Nadchodzi Android 14

Wczoraj, czyli 4 października odbyła się premiera najnowszego systemu Android oznaczonego numerem 14. Jak co roku prezentowane są rozwiązania, które mają za zadanie uprzyjemnić nam korzystanie z oprogramowania. Obecne skupiają się m.in. na personalizacji naszych urządzeń oraz jakże ważnych funkcjach związanych z bezpieczeństwem.

Nowoczesność rozwiązań zastosowanych w smartfonach jest niepodważalna. Wiele z nich ma za zadanie poprawić i „wykręcić” jeszcze lepsze wyniki w różnego rodzaju testach i benchmarkach. Sprawia to, że stają się one bardziej wydajne i jednocześnie bardziej energooszczędne – co jest ważne w rosnącej świadomości ekologii na świecie. Z kolei inne rozwiązania mają sprawić, że ze smartfonów będzie się nam korzystało wygodniej i będą one bardziej funkcjonalne pod względem szeroko pojętego user experience – czyli sumie wszystkich reakcji i odczuć, jakich doświadcza użytkownik danego produktu. Android 14 zadbał o zarówno sprawy techniczne, jak i o jakość naszych doświadczeń.

Co nowego?

Zacznijmy od wygody oraz kwestii estetycznych. Tu Android 14 umożliwi nam dodawanie własnych, spersonalizowanych skrótów na ekranie blokady naszego telefonu. Mamy tu sporą dowolność, ponieważ może być to np. czytnik kodów QR, czy też skrót do aplikacji zarządzającej naszym inteligentnym domem. Do dyspozycji będziemy mieli także nowe projekty zegarów, szereg nowych skrótów. Co ciekawe, udostępniony zostanie monochromatyczny motyw kolorystyczny, który zastosujemy we wszystkich ekranach telefonu. Niezwykle ciekawą opcją wydaje się kreator tapet wykorzystujący sztuczną inteligencję (AI) – dzięki niemu stworzymy obraz (w jakości HDR w trybie Ultra HD) wg instrukcji tekstowej lub z wykorzystaniem przygotowanych sugestii (początkowo dostępny dla smartfonów Pixel 8 i Pixel 8 Pro). Za pomocą AI przekształcimy także ulubione zdjęcia w ruchome obrazy 3D. Dodatkowo system pozwoli na używanie całkowicie nowych zestawów czcionek, widżetów, kolorów, formatów, które będą wspierane przez wspomniane AI m.in. do dostosowywania ekranu w zależności od sytuacji np. większa widoczność widżetu pogody, kiedy ma ona ulec zmianie.

Wiele aplikacji od giganta z Mountain View zostało zaktualizowanych mając na uwadze użytkowników urządzeń z dużymi ekranami. Tu szczególnie zadowoleni będą posiadacze składanych wyświetlaczy. Z pomocą Androida 14 będą one płynniej przechodziły między ekranami, usprawniony także został układ wielokolumnowy i tryb tabletu. Nie zapomniano o mniejszych urządzeniach i pomyślano o smartwatchach, które także z czasem będą otrzymywać dedykowane na nie odpowiedniki znanych nam wszystkim aplikacji. Niezależnie od wielkości ekranu, zmiany przynoszą nam wygodę użytkowania.

Kolejną nowością jest funkcja „magic compose”. Co kryje się pod tą magiczną nazwą? To opcja, która pomoże nam odpowiadać na różnego rodzaju wiadomości. W jaki sposób? AI oparte na PaLM 2 – najnowocześniejszym modelu językowym nowej generacji, który charakteryzuje się jeszcze lepszymi umiejętnościami tworzenia i rozumienia treści. W praktyce funkcja ma proponować sugerowane odpowiedzi na podstawie kontekstu wiadomości oraz toku rozmowy. Wdrożona ma zostać także funkcja przeredagowania już napisanego tekstu np. na bardziej formalny lub swobodny ton.

Google postanowiło ułatwić życie osobom aktywnym korzystającym z wielu różnych aplikacji zdrowotnych. Health Connect ma za zadanie gromadzić dane na temat naszych aktywności i zdrowia z różnych zainstalowanych na naszym urządzeniu aplikacji w jednym miejscu. Co ważne mają być one zaszyfrowane w samym smartfonie i być widoczne oraz dostępne wyłącznie dla użytkownika. Obsługiwanymi przez Android 14 aplikacjami mają być m.in. Fitbit, Samsung Health, Withings.

Usprawnione zostały także obszary wyrażania zgód na dostęp do naszych danych. W przypadku dostępu do lokalizacji, gdy jakiś program poprosi nas o tą informację zobaczymy, czy zostają one udostępniane firmom trzecim. Dzięki temu będziemy bardziej świadomi i to od nas będzie zależała decyzja, czy udostępniać lokalizację, czy też nie. Android 14 będzie nas także zachęcał do ustawienia minimum 6 cyfrowego kodu PIN. Gdy tak zrobimy, to po jego wpisaniu nie będziemy musieli go potwierdzać – urządzenie po prostu się odblokuje. Kolejne nowości to usprawnienia związane z funkcjami dla osób mających problemy ze wzrokiem i słuchem np. lupa jest o wiele bardziej intuicyjna. Mamy możliwość m.in. zmianę rozmiaru lupy i dostosowania wielkości ekranu, która ma zostać powiększona. Przydatna będzie również funkcja Flash notifications, która wykorzysta diodę LED w telefonie do informowania nas o otrzymywanych powiadomieniach. Ulepszono także funkcję Fast Pair, która odpowiada za parowanie urządzeń z naszym smartfonem m.in. słuchawek i innego typu urządzeń, z którymi nie zawsze udało się połączyć i skonfigurować szybko i pomyślnie.

Dla kogo zmiany?

W pierwszej kolejności otrzymają go smartfony Google, a więc modele Pixel. Inni producenci muszą zaktualizować swoje nakładki systemowe, które będą bazować na Androidzie oznaczonym numerem 14. Najwcześniej otrzymają je posiadacze topowych i flagowych urządzeń, z czasem dostępne będą one dla kolejnych smartfonów.

Samsung: Galaxy S23, S23+, S23 Ultra, S22, S22+, S22 Ultra, S21, S21+, S21 Ultra, Z Fold 5/4/3, Z Flip 5/4/3, Galaxy A73, A72, A53, A52, A34, A33, A24, A14, A04s, M54, M53 5G, M33 5G,M23.

Xiaomi: 13, 13 Pro, 13T, 13T Pro, 13 Lite, 12, 12 Pro, 12T, 12T Pro, 12 Lite, Mi 11, 11 Pro, 11 Ultra, 11 Lite, 11 Lite NE, Redmi Note 12 4G, Note 12 5G, 12 Pro, 12 Pro+, Redmi 12, 12C, Redmi 10 5G, Poco F5, F5 Pro, F4, X5, X4 GT, M5, M5s, M4 Pro.

OnePlus: 11, 10, 10 Pro, 10T, 9, 9 Pro, Nord 3, Nord 2T, Nord CE 3 Lite.

Oppo – A78, A98, A77, A56, Reno 8, 8 Pro, 8T, 8, Find X5, X5 Pro, X3 Pro.

Realme – GT Neo 5, GT 3, GT 2, GT Neo 3, 10 Pro+, 10 Pro, 10, 9 Pro+, 9 Pro, 9i 5G, C55, C53, Narzo 50 Pro, Narzo 55.

Motorola: Razr 40, 40 Ultra, Razr 2022, Edge 40/40 Pro, 40 neo, G13, G14, G23, G53, G54 (oba warianty), G73, G74, Edge, G Power 5G, G Stylus 5G, Defy 2.

Nothing: Phone 1 i 2.

Nowości są ważne

Wiemy o tym doskonale. W rodzinie FM niedawno także pokazaliśmy Wam wiele nowości. Wszystkie zostały one przedstawione w najnowszej odsłonie katalogu FM WORLD oznaczonego numerem 39. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was specjalną promocję, dzięki której możecie zgarnąć nawet 750 zł FM CashBack – na dowolnie wybrane (w tym najnowsze) produkty od FM WORLD POLSKA. Co zrobić, aby zdobyć dodatkowe środki? Podpisać umowę z FM MOBILE i podczas składania zamówienia na www.fmmobile.pl wpisać kod KATALOG39 oraz pamiętać o opłaceniu 1 faktury. Macie czas do 31 października!

To jeszcze nie wszystko! Dostęp do szybkiego Internetu to podstawa w dzisiejszym świecie i mamy tego świadomość. Dlatego bezpłatny dostęp do FM MOBILE 5G na stałe zagościł w naszych abonamentach (nie tylko w wakacyjnej promocji). Niezależnie od tego, czy chodzi o telefon, Internet mobilny lub domowy – każda umowa lub aneks, niezależnie od czasu jej trwania ma możliwość skorzystania z najnowszej i najszybszej dostępnej technologii mobilnej.

P.S. Pamiętajcie o aktualizacjach systemowych oraz aplikacji na Waszych telefonach – to jedna z najskuteczniejszych metod zabezpieczenia swoich danych.