Dzień Dziecka

1 czerwca to wyjątkowa data dla wszystkich dzieci, zarówno tych małych, jak i dużych. Właśnie wtedy obchodzimy w Polsce Dzień Dziecka, które jest świętem pełnym radości. Nic w tym dziwnego dziecięcy, uśmiech to jeden z najwspanialszych widoków jakie możemy ujrzeć. Pamiętajmy również, że dla naszych rodziców zawsze pozostaniemy dziećmi dlatego, to święto dotyczy każdego z nas 😉 Wydawać się może, że towarzyszy nam od wieków, a wcale tak nie jest… Jesteście ciekawi jak długo obchodzimy Dzień Dziecka w Polsce? Jak wygląda to w innych krajach? Co z tej okazji dla Was przygotowaliśmy?

Dzień Dziecka obchodzony jest niemal w każdym kraju na naszym globie. Świat jest pełen dzieci, co często możemy zobaczyć na co dzień. To idealny dzień nie tylko na świętowanie, ale także na promowanie działań, które pozwolą na ich rozwój w bezpiecznych warunkach. Dzieci tak jak każdy obywatel posiadają swoje prawa takie jak: prawo do miłości, ochrony, zrozumienia, pożywienia, bezpłatnej edukacji i opieki zdrowotnej. Idea ich wprowadzenia ma już ponad półtora wieku…

Nieoczywista historia

Nie ma jednej, konkretnej daty, która odpowiada za obchodzenie Dnia Dziecka na całym świecie. Nie ma także osoby lub organizacji, którą można wskazać jako pomysłodawcę tego święta, za to znajdziemy kilka takich, które „się do tego przyznają”.

Niektóre źródła podają, że Dzień Dziecka został zapoczątkowany w czerwcu 1857 roku w USA. Wówczas to pastor Charles Leonard odprawił w Massachusetts nabożeństwo poświęcone dzieciom. Nazwał je Dniem Róży, Kwiatową Niedzielą, a później po prostu Dniem Dziecka. Inne źródła mówią, że autorem pomysłu na to święto jest Światowa Federacja Kobiet Demokratycznych, która w 1949 roku postulowała o uchwalenie Międzynarodowego Dnia Dziecka. Trochę wcześniej, bo już w 1926 roku taki dzień miał mieć swoje miejsce w kalendarzu chińskim, a od 1948 roku w japońskim. Z kolei Turecki Dzień Dziecka obchodzony jest od 23 kwietnia 1920 roku i związany jest ze Świętem Niepodległości tego kraju. Mustafa Kemal Ataturk, twórca niezależnej Republiki Tureckiej zadedykował Dzień Niepodległości dzieciom – jako przyszłości całego narodu. Jest to jednocześnie pierwsze oficjalne wpisanie Dnia Dziecka do kalendarza.

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony oficjalnie w 1954 roku podczas Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych i obecnie obchodzone jest 20 listopada – w dzień, kiedy uchwalono Deklarację Praw Dziecka i Konwencję o Prawach Dziecka. Aby jednak nie było tak łatwo, to władze komunistyczne wcześniej, bo już w roku 1950 przyjęły datę 1 czerwca jako Dzień Dziecka przy okazji akcji zbierania podpisów pod tzw. apelem sztokholmskim. Wzywano w nim wszystkie narody do wprowadzenia zakazu produkcji broni atomowej, z czego treść zasadniczo koncentrowała się na popieraniu polityki ZSRR. Dwa lata później, a więc w 1952 roku Dzień Dziecka wpisał się do kalendarza krajów socjalistycznych i stał się stałym świętem.

Dzień Dziecka w Polsce

Tym samym przechodzimy do naszego kraju, w którym Dzień Dziecka obchodzono już przed wojną 😊, a dokładnie od 1929 roku i wypadał on 22 września. Powstał on na bazie Deklaracji Praw Dziecka, która to była inicjatywą Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem. Wszystkie pociechy były wówczas zwolnione z zajęć szkolnych, w zamian za to odbywały się uroczyste msze, akademie oraz zabawy, podczas których dzieci otrzymywały drobne upominki – najczęściej w postaci słodyczy. Po II wojnie światowej Dzień Dziecka został przywrócony zgodnie z opisaną wcześniej polityką państwa komunistycznego. To dlaczego w Polsce oraz innych krajach byłego bloku wschodniego święto przypada na dzień 1 czerwca. Podobnie jak przed laty jest to najczęściej dzień wolny od zajęć szkolnych – zamiast tego zapewniane są różnego rodzaju rozrywki.

Od 1994 roku w Dzień Dziecka obraduje także Sejm Dzieci i Młodzieży. Wówczas nieletni posłowie zasiadają na Sali plenarnej Sejmu i wspólnie debatują w sprawach, które są kluczowe z ich punktu widzenia. Pokazuje to czego oczekują młodzi ludzie od dorosłej części społeczeństwa. Jest to ważny i głos pokolenia, które dopiero za kilka lat otrzyma prawa wyborcze. Wartym zaznaczenia jest fakt, że akcja była pierwszym tego typu działaniem w Europie 😊 Za naszym przykładem poszły między innymi takie kraje jak: Portugalia, Francja, czy Wielka Brytania.

Co kraj to obyczaj

Wiemy już, że określenie roku w jakim po raz pierwszy obchodzono Dzień Dziecka jest trudne. Niestety podobnie jest ze wskazaniem konkretnego dnia. W wielu krajach nie będzie to 1 czerwca (ta data przypominamy pozostała głownie w krajach byłego ZSSR). Przedstawiamy więc co ciekawsze z nich 😊

Niemieckie dzieci świętują 2 razy do roku: 1 czerwca i 20 września – ma to związek z podziałem na NRD i RFN. We wspomnianej wcześniej Turcji jest to 23 kwietnia. We Francji i Włoszech Dzień Dziecka przypada na 6 stycznia – czyli Święto Trzech Króli. W Paragwaju to 16 sierpnia, w Indiach 14 listopada, w Australii natomiast święto wypada w pierwszą sobotę lipca. Z kolei w Japonii Dzień Dziecka osobno świętują dziewczynki – 3 marca, chłopcy muszą poczekać dwa miesiące do 5 maja.

Dzień Dziecka w FM MOBILE

Tego dnia rodzice dbają o to, aby sprawić swoim dzieciom jakąś, chociażby najmniejszą niespodziankę. Sposobów na to jest co niemiara, ponieważ każda pociecha ma swoje własne preferencje co do wymarzonego prezentu. Tu przyznamy, że nie mamy przygotowanego „gotowca”. Trzeba dobrze znać potrzeby i pragnienia swojego dziecka, a to Wy jako rodzice wiecie o tym najlepiej. Te najmniejsze mają swoje ulubione bajki i występujące w nich postaci, te większe mają różnego typu zainteresowania – od sportowych, po naukowe. Nie zostawiamy jednak rodziców samych sobie 😊 Co to, to nie. Podpowiadamy jednak jak przygotować dla dziecka oraz jakie aplikacje mogą pomóc w nauce, przestrzegamy przed zbyt długim siedzeniem przed ekranem telefonu, które często dotyczy młodzieży oraz podpowiadamy jak bronić się przed fake newsami.

To jednak nie wszystko – oprócz cennych porad i możliwości bycia w kontakcie zawsze i wszędzie mamy dla Was dodatkowy FM CashBack w wysokości nawet 450 zł (!!) za podpisanie umowy z FM MOBILE.

Wystarczy, że:

  • wybierzecie dowolny abonament na telefon, Internet mobilny lub Internet domowy na okres 24 miesięcy w ramach Promocji Cash&Points
  • Wypełnicie formularz zamówienia – koniecznie pamiętajcie o wpisaniu kodu promocyjnego DZIENDZIECKA2023
  • Opłacicie pierwszą fakturę w terminie, aby cieszyć się zakupami z FM CashBack

Promocja trwa od 29 maja aż do 11 czerwca 2023 roku!

Sami zdecydujecie na co przeznaczycie dodatkowy FM CashBack oraz zaoszczędzone dzięki niemu środki.

Pamiętajcie – niezależnie od tego w jaki dzień obchodzimy Dzień Dziecka, to najważniejsze, aby spędzać go razem w gronie rodziny – czego serdecznie Wam życzymy 😊 Misja na dziś (i na co dzień) – to uśmiech Waszego dziecka 😊