Czy nadchodzi nowa era telekomunikacji?

Korzystanie z telefonu komórkowego „weszło” nam w nawyk. Stał się on niemal niezbędnym elementem naszego wyposażenia niezależnie od tego czy przebywamy w domu, czy poza nim. Któż z nas nie wracał do mieszkania z powodu pozostawienia w nim swojego telefonu? Nic w tym dziwnego, skoro smartfon z powodzeniem może zastąpić nam portfel, a nawet klucze od drzwi. Chcemy także stale przebywać w zasięgu gwarantującym natychmiastową komunikację z drugą osobą. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Istnieją miejsca na świecie, w których nie uświadczycie ani jednej kreski zasięgu jakiegokolwiek operatora. Kontakt umożliwia jedynie połączenie satelitarne oraz wysoce specjalistyczne urządzenia. Powstały plany, aby to zmienić.

Sam telefon satelitarny nie jest żadnym nowatorskim rozwiązaniem. Bazuje on na technologiach wynalezionych już kilkadziesiąt lat temu. Pozwala na przebywanie w zasięgu niemal w każdym miejscu na naszym globie. Jak on działa? Jak sama nazwa wskazuje takie urządzenie bezpośrednio łączy się satelitą, a nie z nadajnikiem (BTS). Połączenie z satelitą może nie zostać nawiązane, gdy znajdujemy się wewnątrz budynku, dlatego najlepiej znajdować się na otwartej przestrzeni. Dzięki temu możemy mieć zasięg w takich miejscach jak rozległe akweny wodne, pustynie, góry, itp. Z takiego rozwiązania korzystają najczęściej służby specjalne, ratownicy górscy, żołnierze, marynarze oraz podróżnicy. Gdy podróżujemy statkiem i nasz telefon nie ma zasięgu żadnego operatora, łączy się z nadajnikiem znajdującym się na statku, a ten z kolei łączy się z satelitą. Osoby nieświadome tego faktu narażały się na duże rachunki, dlatego od 1 lipca 2022 FM MOBILE domyślnie aktywuje blokadę możliwości połączenia się z siecią nienaziemną dla wszystkich abonentów.

Telefon satelitarny kojarzy nam się z olbrzymim, mało poręcznym urządzeniem, co jest nieprawdą. Współczesne rozwiązania technologiczne bardzo przypominają nie tak odległe telefony komórkowe. Śmiało można powiedzieć, że w tym przypadku jest to swoisty powrót do korzeni. Telefony satelitarne podczas swojego działania wykorzystują różne systemy, które zależą od dostawcy. Najczęściej stosowane są:

  • System GEO – którego podstawę stanowią satelity geostacjonarne. Posiadają one niezmienne położenie względem równika ziemi, co oznacza, że podążają za ruchem planety. W takim wypadku ryzyko utraty zasięgu jest niewielkie. Należy się jednak liczyć z możliwością wystąpienia opóźnień podczas przekazywania sygnału.
  • System LEO – którego podstawę stanowią satelity na niskiej orbicie okołoziemskiej. Poruszają się one względem ziemi przez co gwarantują maksymalny zasięg niezależnie od miejsca w jakim się znajdujemy. Jakość połączenia jest na wyższym poziomie niż w przypadku GEO, dlatego z LEO korzystają najpopularniejsi światowi operatorzy satelitarni.

A ich wybór pozostaje bardzo ograniczony:

  • Iridium – obejmujący zasięgiem cały świat
  • Inmarsat – obejmujący zasięgiem cały świat z wyłączeniem biegunów
  • Thuraya – obejmujący zasięgiem cały świat z wyłączeniem biegunów, Ameryki Północnej i Południowej
  • Globalstar – obejmujący zasięgiem cały świat z wyłączeniem biegunów, południowej Azji oraz środkowej Afryki

Tak jak w przypadku operatorów naziemnych można zdecydować się na podpisanie umowy abonamentowej lub wykupieniu usługi pre-paid (przedpłaconej). Warto zwrócić uwagę na bardzo wysokie koszty połączeń za pośrednictwem sieci satelitarnej (sięgającej nawet 4 dolarów lub euro za minutę połączenia).

W kolejnych latach to wszystko może ulec zmianie

Amerykański oddział T-Mobile oraz Elon Musk ogłosili nawiązanie współpracy. Operator ma wykorzystywać satelity SpaceX do zapewniania łączności satelitarnej dla swoich abonentów. Huawei postanowiło wprowadzić łączność satelitarną w swoim najnowszym modelu Mate 50 PRO, który skomunikuje się z satelitami BeiDou. Z kolei Apple zaprezentowało iPhone 14, który także otrzymał łączność satelitarną. Hiroshi Lockheimer – wiceprezes Google’a oficjalnie ogłosił, że kolejna wersja systemu Android (14) będzie natywnie obsługiwać telefonię satelitarną. W siedzibie Samsunga także nie próżnują i podobno nowa seria smartfonów Galaxy (23) ma już oferować łączność satelitarną.

Czyżby był to światowy trend? Biorąc pod uwagę decyzje największych światowych gigantów technologicznych nie można temu zaprzeczyć. Plany są niezwykle ciekawe, ponieważ te rozwiązania zapewnią globalną i wszechobecną łączność. Będziemy w zasięgu niemal zawsze – jedyny warunek to znalezienie się pod „gołym niebem”.

Pamiętajmy jednak o innych ograniczeniach. Początkowo satelity SpaceX umożliwią dostęp dla mieszkańców USA. To kraj w którym aż 15% powierzchni kraju stanowią miejsca, gdzie nie dociera żaden naziemny sygnał. Także osiągi uzyskiwane poprzez połączenie z satelitą będą znacząco odbiegały od „ziemskich” możliwości. Elon Musk zapowiada, satelity SpaceX pozwolą na osiągnięcie transferu na poziomie 2-4 Mb/s. Początkowo będą ograniczone do wysyłania wiadomości tekstowych, a dopiero później mają umożliwić nawiązywanie połączeń głosowych. W Apple łączność satelitarna będzie wykorzystywana do zgłaszania wypadków i komunikowania się ze służbami ratowniczymi. Na bardziej zaawansowane funkcje trzeba będzie poczekać.

Warto o tym pamiętać, ponieważ nie będzie to alternatywa dla współczesnych ofert. Szybki Internet do domena sieci LTE oraz 5G. A taki znajdziecie wśród produktów oferowanych przez FM MOBILE. Pamiętajcie, że w naszej sieci Wakacje trwają do końca września, więc pozostało niewiele czasu, aby skorzystać z wyjątkowej promocji.

Powróćmy do telefonii satelitarnej. Jakiekolwiek ograniczenia nie zmieniają faktu, że pomysł rozwoju jest niezwykle ciekawy. Z jednej strony łączność satelitarna przewidziana jest dla osób odwiedzających najodleglejsze zakątki świata lub osób przebywających w niezwykle niedostępnych miejscach, z drugiej każdemu z nas może przydarzyć się sytuacja w której znajdzie się na „odludziu” bez zasięgu i będzie musiał wezwać pomoc. Podkreślmy jeszcze raz. Telefonia satelitarna nie zastąpi nam tego co oferują dzisiejsze rozwiązania technologiczne. Może być jednak doskonałym uzupełnieniem istniejącej infrastruktury, co więcej może uratować życie – a to jest bezcenne.