Dzień Blogów

Znajdowanie informacji w sieci jest niezwykle łatwe – wystarczy wpisać odpowiednią frazę w wyszukiwarce i nacisnąć „enter”. Wynikiem jest lista stron www, wśród których często znajdziemy blogi tematyczne obszernie traktujące wybrany temat. Czym jest blog i dlaczego 31 sierpnia to szczególny dzień? Ponieważ obchodzimy Dzień Blogów 🙂 co sprawia, że także to nasze święto 🙂

Nieoczywista historia

Blogowanie nieodmiennie jak wszystkie czynności, które wykonujemy za pośrednictwem Internetu, to młody wynalazek. Samo słowo blog pochodzi od połączenia dwóch angielskich słów „web” – sieć oraz i „log”- słowa kojarzonego z dziennikiem okrętowym i po raz pierwszy zostało użyte w 1997 roku. Powszechnie uważa się, że autorem terminu „weblog” jest John Barger – amerykański bloger, który zasłynął jako redaktor jednego z pierwszych internetowych dzienników o nazwie Roboot Windsom. Wersję skróconą jaką jest słowo „blog” stworzył Peter Marholz dwa lata później.

Co może wydawać się dziwne pierwsze blogi powstały… kilka lat wcześniej (!). Stało się tak ponieważ blogami nazywano także pamiętniki online, dlatego za pierwszego bloga (w zależności od źródła) uznaje się stronę „What’s new?” założoną przez Tima Bernesa-Lee 6 sierpnia 1991 roku lub Justina Halla publikującego swoje zapiski sieciowe od 1994 (blog ten w dalszym ciągu jest aktywny). Z kolei Internetowa legenda głosi, że pomysłodawcą blogów jest rosyjski arystokrata Władimir Odojewski. Żył on w latach1803-1869 i był autorem wydanej w 1837 roku książki „Rok 4338”. Jest to wizja świata, w którym domy połączone są ze sobą siecią magnetycznych telegrafów, za pomocą których pisane przez domowników, w zastępstwie korespondencji, gazety rozsyłane są po znajomych.

Początki nie były łatwe

Pierwsze blogi były stronami www, które wymagały znajomości programowania i języka HTML. Siłą rzeczy związane były z informatykami i ludźmi znającymi się i interesującymi technologiami. Z racji tego nie było ich początkowo zbyt wiele. Wszystko zmieniło się za sprawą pojawienia się pierwszych platform (miało to miejsce w 1999 roku) pozwalających na zbudowanie blogowej strony osobie nie wiedzącej zbyt wiele o programowaniu. Dziś łatwość obsługi bloga sprawia, że zaczęło prowadzić je miliony ludzi na całym świecie. Istnieje bardzo wiele typów blogów – firmowe, publicystyczne, literackie, naukowe, biznesowe, itp. Wśród nich znajdziemy także wiele rodzajów blogów, dzielonych ze względna na sposób umieszczania w nich materiałów np. fotoblog (treść w postaci zdjęć) , vlog (treść w postaci nagrań wideo), czy audioblog (treść w postaci nagrań audio). Nie brakuje także mieszanych form – wszystko zależy od naszego pomysłu i jego realizacji.

Dlaczego blogi są wyjątkowe?

Blogi to swoisty zwiastun rewolucji kulturowej. Czy używamy zbyt wielkich słów? Skądże! Internet pozwolił na tworzenie i publikowanie treści bez dużych nakładów finansowych. Wystarczy dowolne urządzenie podłączone do sieci, które pozwala na pisanie. Nie potrzebujemy także wsparcia instytucji i biznesu. Każdy jeśli chce może rozpocząć swoją przygodę z blogowaniem, a tematyczne witryny potrafią mieć dużo większą poczytność niż branżowe magazyny i gazety – czy pamiętacie, kiedy ostatnio mieliście w ręce ich nie cyfrową wersje? Także tematyka bloga może być dowolna – chociaż tutaj rodzaj bloga (firmowy) lub niszy (filmowy) narzuca pewne warunki odnośnie zawartości jego treści. Chodzi przede wszystkim o dzielenie się swoim doświadczeniem, a niekiedy i przemyśleniami na najróżniejsze tematy.

Źródło: storyset.com

Jak to wygląda w FM MOBILE?

Motywem przewodnim powstania naszego bloga było pragnienie dzielenia się wiedzą i pokazanie, że telekomunikacja to nie tylko i wyłącznie trudniejsze do wypowiedzenia słowo 🙂 To właśnie tutaj przedstawiamy działanie różnego rodzaju mechanizmów i tłumaczymy zawiłości techniczne rozwiązań szeroko stosowanych w branży. Mamy świadomość, że samo korzystanie z usług nie musi oznaczać ich pełnego zrozumienia. Nie każdy zajmuje się tymi zagadnieniami zawodowo. Czy nasz pomysł się sprawdza? Za dowód niech posłuży lista najpopularniejszych tematów. Znajdą się w niej wpisy dotyczące wyjaśnienia działania roamingu, co kryje się za oznaczeniami zasięgu, jakie tajemnice skrywają w sobie kody PIN i PUK oraz wiele, wiele innych. Pragniemy, aby nasz blog był naturalnym uzupełnieniem oferty FM MOBILE. Oprócz tego chcemy, abyście mieli okazję wejść do świata telekomunikacji – przecież stała się ona nieodłącznym elementem naszego życia i warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej. Ostrzegamy przed zagrożeniami i przedstawiamy ciekawostki z branży. Podpowiadamy Wam rozwiązania mające na celu pomóc z wyborem lub prawidłowym dbaniem o telefon, czy związanym z nim akcesorium.

Dziękujemy za Wasze zaufanie. Wiemy, że właśnie na tym polega budowa dobrej relacji, która w prowadzeniu bloga jest jedną z najważniejszych wartości. Cieszymy się, ze stałych czytelników, których serdecznie pozdrawiamy, jak również i z tych, którzy czytają nas po raz pierwszy. Nie zmienia to faktu, że pragniemy (jak każdy blog) dotrzeć do jak największej ilości odbiorców 🙂 Możecie nam w tym pomóc udostępniając wpisy i dzieląc się pozyskanymi informacji wspominając o ich źródle.

Czy blogi to przyszłość?

Źródło: storyset.com

Chociaż nie minęło wiele lat od ich powstania, blogi zdążyły już zapewnić sobie swój rozdział w historii Internetu. Mają one także coraz większy wpływ na otaczającą nas rzeczywistość. Dzięki nim możemy nabrać specjalistycznej wiedzy, poznać opinię innych osób, przetestować produkt, wypróbować nowy przepis, czy też dowiedzieć się co warto zobaczyć w danym miejscu (oraz jak to zrobić). Tematyka bloga to bardzo szeroki obszar, którego granice niemal nie istnieją. Obejmują zarówno popularne dziedziny naszego życia, jak i specjalistyczne nisze stworzone dla grupy osób. To czytelnicy decydują o przyszłości blogów i wybierają te, które spełniają ich oczekiwania. Dlatego będą one zawsze ewoluować, aby dostosować się do tych wymagań. Kto wie jak będą wyglądały za 5, 10 i 15 lat? Czas pokaże…

Nie zmieni to faktu, że dla autorów blog to doskonały warsztat pisarski. Jest też bardzo rozwijający dla jego twórcy. To idealna okazja, aby pobudzić swoją twórczość oraz nauczyć się umiejętnego przelewania myśli na „papier” lub w formie audio, czy też wideo. Przekazywanie swojej wiedzy i doświadczenia może być bardzo przydatne w codziennym życiu. Możemy to robić zarówno hobbystycznie jak i zawodowo. Jeśli wolimy czytać wpisy także zyskujemy wiele – ćwiczymy mózg, wzbogacamy wiedzę i słownictwo, dobrze wpływają na naszą pamięć. Dodatkowo to doskonały temat do rozmów i świetna rozrywka – niezależnie, po której stronie blogowego życia stoimy 🙂

Idea Dnia Blogów to nie tylko okazja do świętowania przez ich twórców, ale także popularyzacja tego typu treści zamieszczanych w sieci. Robi się to poprzez polecanie 5 (lub więcej) innych blogów (najlepiej o całkowicie odmiennej tematyce), co my także robimy:

Wszystkim blogerom i czytelnikom – szczególnie naszego bloga 😊 – życzymy jak najciekawszych tekstów.