„Średniak” – solidny i bez niespodzianek

Nie raz wspominaliśmy, że smartfon zastąpił wiele osobistych urządzeń i stał się nieodłącznym towarzyszem dnia codziennego.  Zegarek, odtwarzacz muzyczny, aparat, notatnik, książka, komputer – nasz telefon ma niezwykle bogate wnętrze. Niezależnie od tego czy posiadamy najnowszy smartfon czy też starszy model.  Jeśli decydujemy się na kupno nowego urządzenia to nasz wybór padnie na flagowca, czy będzie to tańsze rozwiązanie?  Dziś opowiemy o tym dlaczego nie należy obawiać się „średniaków”.

Ogrom wyboru

Żyjemy w czasach kiedy ilość modeli telefonów do wyboru jest olbrzymia. Trend się nie zmieni, ponieważ na rynek wchodzą kolejne firmy, które prezentują nowe serie smartfonów. Jako konsumenci możemy się tylko cieszyć, ponieważ tak duża konkurencja w tym segmencie pozwala nam – zwykłym ludziom na zakup wartościowych urządzeń w rozsądnej cenie. A decydujemy się na zakup telefonu komórkowego coraz częściej. Spowodowane jest to niezwykłą dynamiką rozwoju technologii (między innymi 5G i IOT) oraz tym, że wiek osób otrzymujących swoje pierwsze smartfony jest coraz niższy (jeśli szykujesz telefon dla dziecka przeczytaj wpis). Jak skorzystać z dobrodziejstwa wyboru oferowanego przez producentów? Na pewno z głową i rozwagą. Jeśli zapytacie jaki smartfon jest obecnie najlepszy na rynku, zapewne nie dostaniecie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego jakie jest kryterium oceny oraz tego czego wymagamy od kupowanego urządzenia.

Dobre czy najlepsze?

Dziś skupimy się na telefonach, które opanowały rynek w największym stopniu. Nie są to topowe modele, a tak zwane „średniaki”,  które mają zaspokoić wszystkie nasze potrzeby jednocześnie nie narażając nas na zrujnowanie domowego budżetu. Wpływ na taką sytuację miało kilka czynników: upowszechnienie się technologii (np. czytników linii papilarnych, czy aparatów), obniżenie ich cen produkcji oraz wspomniane pojawienie się nowych producentów. Dzięki temu rynek telefonów ze średniej półki znacznie ewoluował i obecnie każdy użytkownik znajdzie coś dla siebie. Specyfikacja takich urządzeń może mile nas zaskoczyć, cena również. Czym charakteryzuje się wspomniany „średniak”?

Szybkość działania

Jest to kluczowy argument, ponieważ nikt nie chce mieć urządzenia, które irytuje nas powolnym działaniem. Dzisiejsze telefony ze średniej półki nie mają problemu ze stawianymi przed nimi wymaganiami. Płynność działania jest zdecydowanie na plus, ponieważ zastosowany procesor wraz z wielkością pamięci RAM (3-4 GB) jest wystarczająca. Bez problemu uruchomimy kilka aplikacji, sprawdzimy pocztę. Ilość jednocześnie wykonywanych zadań nie będzie miała większego wpływu (oczywiście jeśli nie przesadzimy). Pamiętajmy o czyszczeniu pamięci podręcznej raz na jakiś czas, inaczej możemy zacznie spwolonić nawet najbardziej wydajne urządzenie. Także procesor jest elementem sprawdzonym w działaniu, ponieważ po raz pierwszy został użyty we flagowcach i tam przechodził najbardziej wymagające testy.

Fotografia mobilna

Jeszcze niedawno telefon posiadający kilka rodzajów matryc z dużą ilością megapikseli oznaczał flagowca. Dziś takie rozwiązania z powodzeniem stosują wspomniane średniaki. Podwójny, potrójny a nawet poczwórny aparat nikogo nie zdziwi. Zdjęcia z wykorzystaniem trybu nocnego lub obiektywu szerokokątnego także leżą w ich możliwościach. Coraz więcej telefonów ze średniej półki wyposażonych jest we wsparcie sztucznej inteligencji, która była zarezerwowana dla urządzeń flagowych. Dzięki niej dobre zdjęcia zrobimy bez znajomości specjalistycznej wiedzy zarezerwowanej dla zawodowych fotografów (możemy poznać jej podstawy). Smartfony stały się mobilnymi aparatami doskonałej jakości i tyczy się to także średniaków.

Smartfonowa estetyka

Jak odróżnić flagowca od jego tańszego odpowiednika? Kiedyś pozwalał na to wygląd urządzenia. Dziś nie jest to takie łatwe. Czasy gdy telefony różniły się znacznie pod tym względem minęły bezpowrotnie. Producenci postawili na niemal bezramkowe urządzenia posiadające z przodu „notche”, wycięcia w kształcie łezki, czy też mały okrągły otwór. Wcześniej takie rozwiązania były zarezerwowane wyłącznie dla grupy „top”. Ich zastosowanie świadczyło o rozwoju technologicznym danego producenta. Rewolucja wizualna dotknęła także „średniej” półki i jeśli nie śledzimy nowinek, to rozpoznanie klasy urządzenia tylko po wyglądzie jest bardzo trudne.

Szybkość ładowania

Także szybkie ładowanie było zarezerwowane głównie dla smartfonów z najwyższej półki. Dziś jest jednak koniecznością. Zwiększająca się ilość zadań, wielkość ekranów, stosowane technologie łączności (LTE, 5G, NFC, Bluetooth) włączone niemal na stałe – drenują baterię. Szybkie uzupełnienie mocy stanowi o naszym być albo nie być w wirtualnym świecie. Rozładowana bateria smartfona i brak ładowarki lub powerbanka dla wielu osób to kłopotliwa i niekomfortowa sytuacja. Wymagamy od naszych telefonów, aby były i działały zawsze razem z nami.

Mniej innowacji

Dlaczego mniejsza ilość innowacji ma być zaletą? Z dwóch powodów. Po pierwsze średniaki dostają już w pełni przetestowane rozwiązania, po drugie nie rezygnują całkowicie z tych starszych, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Za doskonały przykład posłuży wejście słuchawkowe jack 3,5mm. Dla niektórych osób telefon bez takiego wejścia od razu jest spisany na straty, nie zdecydują się na niego pomimo najlepszego procesora, doskonałych aparatów. Tyczy się to także dodatkowych pamięci w postaci kart. Najnowsze urządzenia są najczęściej pozbawione możliwości rozszerzenia miejsca na zapis danych poprzez taką kartę. Dane przechowujemy w samym urządzeniu (miejsca zazwyczaj dostajemy wiele) lub w chmurze. Co jednak gdy dużą liczbę danych chcemy przenieść z jednego urządzenia na drugie, a Internetu brak? Osoby borykające się na co dzień z takimi problemami raczej nie zdecydują się na telefon pozbawiony slotu na dodatkową kartę pamięci.

Zdrowy kompromis

Nie każde najnowsze rozwiązanie trafia w gusta wszystkich odbiorców. Wybór średniaka jest wtedy rozsądnym kompromisem pomiędzy oczekiwaniami użytkownika, a możliwościami urządzenia. Średnia półka jeszcze nigdy nie była tak zróżnicowana. Znajdziemy na niej zarówno solidne propozycje pod wieloma względami nieustępujące flagowcom, jak i ciekawe i nietypowe modele, wyróżniające się w niektórych kluczowych aspektach dla osób poszukujących w telefonie konkretnej funkcjonalności. O tym jakie telefony zaliczyliśmy do średniej półki oraz które modele są godne polecenia przeczytacie już wkrótce.