Międzynarodowy Dzień Szczęścia

Szczęście to coś, do czego każdy z nas dąży. Nic w tym dziwnego, ponieważ kto nie chciałby być szczęśliwy? Czy jest możliwe aby taki stan ducha osiągnęli wszyscy ludzie na świecie? Na pewno jest to zadanie bardzo trudne, o ile to w ogóle możliwe. Niemniej każdy z nas powinien dążyć do własnego szczęścia. By to zrobić warto wiedzieć co to dla nas oznacza. Bo czym tak naprawdę jest owo szczęście? Obywatele którego kraju uważają się za najszczęśliwszych? Jak wygląda to w Polsce?

Pierwszy dzień wiosny to doskonała okazja na takie rozważania, ponieważ kojarzy się nam ona z odrodzeniem życia, coraz dłuższymi i cieplejszymi dniami, co dla wielu będzie powodem do radości. Tym bardziej, że 20 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Szczęścia. Słyszeliście kiedyś o takim święcie? Możliwe, że nie wpisało się ono jeszcze na stałe do kalendarza, ponieważ inicjatywa jest stosunkowo młoda. W dniu 12 lipca 2012 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w rezolucji ogłosiło 20 dzień marca Międzynarodowym Dniem Szczęścia. Pomysłodawcą jego wprowadzania był doradca ONZ Jayme Illien.

Co ciekawe została ona (rezolucja) zainicjowana znacznie wcześniej przez Bhutan – małe państwo ze wschodniej części Himalajów, które już w latach 70tych XX wieku mierzyło ocenę jakości życia przy pomocy wskaźnika szczęścia narodowego, a nie jak inne państwa za pomocą wyłącznie ekonomicznych wskaźników. Nie można temu nie przyznać racji – wskaźnik PKB lub wartość PKB per capita (na osobę) nie zawsze jest miarodajny.

Ale czy Dzień Szczęścia jest potrzebny? Jak najbardziej – ponieważ w biegu codziennego życia zdarza się często zapominać o bardzo ważnej roli jaką niesie radość. Co więcej – przecież każdy z nas chce być szczęśliwy i stale do tego dąży. To łączy wszystkich ludzi na całym świecie, niezależnie od ich pochodzenia, kultury, miejsca urodzenia, statusu społecznego, itp. Dlatego też dróg do jego osiągnięcia jest wiele – niemal tyle ile ludzi na całym świecie. Co więcej jego data również nie jest przypadkowa – wypada w równonoc, kiedy to Słońce znajduje się dokładnie nad równikiem. Taka sama długość dnia i nocy ma miejsce we wszystkich częściach świata i odczuwalna jest przez wszystkich ludzi. Międzynarodowy Dzień Szczęścia ma za zadanie uświadomienie znaczenia szczęścia, ponieważ jest ono fundamentalnym ludzkim celem. Wg ONZ są trzy aspekty, które spowodują zwiększenie poziomu radości i dobrobytu wszystkich narodów:

 • Wyeliminowanie ubóstwa
 • Zmniejszenie nierówności
 • Ochrona planety

Czy można zmierzyć szczęście?

Tak, można – jak najbardziej. Chociaż w pierwszej chwili może wydawać się to bardzo trudne. Jak przedstawić zjawisko, które ciężko przedstawić za pomocą liczb. W 1972 roku król Buthanu Jigme Singye Wangchuck zaproponował używanie wskaźnika nazwanego – szczęście narodowe brutto. Jest on wyliczany na podstawie formularza składającego się z około 300 pytań, który obywatele Buthanu wypełniają rok do roku. Na podstawie ich porównań wylicza się wskaźniki i porównuje, czy kraj podąża we właściwym kierunku. Wraz z ogłoszeniem Międzynarodowego Dnia Szczęścia ONZ stworzył Światowy Raport Szczęścia (World Happiness Report), który ma za zadanie pomiar szczęścia we wszystkich krajach na świecie. Analizuje się w nim między innymi:

 • Dochód narodowy (wskaźnik PKB na jednego mieszkańca)
 • Wskaźnik zdrowia (w tym długość życia w zdrowiu)
 • Wskaźnik wsparcia społecznego
 • Wskaźnik wolności osobistej
 • Wskaźnik korupcji
 • Szczodrość

Zawarte są w nim kwestie środowiskowe oraz dobrobyt społeczny i ekonomiczny. Trzeba pamiętać, że każdy z nas ma inny, subiektywny wymiar odczuć. Dla niektórych osób szczęście będą dawać rzeczy materialne, dla innych będzie to wolność, dla jeszcze innych rodzina i możliwość kontaktu z najbliższymi. Każdy z nas ma inną osobowość, inne priorytety w życiu, inne potrzeby, inaczej dąży do osiągnięcia zaplanowanych celów i inaczej odczuwa satysfakcję.

Pięć filarów szczęścia

Służą one do określania elementów „dobrego życia” opracowanych przez ojca psychologii pozytywnej Martina Seligmana. Dzięki nim można odpowiedzieć sobie na pytania: co wpływa na stan szczęścia człowieka oraz w jaki sposób można sprawić, aby radość z życia została z nami na dłużej?

Dzięki tym filarom powinniśmy jeszcze bardziej uświadomić sobie co jest dla nas ważne i co powinno być stałym elementem naszego życia. Ważna będzie także zdolność do cieszenia się z małych rzeczy, które mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Wiadomo, im ono lepsze, tym bardziej będziemy czuli się szczęśliwi. A na to mamy już świadomy wpływ. Zadbanie o poszczególne aspekty takie jak zdrowie – zarówno fizyczne jak i psychiczne znacznie poprawi nasz wskaźnik szczęścia osobistego, a co za tym idzie narodowego. Nie raz pisaliśmy o tym, że zadbanie o siebie ma niezwykle pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Poczucie szczęścia działa m.in. na układ krążenia i stan nerwów – obniża poziom stresu i zmniejsza ryzyko wystąpienia zawałów i innych chorób. Nie zapominajmy także o codziennej aktywności.

Szczęście to…

Dla każdego szczęście będzie wyglądało inaczej. Wśród czynników je definiujących znajdziemy m.in. kontakt z najbliższymi, rzeczy materialne, czy też wolność. Właśnie w tych trzech aspektach w poczuciu szczęścia może pomóc Wam FM MOBILE. Jak?

 • Po pierwsze – oferowane usługi telekomunikacyjne najwyższej jakości w znacznym stopniu umożliwiają kontakt z najbliższymi. Wiadomości, rozmowy głosowe i video to jedne z możliwości nawiązania takiego kontaktu – to narzędzia służące do realizacji tego celu.
 • Po drugie – dzięki ofercie z FM CashBack otrzymujecie rabat handlowy do wykorzystania w sklepie FM WORLD POLSKA. Pozwoli to na oszczędność i wykorzystanie zaoszczędzonych środków na inne cele.
 • Po trzecie – macie możliwość komunikacji z dowolnego miejsca na świecie (w zasięgu sieci 😉) oraz na przeznaczenie FM CashBack na dowolnie wybrany przez Was produkt (w sklepie FM WORLD POLSKA 😉).

To jednak nie wszystko – nie zapominajmy o dedykowanych promocjach 😊 Tylko do 24 marca macie możliwość otrzymania dodatkowych produktów w naszej Promocji związanej z Dniem Kobiet i Dniem Mężczyzn. Wybierz ofertę z FM CashBack na okres 24 miesięcy, wpisz kod DZIENKOBIET lubDZIENMEZCZYZN, opłać pierwszą fakturę i otrzymaj doskonałe kosmetyki (i nie tylko) o wartości nawet do 900 zł za 1 zł! Dopomóż swojemu szczęściu i wykorzystaj narzędzia oferowane przez FM MOBILE.

Światowy Raport Szczęścia

Zanim przejdziemy do omówienia Światowego Raportu Szczęścia warto powiedzieć jeszcze o badaniu „Gallup Global Emotions 2023” przeprowadzony przez Instytut Gallupa – najstarszego instytutu badania opinii społecznej na świecie założonego w roku 1935, który poważnie także podchodzi do tematów z zakresu rozwoju osobistego. Wg powyższego badania nasi rodacy przyznali, że rzadko doświadczają smutku, stresu, czy też złości. Tu możemy się pochwalić ponieważ zajęliśmy 3 miejsce wśród krajów z najniższym wskaźnikiem negatywnych emocji. Razem z nami znajdują się Litwini i Kazachowie, a wyprzedzili nas mieszkańcy Tajwanu i Wietnamu.

Od 2017 roku 5 razy z rzędu (!) pierwsze miejsce w zestawieniu Światowego Raportu Szczęścia zajęła Finlandia. Miejsce to nie zmieniło się także w roku 2023. Na podium znalazły się dwa inne europejskie państwa, mające nordyckie korzenie: Dania na miejscu drugim i Islandia na miejscu trzecim.

1. Finlandia6. Szwecja11. Austria16. Niemcy
2. Dania7. Norwegia12. Australia17. Belgia
3. Islandia8. Szwajcaria13. Kanada18. Czechy
4. Izrael9. Luksemburg14. Irlandia19. Wielka Brytania
5. Holandia10. Nowa Zelandia15. Stany Zjednoczone20. Litwa
World Happiness Report 2023

W zeszłorocznej edycji Światowego Rankingu Szczęścia Polska zajęła 39 miejsce i jest to awans aż o 9 pozycji (z 48) porównując rok 2022 i 2023. Jest więc o wiele lepiej i wierzymy, że to początek dobrej passy 😊 Za ciekawy można uznać fakt, że to znacznie wyżej niż np. mieszkańcy Japonii, Brazylii, Portugalii, Węgier, Chorwacji, Cypru, Tajlandii, czy Korei Południowej. Wyprzedzają nas z kolei nasi najbliżsi sąsiedzi, a więc Czechy, Litwa, czy też Słowacja. W zestawieniu najgorzej wypadły: Sierra Leone, Liban i Afganistan.

Jeśli chodzi o badania przeprowadzone przez Eurostat obejmujących kraje UE jest jeszcze lepiej 😊 Zajęliśmy w nim 2(!) miejsce (razem z Rumunią) – zaraz za wspomnianymi finami, którzy znów wygrali. Nasza wysoka pozycja wskazuje na to, że czynniki ekonomiczne nie są najważniejsze aby prowadzić satysfakcjonujące życie. Znaczny wpływ mają na to również: wykształcenie, czy też życie rodzinne. Także ważna jest kwestia wieku osób, które uczestniczyły w badaniu – okazuje się, że młodzi ludzie oraz seniorzy wykazują różne zadowolenie z życia w zależności od kraju w jakim mieszkają. Najstarsi szczęśliwi obywatele pochodzą z Danii, Szwecji, Irlandii, Holandii, Luksemburga i Finlandii. Wśród osób młodych w UE sytuacja wygląda odwrotnie.

Z kolei jeśli chodzi o subiektywne odczucia to w 10 stopniowej skali to sytuacja przedstawia się następująco:

 • Austria 7,9
 • Polska, Rumunia, Finlandia 7,7
 • Belgia, Holandia 7,6

Najniższy wynik zanotowała Bułgaria 5,6. Co może dziwić stawkę zamykają kraje, które są kojarzone z życiem na „dobrym poziomie”: Niemcy 6,5 oraz Grecja 6,7.

Cieszy niezmiernie fakt, że jesteśmy coraz bardziej zadowoleni z życia 😊 Nic tylko powiedzieć – trzymać tak dalej. Pamiętajmy, że każdy z nas ma wkład w „szczęście narodowe”. Pniemy się coraz wyżej nawet pomimo tego, że naszym narodowym sportem również „narzekanie”.