2020 w FM MOBILE

Tak się składa, grudzień to doskonały czas na różnego rodzaju podsumowania. Nie wyłamujemy się z tego trendu i chcemy ocenić ten niezwykły rok 2020, który dla każdego był odmienny niż lata poprzednie. Pandemia to zdecydowanie najczęściej powtarzające się słowo przez ostatnie 12 miesięcy. Jednak pomimo wielu problemów rok 2020 w FM MOBILE możemy uznać za udany. Dlaczego? Śpieszymy z wyjaśnieniem.

Następstwa pandemii

Pierwsze doniesienia o nowym wirusie w chińskim mieście Wuhan pojawiły się pod koniec roku 2019. Później wydarzenia nabrały błyskawicznego tempa, czego finałem był marcowy lockdown w naszym kraju. Czas, w którym stanęła polska gospodarka, przemysł i handel, zostały zamknięte granice. Z dnia na dzień zostaliśmy odizolowani od innych osób, zamknięci w czterech ścianach domów. Kontakt z drugim człowiekiem przeniósł się do sieci. Doskonałym potwierdzeniem tego faktu jest średnia ilość rozmów wychodzących jakie wydzwoniliśmy w tym czasie. Przedstawia to poniższy wykres:

Na początku 2020 roku dzwoniliśmy mniej niż w roku poprzednim. Sytuacja odwróciła się w lutym, nawiązywaliśmy połączenia znacznie częściej i były one dłuższe. Ogromy skok nastąpił w marcu, a więc w czasie wspomnianego lockdownu. Średnia poszybowała w górę i utrzymała tendencję przez miniony rok. Widzimy więc jak ważną rolę w kontaktach z drugim człowiekiem odegrała sieć. Cieszymy się, że jako dostawca usług telekomunikacyjnych mogliśmy brać aktywny udział w tym procesie. Co więcej był to wymagający sprawdzian dla naszych rozwiązań technicznych i z nie ukrywaną skromnością powiemy, że zdaliśmy go bardzo dobrze. Tysiące uśmiechów i miłych chwil naszych abonentów spędzonych na rozmowach są tego świadectwem. W czasach kiedy osobista forma kontaktu nie jest preferowana, telefon stał się jeszcze bardziej niezbędnym narzędziem nie tylko do pracy, ale przede wszystkim do zachowania bliskich relacji z najbliższymi, a setki i tysiące wykorzystanych minut są tego dowodem.

Home Office

Mityczna praca zdalna w przeszłości była w zasięgu głównie specjalistów z branży IT. Nowa rzeczywistość wymagała jednak nowych rozwiązań i przywilej pracy zdalnej stał się dostępny dla znacznie większej ilości osób. To jedno zdarzenie jakim była ogólnopolska kwarantanna miała wielki wpływ na sytuację pracowników w całym kraju. Nastąpiła swoista „rewolucja” w postrzeganiu tego jak zmienił się tradycyjny model dnia pracy. Niektóre firmy tak jak np. FM MOBILE przeniosły niemal wszystkich swoich pracowników do domowych biur. Znów pozwoliły na to technologiczne rozwiązania. Połączenie z Internetem stało się dosłownym „oknem na świat”. Cała nasza aktywność, nie tylko ta zawodowa przeniosła się do wirtualnego świata. W tym celu wykorzystaliśmy miliony gigabajtów danych.

Średnie zużycie danych na kartę SIM wzrosło znacznie. Przez cały okres 2020 roku było ono wyższe niż w roku ubiegłym. Są za to odpowiedzialne dziesiątki spotkań online, lekcji i zwykłych towarzyskich wideorozmów. Wykres doskonale pokazuje zaostrzenie się jak i spadek obostrzeń. Marzec i kwiecień to czas w którym pracodawcy (oczywiście w ramach możliwości i specyfiki wykonywanej pracy) przechodzili na zdalny model. Z kolei wakacje to czas kiedy w naszym kraju obostrzenia były najsłabsze. Oczywiście zakończenie roku szkolnego również miało na to ogromny wpływ, a nowy rok szkolny to powrót do wyższych wartości zużycia pakietów danych. Wyniki są średnią i oczywistym jest to, że ktoś używa telefonu w większym lub mniejszym zakresie. Wykres pokazuje, że oferta FM MOBILE doskonale wpisuje się trendy użycia danych.

Ciekawostką jest fakt, że jako użytkownicy telefonów powoli przestajemy wysyłać smsy.

Ich funkcje przejmują głównie komunikatory internetowe, w których bez problemu napiszemy wiadomość, a nawet ją nagramy.

Czy macie podobne odczucia? Czy może korzystacie ze swoich urządzeń bez sprawdzania ilości wydzwonionych minut i wykorzystanych GB danych? Zapewne to drugie, ponieważ telefon stał się powszednim narzędziem służącym nam w pracy i życiu prywatnym, a czasy gdy limity pojawiały się na horyzoncie już dawno minęły.

Rok nowości

O pracy zdalnej w FM MOBILE już pisaliśmy na łamach naszego bloga. Czy trend utrzyma się po pandemii? Zależy to już od konkretnego pracodawcy, a także od naszych własnych doświadczeń. Niektórzy chętnie powrócą do biur, a inni będą chcieli kontynuować pracę z domu. Najważniejsze jednak jest to, że wiele osób mogło jej doświadczyć, a firmy dostały przekaz, iż takie rozwiązanie nie jest jedynie opcją dla wybranych. Ponieważ praca „z domu” niczym nie różni się od tej wykonywanej w biurze. Na poparcie tej tezy mamy kilka dowodów, ale wymienimy te najważniejsze dla FM MOBILE. To właśnie w czasie trwania pierwszej fali pandemii powstał nasz firmowy blog. Biorąc przykład z prywatnego życia przeniesionego do sieci stworzyliśmy stronę (platformę, kanał) który pokaże nasze działania z innej strony, opowie o stosowanych technologiach oraz przybliży nieco nas samych – pracowników. 4 maja stał się ważną datą w historii naszej firmy, o właśnie wtedy opublikowaliśmy pierwszy wpis.

Kolejną ważną datą jest niewątpliwie jest 30 listopada 2020 roku – to dzień w którym FM MOBILE wkroczył na platformy Android i iOS dzięki aplikacji FM MOBILE EVERYWHERE. Uruchomiliśmy kolejny kanał służący do zapoznania się i do pozyskania oferty FM MOBILE. Wprowadzenie aplikacji wymagało od nas wytężonej pracy na długo przed jej oficjalnym pojawieniem się. Zakres prac był znaczny, a wszystko to robiliśmy nie wychodząc z domu i ….. daliśmy radę. Stworzyliśmy narzędzie do budowania i rozwoju biznesu przeznaczoną dla Partnerów Biznesowych i nie tylko. A rozwój ten na skutek wirusa Covid 19 także musiał przenieść się do sieci. Na szczęście marketing wielopoziomowy daje możliwość pełnej reorganizacji i zaistnienia w świecie wirtualnym. Oczywiście wiemy, że nic nie zastąpi realnego kontaktu, jednak już wcześniej wielu Partnerów Biznesowych korzystało z Internetu i mediów społecznościowych do budowania swoich struktur. Takie działanie idealnie wpasowało się w te trudne czasy. Z kolei inni zdali sobie sprawę, że mobilny świat daje jeszcze większe możliwości, a FM MOBILE może pomóc w ich osiągnięciu.

Wszystkim Partnerom Biznesowym, Abonentom i wszystkim innym życzymy, aby nadchodzący rok był pasmem samych sukcesów na polu prywatnym i zawodowym. Aby był zdecydowanie lepszy niż obecny 2020, który na pewno pozostanie długo w naszej pamięci. Abyśmy mogli powiedzieć iż zapoczątkowane zmiany były sygnałem do rozwoju i motywacją do osiągnięcia wyznaczonych celów.

Tego życzy Wam w nadchodzącym roku zespół FM MOBILE!