Dzień Zakochanych

14 luty to szczególna data w kalendarzu. Nie chodzi wyłącznie o to, że są to Walentynki. Dzień ten przez wieki był uważany za ważne święto. Nie inaczej jest obecnie. Jaka jest geneza powstania tego święta? W jaki sposób rozprzestrzeniło się na cały świat? Skąd pomysł na wysyłanie miłosnych listów i kartek? Dlaczego jest to akurat 14 dzień lutego? Co na Walentynki przyszykowało dla Was FM MOBILE? Odpowiadamy na te oraz inne pytania. I jesteśmy ciekawi, czy Wy obchodzicie Dzień Zakochanych?

Kartka z kalendarza

Wbrew pozorom święto zakochanych nie wywodzi się z USA jakby mogło się wydawać. I to pomimo tego, że właśnie tam obchodzone jest ono najbardziej hucznie. Może wydać się to nieprawdopodobne, ale jedna z teorii głosi, że dzień zakochanych wywodzi się z czasów starożytnego Rzymu. Może mieć on więc korzenie jeszcze w czasach pogańskich. Właśnie w dniach 14-15 lutego na cześć Pana i Junony – bożków płodności i małżeństwa obchodzono Luperkinalia. W tym czasie bawiono się „na bogato”. Tradycja ta miała utrzymać się aż do V wieku.

Zdecydowanie więcej faktów historycznych przemawia za świętem liturgicznym na cześć męczennika i osobę uważaną za patrona miłości św. Walentego. Dlaczego uważa się go za patrona miłości? Ma to związek z zakazem wprowadzonym przez cesarza Klaudiusza II Gockiego, który zabronił mężczyznom (w wieku od 18 do 37 lat) wchodzić w związki małżeńskie, aby stali się oni lepszymi żołnierzami. Ludzka natura była ponad ten zakaz i żołnierze zakochiwali się tak jak dawniej. Walenty, który był biskupem miał udzielać ślubów zakochanym potajemnie i po schwytaniu został stracony za swoje czyny. Działo się to wszystko w III wieku, a sama egzekucja miała miejsce dokładnie 14 lutego 269 roku. Druga z hipotez mówi o św. Walentym z Terni, który został zamordowany w czasie prześladowań chrześcijan również 14 lutego tylko, że 273 roku. Możliwe, że była to jedna i ta sama osoba, której historię przekształcono.

Niezależnie od tego, w taki oto sposób dzień 14 lutego ten stał się również ważnym dniem dla chrześcijan. Grób Walentego był otoczony kultem już w IV wieku, a wspomniane święto liturgiczne wprowadził już w 496 roku papież Galezjusz I. Nie zmienia to faktu, iż 14 lutego od wieków wpisał się w historię ludzkości. Oficjalnie dzień ten stał się Dniem Zakochanych pomiędzy rokiem 1382, a 1385 i kojarzono go z poematem „Sejm Ptasi” Geoffreya Chaucera – poety pochodzącego z Londynu. Autor rozważa w niej tajemnice romantycznej miłości i podaje, że to właśnie 14 lutego ptaki łączą się w pary. Ciekawostką jest fakt, że najwcześniejsza walentynka zachowana do dziś została napisana przez Karola, księcia Orleanu z więzienia w londyńskiej Tower osadzonego tam w 1415 roku po przegranej bitwie pod Azincourt. Masowa popularność wysyłania kartek walentynkowych, a także wręczania upominków rozpoczęła się na przełomie XVII wieku w Anglii. Ze starego świata „przypłynęła” ona do Stanów Zjednoczonych. Święto spopularyzowała Esther Howland amerykańska artystka prowadząca między innymi sklep papierniczy pochodząca z Worcester w stanie Massachusetts – był to rok 1847. W przeciągu kilku lat kartki podbiły serca jej rodaków. Czerwona róża – również symbol Walentynek wywodzi się z Hiszpanii.

W naszym kraju historia święta rozpoczyna się w dopiero w latach 90tych XX wieku. Znacznie wcześniej za najbardziej romantyczny czas uznawaliśmy Noc Kupały. Początkowo Walentynki miały swoich przeciwników uważających, że jest to zachodnie święto. Z czasem głosy te ucichły i Polacy zaczęli się do niego przekonywać, jako do dnia, w którym można oderwać się od codziennej rutyny. Obecnie świętujemy je podobnie do wszystkich krajów, w którym dzień 14 lutego jest świętem zakochanych. Obdarowujemy ukochaną osobę drobnym upominkiem, kwiatami. Jest to głównie czas na spędzenie kilku chwil inaczej niż na co dzień. Nie dziwi wspólny wyjazd, pójście do kina, restauracji, SPA, koncert – pomysłów może być bardzo dużo, wszystko zależy od tego co lubicie robić razem. Każdy pomysł jest wartościowy kiedy sprawimy radość drugiej osobie. To doskonała okazja na odłożenie kilku spraw na później i spędzenie tego czasu razem.

Walentynki w FM MOBILE – drugi numer za 1zł/msc!

Pamiętajmy, że miłość swoim najbliższym powinniśmy okazywać każdego dnia, a najlepiej to zrobić poprzez stały kontakt. Jest to możliwe razem z FM MOBILE bowiem właśnie na umożliwieniu kontaktu polega nasza oferta. FM MOBILE 5G zapewnia sprawną i bezproblemową komunikację. Teraz dzięki promocji z okazji Walentynek możecie zyskać drugi numer w taryfie FM FOR YOU za 1 zł miesięcznie na 24 miesiące! Jak to zrobić?

Wystarczy aneksować posiadaną umowę w FM MOBILE na okres 24 miesięcy. Macie do dyspozycji trzy sposoby:

 • Aneksujecie posiadaną umowę z FM CashBack na wyższą taryfę – wówczas otrzymacie możliwość podpisania drugiej umowy w taryfie FM FOR YOU
 • Aneksujecie posiadaną umowę FM 4ALL na umowę z FM CashBack wówczas otrzymacie możliwość podpisania drugiej umowy w taryfie FM FOR YOU
 • Jeśli posiadacie 2 umowy FM 4ALL i jedną z nich aneksujecie na umowę z FM CashBack, to otrzymacie możliwość aneksowania drugiej umowy (FM 4ALL) na taryfę FM FOR YOU

Co otrzymacie w taryfie FM FOR YOU?

Opłata abonamentowa1 PLN / MSC
Okres obowiązywania 24 miesiące
Połączenia do krajowych sieci komórkowych i na numery stacjonarneBez limitu
Połączenia video (do wszystkich krajowych sieci komórkowych)Bez limitu
Wiadomości SMS/MMSBez limitu
FM MOBILE 5GBezpłatny
Pakiet Internet15 GB

Taryfa FM FOR YOU dostępna wyłącznie po spełnieniu warunków Promocji w czasie trwania Promocji.

Jak aneksować umowę?

Zadzwońcie na BOK pod numer 727 900 900 i poproście o rozmowę z naszym konsultantem lub wejdźcie na www.fmmobile.pl i wypełnijcie Formularz kontaktowy – oddzwonimy we skazanym przez Was terminie.

Walentynki w FM MOBILE – FM CashBack czeka na Ciebie!

Nie posiadasz umowy w FM MOBILE? Nic straconego – możesz podpisać ją w każdej chwili i dodatkowo zyskać nawet do 750 zł FM CashBack! Możesz przeznaczyć go na dowolne zakupy w sklepie FM WORLD POLSKA. Czy wśród nich znajdzie się upominek dla ukochanej osoby? Z FM CashBack łatwo o niego i to nie tylko z okazji Święta Zakochanych 😊 Wysokość otrzymanego FM CashBack zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Im wyższa taryfa tym więcej FM CashBack.

TaryfaWysokość FM CashBack
START350 PLN
ADVANCE550 PLN
SUCCESS750 PLN

Zrób kilka prostych kroków:

 • Wejdź na stronę www.fmmobile.pl i wybierz taryfę z FM CashBack na okres 24 miesięcy.
 • Dopasuj ją to Twoich potrzeb – to Ty decydujesz.
 • Wybierz nowy numer lub przenieś już posiadany w innej sieci.
 • Wypełnił formularz zamówienia – koniecznie pamiętaj o wpisaniu kodu vouchera: LOVE24.
 • Jeśli posiadasz kod BPS – możesz zyskać jeszcze więcej (o kod możesz zapytać swojego lidera).
 • Potwierdź złożenie zamówienia
 • Poczekaj na kuriera z przesyłką i podpisz dostarczoną umowę.
 • Opłać pierwszą fakturę w terminie
 • Otrzymaj FM CashBack
 • Ciesz się zakupami w sklepie FM WORLD POLSKA

PRZYPOMINAMY – Każda umowa w ramach Promocji Cash&Points to gwarancja otrzymania FM CashBack co miesiąc w wysokości nawet do 121,87 zł przez cały okres trwania umowy. Niezależnie od tego czy decydujesz się na nową umowę lub aneksowanie już posiadanej.