Telefon w podróży, czyli 8 rzeczy, o których warto pamiętać

Przed nami długi majowy weekend. Planów dotyczących spędzenia wolnych dni jest wiele, tak samo jak osób, które zamierzają wykorzystać wolny czas. Obojętnie czy nasza majówka potrwa 2 dni, czy też będziemy odpoczywać cały tydzień (lub dłużej) to niewątpliwie będziemy korzystali ze swojego telefonu – chociaż mamy nadzieję, że nie tak często jak zazwyczaj 😉 Co warto zrobić, aby odpowiednio przygotować swój smartfon przed podróżą?

Przede wszystkim pamiętajmy, że nasze telefony to wbrew pozorom delikatne urządzenia, które podatne są na uszkodzenia – szczególnie te mechaniczne. Istnieją także inne zagrożenia, o których nie myślimy na co dzień, a mogą one uniemożliwić nam korzystanie ze smartfonów. Mamy tu na myśli kradzież, włamanie, zalanie, utratę danych, utracenie dostępu, itp. Oczywiście nikomu nie życzymy takiego scenariusza 😊 Niemniej przed każdym wyjazdem (nie tylko majówkowym) warto przygotować swój telefon. W jaki sposób to zrobić?

Wykonaj kilka łatwych czynności:

  • Zabezpiecz telefon
  • Zrób kopię zapasową danych (backup)
  • Zainstaluj aktualizacje
  • Zainstaluj pomocne aplikacje (z oficjalnych źródeł)
  • Usuń niepotrzebne pliki
  • Przygotuj ładowarki i kable
  • Przygotuj listę ważnych numerów
  • Włącz / Wyłącz roaming

Zabezpiecz telefon

Nikt nie chce, aby nasz smartfon dostał się w niepowołane ręce. Trzymamy w nim ogromne ilości prywatnych danych nie tylko w postaci filmów i zdjęć, ale przede wszystkim tych służących do logowania się w poszczególnych serwisach, czy bankowości. Wielokrotnie opisywaliśmy jak oszuści wyłudzają od nas właśnie takie dane, aby wykorzystać je przeciw nam. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie telefonu przed osobami trzecimi. W tym celu stosujemy kody PIN nie tylko do samej karty SIM, ale także do włączenia urządzenia za każdym razem, gdy przejdzie ono w fazę czuwania. Stosujemy hasła, kody, wzory, zabezpieczenia biometryczne – wszystko to ma na celu uniemożliwienie postronnej osobie dostęp do zawartości naszego urządzenia. Ta praktyka jest jak najbardziej prawidłowa 😊 Nie zapominajmy też o dwuetapowej weryfikacji oraz o wylogowaniu się z danej aplikacji, czy serwisu jeśli z nich nie korzystamy. Wiele współczesnych smartfonów oferuje również możliwość wskazania konkretnych aplikacji, czy funkcji telefonu do dodatkowej ochrony hasłem, pinem, wzorem czy zastosowaniem zabezpieczenia biometrycznego. Dlatego korzystajmy z tej możliwości dla ważnych dla nas programów, a będziemy spali o wiele spokojniej. Nie tylko podczas wyjazdów 😊 Pamiętajcie o możliwości zablokowania samej karty SIM.

Zabezpieczenie telefonu to także wyposażenie go w odpowiedni pokrowiec lub futerał, który ochroni go w czasie upadku, czy kontaktu z wodą i pyłem (jeśli nasz smartfon nie posiada odpowiednich norm IP). To także dbanie, aby użytkować go w odpowiednich temperaturach (bez zbyt wysokich i niskich).

Pamiętaj o włączeniu systemu lokalizacji telefonu (musi być on połączony z Internetem). Dla Androida będzie to funkcja: Znajdź telefon, z kolei dla iOS: Znajdź mój iPhone. Dzięki niemu zdalnie zablokujemy urządzenie, usuniemy z niego dane, czy też namierzymy jego lokalizację.

Zrób kopię zapasową danych (backup)

Fantastyczne zdjęcia, kontakty, wiadomości, dziesiątki kont – tych danych na pewno nie chcemy stracić. Pomyślmy ile problemów powstałoby, gdyby nagle wszystko zniknęło bezpowrotnie. Prawda jest taka, że niezmiernie rzadko zastanawiamy się nad tym zagadnieniem ponieważ nasze dane traktujemy tak jakby były dostępne zawsze i wszędzie. Niestety nie jesteśmy wstanie przewidzieć kiedy możemy je utracić, a majówkowa wyprawa może być jednym z takich zdarzeń. Ratunkiem może okazać się kopia zapasowa, która w tym przypadku staje się niezbędna. W zależności od systemu operacyjnego oraz producenta telefonu możemy zrobić backup na różne sposoby. Zazwyczaj wystarczy wejść w opcje ustawień i kliknąć odpowiednie polecenie. Musimy mieć na uwadze, że zapisują się w konkretnej chmurze danych. Ilość miejsca jaką mamy do dyspozycji zależy od właściciela owej chmury. Za niewielka dodatkową opłatą (jednorazową lub subskrypcją) możemy zwiększyć miejsce przeznaczone na nasze dane. Inną opcją jest fizyczne przeniesienie najważniejszych informacji i plików np. na komputer.  Kopie zapasową możemy także zrobić za pomocą np. Dysku Google.

Zainstaluj aktualizacje

Aktualne oprogramowanie ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo. To właśnie dzięki nim otrzymujemy „łatki”, które naprawiają błędy, usprawniają system (lub aplikację) oraz zapewniają skuteczniejszą ochronę. Dzięki nim działają one szybciej i sprawniej. Pamiętajmy także o aktualizacjach programów antywirusowych, które stanowią naszą pierwszą linię obrony w przypadku szkodliwych treści znajdowanych w sieci. Regularne skanowanie takim programem to podstawa. Kliknięcie w ikonkę pobrania i zainstalowania najnowszej wersji nie wymaga od nas zbyt wiele – czasem trzeba po prostu uruchomić telefon ponownie 😉

Zainstaluj pomocne aplikacje

Każda podróż, wyprawa, czy też wycieczka wiąże się z przygotowaniami, które w zależności od celu mogą być różne. Niezależnie od tego czy używamy Androida lub iOS, to w sklepach znajdziemy dziesiątki tysięcy aplikacji, które pomogą nam w konkretnych potrzebach. Chcemy wrzucić w media społecznościowe fantastyczne zdjęcia tak aby wzbudzały zachwyt 😉 ? Genialne selfie? Dojechać szybko i bez problemów na miejsce? Być na bieżąco z prognozą pogody? Wykupić nocleg? Spakować tylko niezbędne rzeczy? Opcji jest niemal nieskończona ilość i każdy znajdzie coś w sam raz dla siebie. Co ważne, a nawet najważniejsze – pamiętajcie, aby aplikacje instalować wyłącznie z zaufanych źródeł – czyli Sklepu Play (dla Androida), App Store (dla iOS) i AppGallery (dla Huawei).

Usuń niepotrzebne pliki

Ilość miejsca na dane na naszych telefonach nie jest nieograniczona, chociaż istnieje możliwość jej rozszerzenia. Niezależnie od tego jaką pamięcią dysponujemy w konkretnym urządzeniu, to część z niej będzie przeznaczona na system operacyjny. Zdjęcia wysokiej jakości, a przede wszystkim filmy potrafią zająć naprawdę dużo miejsca na dysku. W związku z tym jeśli planujemy korzystać z aparatów intensywnie warto jest zadbać o zwolnienie pamięci już przed wyjazdem, aby w trakcie robienia zdjęć, czy też kręcenia filmów nie zabrakło na nie miejsca. Przecież nie chcemy stracić niepowtarzalnego ujęcia usuwając pośpiesznie inne pliki (które później mogą okazać bardzo przydatne).

Przygotuj ładowarki i kable

Wszystkie urządzenia elektroniczne do działania potrzebują prądu, nie ma wśród nich wyjątku. Smartfony mają wbudowane baterie, które starczą – właśnie na ile? Jeden dzień, dwa? Przy intensywnym korzystaniu np. z aparatów może być to zaledwie kilka godzin. Dlatego tak ważne jest zaopatrzenie się w źródło dodatkowej energii jakim jest powerbank. Wybierzmy taki, który będzie optymalny do tego co zamierzamy robić. Pamiętajmy także o tym, że nie każdy można wnieść np. na pokład samolotu.

Jeśli chodzi o ładowarki, to w przypadku zagranicznych podróży dowiedzmy się odpowiednio wcześniej jaka sieć elektryczna działa w kraju, do którego się wybieramy. Czy nie potrzebujemy np. kupić przejściówki po to, aby podłączyć naszą ładowarkę do gniazdka.

Coraz więcej telefonów i nie tylko korzysta ze standardu USB-C, jednak nie jest to jeszcze zaimplementowane do każdego urządzenia. Dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić, czy mamy odpowiedni kabel do naładowania baterii w sprzęcie, który zabieramy ze sobą. Unikniemy tym samym gorączkowego szukania przewodów już na miejscu, za które często można przepłacić, a na dodatek stają się one niepotrzebne po naszym powrocie, z racji posiadania ich w domu.

Pamiętajmy także o zagrożeniach ze strony pobrania szkodliwego oprogramowania podczas ładowania. Dlatego unikajmy podłączania telefonów do ogólnodostępnych ładowarek (oraz ogólnodostępnych sieci Wi-Fi).

Przygotuj listę ważnych numerów

Ogólnoeuropejski numer alarmowy 112 znany jest praktycznie każdemu. Czy jednak wiemy w jaki sposób zaalarmować np. pogotowie górskie lub wodne? Czy znamy numer na policję, pogotowie, straż pożarną w innych krajach europejskich? Czy znamy numer do hotelu lub schroniska w jakim się zatrzymamy? Czy potrafmy podać numer do bliskiej nam osoby z pamięci? Lista takich numerów może okazać się bardzo przydatna w trudnych i niespodziewanych sytuacjach, dlatego dobrze przygotować ją przed wyjazdem. Często w sytuacji zagrożenia nie mamy wystarczająco dużo czasu, a i nasza uwaga skupiona jest na zupełnie czymś innym. Mając listę pod ręką znacznie przyspieszymy np. wezwanie pomocy.

Włącz / Wyłącz roaming

Pamiętajmy o tym, że połączenie w roamingu nie zawsze musi wiązać się z wyjazdem zagranicznym. Przebywając w strefie przygranicznej możemy połączyć się z nadajnikiem znajdującym się poza granicą naszego kraju. Wtedy każde połączenie będzie traktowane jako roaming. Aby tego uniknąć należy manualnie wymusić połączenie z siecią FM MOBILE lub dezaktywować usługę roamingu, zarówno w formie głosowej jak i transmisji danych.

W przypadku gdy przebywamy za granicą warto przypomnieć sobie o różnicach pomiędzy roamingiem, a połączeniem międzynarodowym. Wiedzieć jakie stawki zapłacimy za korzystanie z połączeń głosowych, wiadomości SMS, czy korzystanie z Internetu. Będzie to zależało od tego w której strefie się znajdujemy. W Unii Europejskiej będzie zdecydowanie taniej niż w USA, czy Ameryce Południowej (przypominamy, że np. Szwajcaria pomimo położenia w Europie nie należy do UE). Jeśli mamy zamiar przebywać na morzu to pamiętajmy o wysokich kosztach połączenia z siecią nienaziemną (którą to usługę w FM MOBILE najpierw trzeba odblokować).

Niby nic takiego…

Tych kilka prostych kroków to niby nic takiego, a pozwoli na spokojny wypoczynek bez dodatkowych i niespodziewanych kosztów. Niezależnie czy by chodziło o kupno odpowiednich przejściówek, kabli, futerałów ochronnych, czy połączeń w roamingu. Jeśli poświęcimy chwilę na odpowiednie przygotowanie, to nasz wyjazd zawsze na tym skorzysta 😊 Warto o tym pamiętać i mieć to na uwadze podczas planowania – w końcu nikt nie chce, aby drobne sprawy zepsuły mu radość z tych kilku wolnych dni. A tej radości Wam wszystkim życzymy 😊