+48 22 25 71 145 – odbieram!

Aktualizacja z dnia 10.11.2020: Nastąpiła zmiana numeru telefonu na +48 22 25 71 145. Pozostałe informacje nie ulegają zmianie.

Dzwoni do Ciebie +48 22 25 71 145? Nie znasz i nie odbierasz? Zrób wyjątek. Odbierz połączenie. To bardzo ważne. Dlaczego? Już wyjaśniamy.

Kto stoi za połączeniem?

Sprawa jest poważna ponieważ dotyczy pandemii Covid-19. Główny Inspektorat Sanitarny uruchomił specjalny system IVR – automatyczne telefoniczne informowanie o objęciu kwarantanną domową. Od 31 października ten system odpowiada za dostarczenie wiadomości dla osób objętych izolacją lub dopiero ją zaczynających. Stało się tak na skutek znacznej ilości zachorowań. Do tej pory pracownicy osobiście powiadamiali telefonicznie wszystkie osoby, które miały potwierdzoną obecność wirusa w organizmie. Wprowadzona zmiana nakłada także obowiązek kwarantanny na wszystkich domowników bez konieczności ich zawiadamiania. Powodem tego jest brak kontaktu Sanepidu z członkami rodziny lub współlokatorów osoby zarażonej.

Jeśli zostałeś wpisany do systemu EPW [system informatyczny osób objętych kwarantanną] i masz obowiązek odbycia kwarantanny to otrzymasz połączenie z numeru stacjonarnego +48 22 25 71 145.

Po odebraniu takiego połączenia zostaniemy poinformowaniu o tym, że zostaliśmy objęci kwarantanną i powinniśmy zainstalować w smartfonie aplikację „Kwarantanna domowa”. Dostaniemy także informację o możliwości pobierania stosownych świadczeń.

Kwarantanna nie oznacza bycia chorym

Otrzymanie takiego połączenia nie jest jednoznaczne z faktem zachorowania na Covid-19. Osoby są poddawane kwarantannie w przypadku:

  • Przekroczenia zewnętrznej granicy UE
  • Kontaktu z osobą chorą, zakażoną lub podejrzaną o zakażenie
  • Posiadającej objawy wskazujące na zakażenie koronawirusem
  • Skierowania na wykonanie testu na obecność koronawirusa

Dlatego do odebrania takiego połączenia podejdźmy ze spokojem. Mogliśmy znaleźć się w grupie osób mających kontakt (pośredni lub bezpośredni) z osobą, która otrzymała pozytywny wynik testu. Liczba ludzi przebywających na kwarantannie jest zdecydowanie większa niż liczba chorych.

Co zrobić jeśli zaszła pomyłka?

Jeśli uważamy, że zaszła pomyłka i nie powinniśmy odbywać kwarantanny możemy zadzwonić pod numer: +48 22 250 01 15 – jest to dedykowana Sanepidowi infolinia. Numer automatycznego systemu służy jedynie informowaniu o kwarantannie i nie można na niego oddzwonić.

Nie lubimy nieznanych numerów

Jeśli dzwoni do nas nieznany numer telefonu mamy dwie możliwości. Odbierzemy połączenie lub nie. Odebranie połączenia od nieznanego numeru telefonu nie jest komfortową sytuacją – w końcu nie wiemy, kto do nas dzwoni, ani czego oczekiwać po takiej rozmowie i chcemy tego uniknąć. Mając w pamięci różnego rodzaju próby wyłudzeń lub podejrzewamy, że trafimy na natrętnego telemarketera. Dlatego raczej skorzystamy z drugiej opcji jaką jest nieodebranie takiego połączenia. Jeśli sytuacja będzie się powtarzać po prostu zablokujemy taki niechciany kontakt. Jednak dla numeru +48 22 25 71 145 należy zrobić wyjątek i odebrać połączenie. To bardzo ważne. Zdrowie nas i naszych najbliższych jest najważniejsze, szczególnie w czasach szalejącej pandemii.