mObywatel 2.0

Cyfryzacja w naszym kraju wkracza w coraz to nowe obszary. Mamy tu w szczególności na myśli różnego rodzaju urzędy i instytucje, które „dostosowują” się do funkcjonowania w świecie nowoczesnych technologii. Nic w tym dziwnego – w końcu smartfon stał się niemal niezbędnym wyposażeniem każdego z nas. Dlatego właśnie od 14 lipca 2023 roku działa aplikacja mObywatel w wersji 2.0.

Nowa wersja dostępna jest dla wszystkich zainteresowanych i można ją pobrać z Google Play, App Store lub po prostu zalogować się przez mobywatel.gov.pl. Aplikacja wystartowała zgodnie z planem 14 lipca 2023 roku, nie obyło się jednak bez drobnych problemów. Pomimo miesięcy prac oraz testów (na tydzień przed wdrożeniem można było pobrać przedpremierowo wersję 2.0 w celu jej przetestowania) nie u wszystkich użytkowników zadziałała ona od razu. Było to związane z bardzo dużym zainteresowaniem pobraniem nowej wersji mObywatela. Obecnie aplikacja działa poprawnie i bez zarzutu. Nie ma także najmniejszego problemu z jej pobraniem oraz instalacją.

Co potrafi mObywatel?

Szczegółowo możliwości aplikacji opisywaliśmy we wpisie „mObywatel w formie„. Dla przypomnienia – ma na celu ułatwić nam załatwienie wielu obywatelskich spraw. Dzięki niej potwierdzimy naszą tożsamość, zaczytamy legitymację szkolną, studencką (niestety jeszcze nie we wszystkich placówkach), emeryta-rencisty, adwokacką, czy też poselską. Posłużymy się także Kartą Dużej Rodziny. Kierowcy mogą mieć w aplikacji mPrawo jazdy, karty posiadanych pojazdów, czy sprawdzą aktualny licznik punktów karnych. Skorzystamy z e-Recepty (bez podawania numeru PESEL w aptece), zaktualizujemy nasz Unijny Certyfikat Covid oraz przeczytamy wiele przydatnych informacji w sekcji „Polak za granicą”.

Jednym słowem pod ręką (w telefonie) mamy niezbędne wszystkie dokumenty (ich cyfrowy odpowiednik) jakie mogą się nam przydać w różnego typu sytuacjach. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ nie musimy mieć już ich fizycznych, plastikowych, czy papierowych odpowiedników.

Przez aplikację zalogujemy się także do serwisów publicznych takich jak np. e-Urząd Skarbowy (składanie PIT było bardzo szybkie i sprawne w tym roku), ZUS, PUE, czy IKP.

Co się zmieniło?

Na początek – zmieniła się szata graficzna aplikacji. Otrzymaliśmy nowoczesny interfejs z intuicyjną nawigacją i co ważne – spersonalizowany ekran startowy. Już na samej górze będziemy mogli przesunięciem znaleźć szybko interesujący nas dokument (pamiętajmy, o tym, że musimy go najpierw zaczytać).

W widocznych dokumentach, a właściwie w mDowodzie leży cała istota zmiany. To właśnie w wersji 2.0 utworzymy nowy elektroniczny dokument tożsamości. Użyjemy go niemal wszędzie w całym kraju – w urzędach, sądach, przychodniach, na poczcie, u notariusza. Biorąc pod uwagę, że wychodząc z domu o telefonie zdarza nam się zapomnieć znacznie rzadziej niż o dokumentach – jest to krok w dobrą stronę.

Co ważne – nasz nowy elektroniczny dowód ma inną serię oraz numer niż ten tradycyjny. Nie jest to „kopia plastiku”. Oznacza to, że użyjemy go tylko i wyłącznie na terenie naszego kraju. Nie wyjedziemy z nim na zagraniczną wycieczkę, tu w dalszym ciągu poza krajem musimy pamiętać o posiadaniu „plastiku”. Nie złożymy także wniosku o fizyczny dowód osobisty w urzędzie. Do 31 sierpnia 2023 roku nie posłużymy się także mDowodem w banku – ma to związek z bankowymi procedurami, które muszą zostać dostosowane do posługiwania się elektronicznym zamiennikiem.

Pamiętajmy, że podobna zasada odnosi się do prawa jazdy, dokumentów naszych pojazdów oraz np. zawartych w mObywatelu legitymacji. Działają one w Rzeczypospolitej Polskiej i wybierając się poza granice ojczyzny pamiętajmy o wszelkich potrzebnych dokumentach oraz o raomingu 😊

W wakacyjnym szale podróży w aplikacji kupimy bilety kolejowe (w powiązaniu z serwisem Bilkom), a co ważne dzięki funkcji „bezpieczny autobus” po numerze rejestracyjnym szybko sprawdzimy najważniejsze informacje włącznie z ważnością badania technicznego i ubezpieczenia OC. Oprócz tego sprawdzimy rok produkcji autobusu, jego numer VIN, ostatni zarejestrowany stan licznika, liczbę miejsc (ogółem, siedzących, stojących), masę własną i dopuszczalną, datę wydania dowodu rejestracyjnego, numer homologacji – danych jest bardzo dużo. Za pomocą modułu sprawdzimy wszystkie autobusy z polskimi rejestracjami, niezależnie od tego, czy jest to autokar szkolny, wycieczkowy, rejsowy, czy… miejski. Funkcja warta uwagi szczególnie podczas wakacyjnych wypraw tymi środkami transportu. Warto pamiętać, że dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów i w przypadku, gdy pojazd nie ma zaktualizowanych dokumentów pokaże się nam informacja np. że autobus został oznaczony jako wyrejestrowany. Obywatel w wersji 2.0 pozwoli także na weryfikację dokumentu innej osoby – może się to przydać w różnego typu sytuacjach. Zgłosimy w niej również naruszenia środowiskowe – jest to bardzo ważne, ponieważ dbanie o nasze środowisko naturalne służy nie tylko nam samym, ale także przyszłym pokoleniom.

Co dalej?

Nowych funkcji ma być jeszcze więcej – mówi o tym np. nieaktywna jeszcze zakładka e-Płatności, które pozwolą za pomocą BLIKa uiścić opłaty administracyjne. W ramach pilotażu od 28 lipca 2023 roku z usługi mogą skorzystać mieszkańcy Bydgoszczy, którzy mają możliwość opłacenia trzeciej raty za podatek od nieruchomości właśnie za pomocą e-Płatności. Wg Ministra Cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego pozwoli to na przetestowanie funkcji, która niebawem ma pojawić się dla wszystkich obywateli naszego kraju. Niezmiernie ciekawą opcją będzie również możliwość zastrzeżenia numeru PESEL. Dla świeżo upieczonych kierowców nachodzi rewolucja – mObywatel pozwoli na otrzymanie tymczasowego prawa jazdy w aplikacji. Dokument wypełni czas oczekiwania na jego fizyczny odpowiednik. Dzięki temu zaraz po zdaniu egzaminu (po pojawieniu się danych w systemie) będzie można prowadzić samochód na terenie naszego kraju (i nigdzie indziej). Takie tymczasowe prawo jazdy ma być ważne maksymalnie 30 dni – w tym czasie spokojnie powinniśmy zdążyć z odebraniem fizycznego odpowiednika, który możemy od razu pobrać do aplikacji 😊 Przewidywanym terminem pojawienia się tymczasowego „prawka” jest już 21 sierpnia 2023 roku – czy tak się stanie? Będziemy obserwować sytuację.

Co więcej – mObywatel 2.0 będzie miał także możliwość wprowadzania cyfrowej wersji dokumentów lokalnych. Co to oznacza? Każdy samorząd będzie mógł dołączyć np. kartę mieszkańca, karty przynależności do organizacji, czy klubów sportowych, itp. Najważniejsze – opcja ta ma być dla władz lokalnych bezpłatna, a więc odejdzie koszt wydawania ich fizycznych odpowiedników.

Bezpieczeństwo danych

Nasze dane są zabezpieczone szyfrowaniem – co oznacza, że tylko my mamy do nich dostęp. Dodatkowo dla zwiększenia bezpieczeństwa nie są przechowywane w systemie, a w specjalnym kontenerze danych. Telefon podczas aktywacji aplikacji uzyskuje certyfikat Ministerstwa Cyfryzacji, który sprawdza autentyczność i integralność danych z państwowymi systemami. Dwuetapowa weryfikacja tożsamości poprzez profil zaufany, e-Dowód lub bankowość elektroniczną to obecnie najlepsza praktyka zachowania bezpieczeństwa. Oprócz tego chronisz dostęp do aplikacji przez biometrię i PIN lub obowiązkowe hasło, a także własną ostrożność – pamiętaj pobieraj aplikację z bezpiecznych źródeł, pamiętaj o regularnym skanowaniu programem antywirusowym oraz o instalowaniu aktualizacji.

Źródło: gov.pl

Krótkie podsumowanie

mObywatel 2.0 to aplikacja, w której każdy może trzymać swoje cyfrowe odpowiedniki różnych dokumentów w postaci dowodu, prawa jazdy, badania technicznego i OC posiadanych pojazdów oraz różnego rodzaju legitymacji i kart np. Karty Dużej Rodziny. Sprawdzimy w niej także aktualny stan punktów karnych. Zrealizujemy receptę, sprawdzimy najważniejsze informacje na temat wyjazdu do danego kraju w zakładce „Polak za granicą”.

Ważne – wszystkie cyfrowe dokumenty obowiązują wyłącznie na terenie Polski.

Nowości to:

  • Pojawienie się cyfrowej wersji dowodu osobistego, który jest honorowany niemal we wszystkich polskich placówkach (w bankach od 1 września 2023 roku)
  • Sprawdzenie autokaru przed wyjazdem poprzez wpisanie jego numeru rejestracyjnego do aplikacji
  • Wskażemy naruszenia środowiskowe
  • Zakup biletów PKP

Planowane jest:

  • Dodanie tymczasowego prawa jazdy (ważnego 30 dni).
  • Wprowadzenie usługi ePłatności, która ma pomóc w płaceniu opłat administracyjnych (zakładka w budowie)
  • Zastrzeżenie numeru PESEL
  • Możliwość dodania przez samorządy własnych wersji dokumentów lokalnych
  • Docelowo ma być to miejsce do załatwiania spraw i kontaktu z administracją publiczną

Zmiany idą w dobrym kierunku – coraz więcej zrobimy cyfrowo nie stojąc niepotrzebnie w długich kolejkach w urzędach. Nie będziemy musieli pamiętać o noszeniu fizycznych dokumentów, a aplikacja przypomni nam o zbliżających się płatnościach, czy też kończącym się badaniu technicznym lub OC naszego pojazdu.