Dzień Doceniania (pracownika)

Co myślicie słysząc słowo firma? Nie chodzi o przedstawiciela żadnej konkretnej marki. Jako pierwsze zapewne pomyślimy o tym czym, taka firma może się zajmować? Naturalnie zaraz padnie pytanie o nazwę przedsiębiorstwa, bo może o nim słyszeliśmy. Wtedy możliwe, że skojarzymy branżę, biznes w jakim ona działa. Zdecydowanie rzadziej pomyślimy o ludziach tworzących daną firmę, a przecież bez nich ona by nie istniała. To ich praca przynosi wymierne efekty w postaci różnego rodzaju ofert produktowych, dbanie o dobre relacje z klientami, obsługę procesów – słowem wszystkiego co sprawia, że dana firma działa. Warto zatem docenić ich za ich pracę.

Doskonałą okazją do tego może być Dzień Doceniania Pracownika obchodzony w pierwszy piątek marca – w roku 2024 jest to pierwszy dzień tego miesiąca. Czy słyszeliście wcześniej o takim dniu? Jeśli nie to nic straconego – więcej dowiecie się czytając nasz wpis. Bo chociaż jest on obchodzony od 1995 roku – to jest mało znanym święte – czas to zmienić 🙂 A czy słyszeliście o kampanii #DoceniajNieOceniaj? Przypada ona na 5 dzień marca.

Geneza powstania

Inicjatorem powstania Dnia Doceniania Pracownika był Bob Nelson – ekspert w dziedzinie motywacji i zarządzania. Jest on także autorem takich książek jak “1001 sposobów na nagradzanie pracowników” czy “1001 sposobów na zwiększenie wydajności pracowników”. Był on także prezesem założonego przez siebie przedsiębiorstwa szkoleniowo-konsultingowego i osobiście obserwował skutki jakie miało wprowadzenie Dnia Doceniania Pracownika do firmowego kalendarza. A wpływ był niezwykle korzystny – bo przecież lubimy czuć się doceniani i nic w tym złego 🙂 Z kolei Ogólnopolski Dzień Doceniania z powyżej wymienionym # powstał z inicjatywy Banku BNP Paribas w 2019 roku , który ogłosił nim właśnie dzień 5 marca. Ma on na celu zwrócenie uwagi na siłę jaką mają pozytywne słowa, które wspierają, zachęcają do działania, budują zdrowe relacje.

W dobie obecnego, szybkiego trybu życia, w którym tempo bardzo często wyznaczają obowiązki służbowe chwila oddechu to dobry pomysł. Pozwoli to na spojrzenie z boku oraz na docenienie tego co zostało już zrobione. Szczególnie, że dziś wiele osób nie pracuje dla pracodawcy, lecz dla siebie. I mamy tu na myśli wszystkich – także pracowników pracujących na etacie. Dlaczego? Ponieważ wielu z nich uważa, że praca ma także stymulować rozwój osobisty i być narzędziem do spełnienia ich życiowych marzeń. Niemal zupełnie tak jak w przypadku własnej działalności, w której sami jesteśmy żaglem, sterem, okrętem. Tu także Dzień Doceniania Pracownika powinien być ważnym świętem, a to dlatego, że bardzo często zapominamy właśnie o docenieniu własnych zasług.

Dlaczego to takie ważne?

Ponieważ w pracy spędzamy wiele długich lat swojego życia i to one kształtują nas jako dorosłe i doświadczone jednostki. A przecież o wiele chętniej wybierzemy miejsce, w którym wiemy, że będziemy czuć się docenieni. Każdy dzień w pracy obfituje w różnego rodzaju sytuacje – od tych bardzo dobrych, do tych gorszych i bardzo złych. Nie codziennie odnosimy spektakularny sukces, tak samo jak i nie codziennie ponosimy porażkę. Relacja pracodawca – pracownik to jedna z najbardziej złożonych relacji na jaką możemy się natknąć. 8 godzin dziennie, 40 godzin w tygodniu i średnio 168 godzin miesięcznie – to bardzo dużo czasu na powstanie problemów, konfliktów, wyzwań oraz równie dużo czasu na ich rozwiązanie. To także bardzo dużo czasu na zbudowanie dobrych relacji, a nawet znalezienie przyjaźni. Prowadząc własne interesy często pracujemy jescze więcej i jeszcze dłużej. Niezależnie od tego, po której stronie barykady stoimy, to każdy z nas oczekuje szacunku i porozumienia. Nawet prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą spotykamy się np. z klientami, te oczekiwania pozostają.

Jeśli czujemy się docenieni to rozpoczyna się proces związania emocjonalnego z firmą, co ma wielki wpływ na produktywność. Ta przecież bardzo mocno wzrasta w pewnym, odpowiednio zbalansowanym środowisku, w którym dobrze się czujemy. Jeśli podejmujemy pracę z ochotą, to wyniki zawsze będą lepsze niż w przypadku kiedy się do niej zmuszamy. Utożsamianie się z firmą w jakiej pracujemy pozwoli na ograniczenie ryzykownych działań i zachowań, czy tez podejmowania pochopnych decyzji – w końcu nie chcemy „psuć” miejsca, w którym czujemy się dobrze. Przekłada się to także na znaczne zminimalizowanie myśli o zmianie pracy. Zyskuje na tym cała firma, ponieważ nie musi szukać nowych kandydatów, szkolić ich oraz zatrzymuje doświadczonego pracownika. Doceniony pracownik czuje się jej istotną częścią, co buduje jego pewność siebie, a ta pewność przejawia się większą inicjatywą. Ma to bardzo pozytywny wpływ na całą firmę, ponieważ nowe pomysły to olbrzymia szansa na innowacyjność i rozwój – zarówno pracownika jak i przedsiębiorstwa. Pewne działanie to większa wiara w swoje umiejętności oraz sukces przedsięwzięcia, czy projektu. To także szybsza i przede wszystkim pewniejsza reakcja na potencjalne i realne zagrożenia. Z kolei szybsze rozwiązywanie problemów wiąże się z większą wydajnością – co zawsze jest mile widziane. Budowanie pewności siebie ma jeszcze jeden niezwykle pozytywny aspekt – dzięki niej wzrasta poziom zadowolenia z pracy, co zawsze ma miejsce kiedy widzimy, że bez problemu radzimy sobie z pojawiającymi się wyzwaniami. Przekłada się to na poprawę zdrowia psychicznego, zwiększenie odporności na stres i presję oraz na ogólne polepszenie się samopoczucia. Co w dalszej perspektywie czasowej zwiększa radość z życia oraz wykonywanej pracy, przez co znów rośnie produktywność i inicjatywa – jak widać są to same plusy.

Jak to działa w praktyce?

Mechanizm jest niezwykle prosty – jeśli widzimy, że nasza praca przynosi rezultaty i zostaniemy za nią docenieni, tym chętniej angażujemy się w kolejne zadania i projekty. Co więcej, pragniemy wrócić do tego stanu po raz kolejny, a zrobimy to poprzez zaangażowanie właśnie. Pokazujemy nasz pełny potencjał ponieważ wiemy, że ma to sens, a także, że nasza praca zostanie zauważona. Korzyści są obupólne – pracownik ma większą motywację, firma oddanego pracownika.

Zatem w jaki sposób można docenić pracownika (a także samego siebie)? Nie bójmy się wyrażać pochwał. Ważne, aby była ona skierowana personalnie, a nie „rzucona” mimochodem. Nie mniej istotne jest jej „udokumentowanie” – czyli skupiona na konkretnych dobrze wykonanych zadaniach. Dzięki takiemu spersonalizowaniu osiągnie ona o wiele większy efekt. Zwiększenie zaufania można osiągnąć poprzez dawanie coraz bardziej ambitnych zadań – zwiększenie zakresu odpowiedzialności oznacza bowiem jednoznacznie – wiemy, że zrobisz to dobrze. Zachęci taką osobę do samorozwoju w danym temacie, pozwoli wykazać się umiejętnościami, pomoże zaspokoić ambicje oraz będzie doskonałym narzędziem do pięcia się po szczeblach kariery. Oczywiście wszystko to nie może odbyć się wyłącznie na zasadach „podania ręki” i stałego zwiększania ilości obowiązków. Każdy z nas pracuje także po to, aby mieć środki finansowe i móc nimi dysponować. Dlatego różnego rodzaju nagrody i benefity są mile widziane. Któż z nas nie chciałby dostać premii za wykonanie swojej pracy powyżej przewidywanych wyników? Takie nagrody muszą być jednak przemyślane i wpisywać się w potrzeby pracownika lub pracowników. Wtedy poczują się oni jeszcze bardziej docenieni.

Pamiętaj, aby docenić samego siebie i nie tylko

Nie możemy zapomnieć o tym, aby sami doceniać naszą pracę – szczególnie jeśli jesteśmy właścicielami swoich biznesów. W wirze codziennych spaw, ta kwestia często bywa odsuwana na później. Nie może jednak dziać się tak w nieskończoność, ponieważ stałe opóźnianie może mieć negatywny wpływ na naszą motywacje i samopoczucie. Nasze życie to nie tylko i wyłącznie praca. Dlatego warto pamiętać także o docenieniu siebie i innych osób, które pojawiają się w naszym życiu. Dobre słowo poparte czynami jest wstanie zdziałać cuda. Możemy skierować je do naszego partnera, partnerki, dzieci, rodziców, dziadków, przyjaciół, znajomych. Miłe słowa i drobne gesty są niezwykle ważne – szczególnie dla bliskich nam osób. Poprawiają one samoocenę, pewność siebie i zachęcają do podejmowania kolejnych wyzwań. Ich brak sprawia, że tracimy energię i zaniedbujemy relacje. Dlatego pamiętajmy, że na docenienie zasługują wszyscy 🙂 Róbmy to tak często jak tylko możemy, nie tylko Dniu Doceniania, ale przez cały rok.

Doceniaj razem z FM MOBILE

Jeśli nie możemy przekazać dobrego słowa osobiście, „twarzą w twarz”, to zrobimy to za pomocą rozmowy telefonicznej, czy video. Za pośrednictwem komunikatorów i wiadomości. FM MOBILE umożliwia Wam dostęp do usług telekomunikacyjnych i zasobów Internetu. To przecież jednak nie wszystko – razem z usługami możesz korzystać także z FM CashBack, który możesz przeznaczyć na doskonałe produkty w sklepie FM WORLD POLSKA, a one idealnie nadają się na prezent dla docenionej przez Ciebie osoby (także siebie 😉). Do końca lutego możesz otrzymać dodatkowy FM CashBack w wysokości nawet 750 PLN! Wystarczy, że złożysz zamówienie na naszej stronie, wpiszesz kod vouchera LOVE24 i opłacisz pierwszą fakturę w całości i w terminie. Jeśli masz już umowę w FM MOBILE to nic straconego – możesz uzyskać drugi numer w abonamencie za 1 PLN miesięcznie! Wystarczy, że aneksujesz swoją obecną umowę na FM CashBack lub przejdziesz na wyższą taryfę FM CashBack. Pamiętaj masz czas tylko do końca lutego!