaty i wymianę informacji często są dla nich trudne do opanowania. Pamiętajmy o tym decydując się na daną aplikację do kontaktu. Przecież chodzi przede wszystkim o to, aby spędzić te święta razem.