Dzień Inżyniera Systemów

Rozwój jest naturalnym procesem i towarzyszy nam do wieków. Dotyczy każdej dziedziny naszego życia np. kultury, sztuki, nauki. To właśnie nauka jest motorem napędowym postępu technologicznego, przez co odkrywamy innowacyjne rozwiązania w pozostałych obszarach takich jak np. medycyna, informatyka, telekomunikacja, mechanika i wielu, wielu innych. Kto za tym wszystkim stoi? Naukowcy oraz ludzie, którzy wdrażają ich pomysły w życie.

Tempo z jakim technologia się zmienia jest naprawdę ogromne. Co więcej proces ten nie tylko nie zwalnia, lecz przyśpiesza coraz bardziej. Dawniej na innowacyjne rozwiązanie czekało się całymi latami – dziś skróciliśmy ten czas do kilku miesięcy. Doskonale widać to na przykładzie elektroniki użytkowej, która co rusz prezentuje nam swoje osiągnięcia. Jeszcze 5 lat temu np. telefon o składanym wyświetlaczu był odległym marzeniem rodem z filmów sci-fi.

Przeniesienie koncepcji z prototypu do produkcji masowej to nie lada wyzwanie. Trzeba pokonać wiele trudności i przede wszystkim sprawić, aby takie urządzenie stało się „opłacalne”. Niektóre z procesów produkcyjnych potrafią generować olbrzymie koszta, które przekładają się na cenę pojedynczego urządzenia. Doskonałym przykładem są wspomniane składane smartfony, które nie należą do budżetowych rozwiązań ze względu na innowacyjne szkło wyświetlacza. Jednak cały czas trwają prace, aby proces ich wytwarzania kosztował jak najmniej, przez co staną się powszechne. Pamiętajmy, że kilka lat wcześniej ich produkowanie było technologicznie niemożliwe.

Fotografia mobilna to kolejna dziedzina czerpiąca z najnowszych rozwiązań technologicznych całymi garściami. Nie musimy już nosić ze sobą dużych (i drogich) aparatów z wielkimi obiektywami, aby zrobić naprawdę dobre zdjęcie. Oczywiście dla profesjonalisty jest to niedostateczne rozwiązanie, ale nie okłamujmy się dla nas rezultat jest jak najbardziej zadowalający, a nawet potrafi wzbudzić nasz zachwyt. Ilość aparatów w smartfonie stale się zwiększa. Nikogo już nie dziwi telefon z czterema, pięcioma obiektywami z tyłu oraz dwoma z przodu. Obiektywy w aparatach również stale się rozwijają, a producenci prowadzą swoistą „wojnę” na megapiksele, o której pewnie jeszcze napiszemy, ponieważ temat jest niezwykle ciekawy.

Powracając do rozpoczętego wcześniej wątku, pojawia się pytanie: kto odpowiada, za to, że możemy korzystać z innowacji podczas wykonywania codziennych czynności?

Są to inżynierowie, którzy w pocie czoła pracują nad tym, aby żyło się nam wygodniej i lepiej, bo przecież lubimy żyć komfortowo 🙂 Jednak samo znalezienie rozwiązania problemu to nie koniec. Należy jeszcze sprawić, aby to wszystko ze sobą współgrało i działało spełniając nasze oczekiwania. Tym zajmują się inżynierowie systemów, a więc wszystkie osoby, które stoją za oprogramowaniem.

Dlaczego jest to takie ważne?

Ponieważ bez zdefiniowania funkcji poprzez odpowiednie algorytmy nie bylibyśmy wstanie korzystać z najnowszych technologicznych rozwiązań. Przykłady można mnożyć. Codziennie korzystamy z telefonu, tabletu, komputera, a one z kolei nie działają bez systemu operacyjnego. Gdyby nie on to bylibyśmy posiadaczami bardzo ładnych kawałków plastiku i szkła.

Czasy, w których żyjemy opierają się na systemach. Wszystko co robimy za pośrednictwem Internetu (i nie tylko) korzysta z tego rozwiązania. Komunikatory, skrzynki pocztowe, strony internetowe – wymagają odpowiedniego oprogramowania. Nie bez powodów działy IT w firmach stale rosną, tak samo jak zapotrzebowanie na architektów sieci, programistów, testerów. Jest to wynikiem przeniesienia bardzo wielu aspektów naszego życia w sieć oraz korzystania z coraz to nowszych technologicznych gadżetów w codziennym życiu.

Czy korzystacie z urządzeń wearables?

Smartwatche, opaski sportowe, bezprzewodowe słuchawki, inteligentne buty, okulary – każde z tych urządzeń potrzebuje odpowiedniego oprogramowania oraz stabilnego, bezprzewodowego połączenia. Cała koncepcja IOT (Internet of Things) opiera się właśnie na współpracy ze sobą wszystkich mechanizmów. Co więcej każdy z nich może stawać się coraz lepszy poprzez uczenie maszynowe – fundament każdej Sztucznej Inteligencji (SI lub AI – od angielskiego Artificial Intelligence). Odpowiednie algorytmy pozwalają na automatyczne poprawianie i ciągłe rozwijanie się w wyniku otrzymywania nowych danych, a wraz z nim doświadczenia.

Za takimi innowatorskimi rozwiązaniami stoją inżynierowie systemów, którzy mają swój dzień w każdy ostatni piątek listopada. To hołd dla tych, którzy swoją pracą sprawiają, że nasze życie staje się łatwiejsze i lepsze przez korzystanie z codziennych udogodnień. Zazwyczaj pozostają oni w cieniu (pozdrawiamy wszystkich specjalistów back-end), a nie można zapomnieć, że tworzą armię, która walczy o lepszy dzień dla każdego z nas 🙂