Coraz więcej Polaków w zasięgu 5G

Operatorzy strukturalni (MNO) od wielu miesięcy pracują nad rozwojem sieci 5G w Polsce. Jednym z nich jest Polkomtel – właściciel Plusa. Sieć ta jako pierwsza udostępniła najnowszą technologie dla Polaków. Stało się to w maju zeszłego roku – jest to doskonały czas na podsumowanie co stało się przez te 12 miesięcy. Czy Plus spełnił swoje deklaracje?

Jak to się wszystko zaczęło?

Dzień 11 maja 2020 roku był niezwykle ważny dla FM MOBILE oraz wszystkich zainteresowanych rozwojem telekomunikacji w Polsce. To właśnie wtedy Plus uruchomił 100 stacji bazowych dla mieszkańców 7 największych polskich miast: Wrocławia, Warszawy, Poznania, Łodzi, Katowic, Szczecina i Gdańska, które objęły swoim zasięgiem około 900 tysięcy osób.

Przypomnijmy operator wykorzystuje w tym przypadku pasmo częstotliwości 2600 MHz i technologię TDD (Time Division Duplex – pobieranie i wysyłanie przy wykorzystaniu tego samego fragmentu pasma). Czyli częstotliwości, która pierwotnie była wykorzystywana w technologii LTE. Wszystko dlatego, że aukcja na dedykowane 5G (3400 MHz – 3800 MHz) nie odbyła się i nie wiadomo kiedy będzie to miało miejsce (wszystkiemu winna jest pandemia).

Powróćmy do tego w jaki sposób Polkomtel rozwijał sieć piątej generacji. Początkowe 9 miast szybko powiększyło się o kolejne. W listopadzie 2020 roku w zasięgu sieci znajdowało się niemal 100 miejscowości i ponad 5 milionów mieszkańców Polski. Padła deklaracja, że w roku 2021 w zasięgu sieci 5G znajdzie się 11 milionów mieszkańców naszego kraju.

Czy Plus spełnił swoją obietnicę?

Na początku 2021 roku liczba osób , które mogły korzystać z najnowszej technologii zwiększyła się do 7 milionów, dzięki uruchomieniu 1000 stacji bazowych, które obsługują standard 5G. Dziś jest ich już 1500 w ponad 160 miejscowościach, we wszystkich 16 województwach. Aktualnie z piątej generacji sieci może korzystać już 12 milionów osób. Jest więc jeszcze lepiej! To aż a milion więcej niż padło w deklaracji, co więcej roczny plan został zrealizowany już w kwietniu, a to sytuacja która nie zdarza się często. Brawa dla Plusa – oby tak dalej!

Operator nie zamierza na tym poprzestać. Intensywny rozwój i rozbudowa sieci 5G będzie trwała dalej i mamy nadzieje, że nie z mniejszymi sukcesami. Jeśli takie tempo zostanie utrzymane, to na koniec roku infrastruktura rozrośnie się o kolejne stacje bazowe, a liczba Polaków z dostępem do sieci 5G będzie kilka milionów więcej. Co prawda Polkomtel tym razem nie złożył deklaracji, ale liczymy, ze pozostanie w doskonałej formie. Wiemy jedno – zasięg 5G będzie sukcesywnie zwiększany tam, gdzie już sieć działa oraz że stacje bazowe będą pojawiały się w kolejnych miejscowościach.

Dlaczego o tym piszemy? Może wydawać się dziwne, ze jako operator komórkowy wychwalamy konkurencję. Nic bardziej mylnego – mamy z Polkomtelem wiele wspólnego. Na mocy podpisanych umów korzystamy z ich rozwiązań technologicznych dotyczących infrastruktury technicznej, także sieci 5G. Każda nowa sieć bazowa pozwala również FM MOBILE sięgać coraz dalej, dlatego niezwykle cieszy nas dynamiczny rozwój na jaki postawił nasz operator strukturalny.

Poniżej przedstawiamy listę miejscowości z podziałem na województwa w jakich sieć 5G jest już dostępna. Pogrubioną czcionką zaznaczyliśmy nazwy miejscowości, w których sieć 5G zagościła po raz pierwszy:

WojewództwoMiejscowości
DolnośląskieWrocław, Wałbrzych, Jelenia Góra, Legnica, Boguszów Gorce, Kobierzyce, Bielany Wrocławskie, Jeżów Sudecki
Kujawsko-pomorskieBydgoszcz, Toruń, Włocławek, Białe Błota, Żołędowo, Grębocin,
LubelskieBiała Podlaska, Lublin, Zamość, Dominów, Elizówka
LubuskieZielona Góra, Gorzów Wielkopolski,
ŁódzkieŁódź, Piotrków Trybunalski, Skierniewice, Konstantynów Łódzki, Sieradz, Rawa Mazowiecka, Ksawerów,
MałopolskieKraków, Tarnów, Nowy Sącz, Szczyglice,
MazowieckieWarszawa, Radom, Pruszków, Legionowo, Piaseczno, Otwock, Wołomin, Ząbki, Grodzisk Mazowiecki, Marki, Piastów, Kobyłka, Józefów, Sulejówek, Zielonka, Konstancin-Jeziorna, Łomianki, Milanówek, Brwinów, Ożarów Mazowiecki, Karczew, Halinów, Wieliszew, Jabłonna, Zalesie Górne, Kanie, Rembelszczyzna, Komornica, Janki, Izabelin, Sękocin, Wolica, Kazuń, Urzut, Rzakta, Dawidy Bankowe, Siedlce, Ostrołęka, Ciechanów, Białobrzegi, Chrzanów Duży, Czosnów, Janówek Pierwszy, Józefów k/Otwocka, Kolonia Lesznowola, Laski, Michałowice k/Raszyna, Mysiadło, Nadarzyn, Nowe Iganie, Otrębusy, Płock, Radzymin, Raszyn, Rajszew, Podkowa Leśna, Rasztów, Emów, Blizne Jasińskiego (Stare Babice), Feliksów, Mościska, Wola Ducka, Zamienie,
OpolskieOpole, Brzezie,
PodkarpackieRzeszów, Tarnobrzeg, Krosno,
PodlaskieBiałystok, Łomża, Suwałki,
PomorskieGdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk, Kowale, Rowy, Przechlewo, Łubiana, Lębork, Lipusz, 
ŚląskieKatowice, Dąbrowa Górnicza, Częstochowa, Gliwice, Bielsko-Biała, Sosnowiec, Tychy, Zabrze, Ruda Śląska, Bytom, Piekary Śląskie, Chorzów, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Mysłowice, Lędziny, Mikołów, Będzin, Wola Kiedrzyńska, Czeladź,
ŚwiętokrzyskieKielce,
Warmińsko-mazurskieOlsztyn, Elbląg, Działdowo, Ełk, Kętrzyn,
WielkopolskiePoznań, Kalisz, Piła, Konin, Konin Stare Miasto, Baranowo, Brzeźno, Leszno, Dąbcze, Skórzewo,
ZachodniopomorskieSzczecin, Koszalin, Przecław, Jamno, Biesiekierz, Goleniów, Kołobrzeg, Komorówko, Lipiany, Mirosławiec, Pyrzyce, Stargard, Trzebiatów, Wolin.