Żegnamy smartfony LG

Życie pisze najróżniejszego rodzaju scenariusze, których zakończenie może być szczęśliwe lub przeciwnie. Sukces lub porażka mają często jeden, wspólny początek drogi. Tyczy się to zarówno ludzi jak i przedsiębiorstw niezależnie od ich wielkości. Kwiecień 2021 roku zapisze się jako smutny miesiąc, ponieważ LG oficjalnie ogłosiło, że zamyka swój dział mobilny.

Rozwój technologii może przyprawić o zawrót głowy. Co chwila dowiadujemy się o coraz to nowych rozwiązaniach i innowacyjnych projektach. Tempo ich wprowadzania można śmiało określić jako ekspresowe. Dotyczy to wszystkich elementów naszych telefonów od procesorów po aparaty, czy oprogramowanie. Na rynku pojawiają się coraz to nowe firmy, a niektóre z nich szturmem zdobywają macierzyste oraz zagraniczne rynki. Jednak tam gdzie zyskują jedni ktoś zazwyczaj straci, w tym konkretnym przypadku padło na LG.

Kilka słów o LG

Firma została założona w Korei Południowej w 1958 roku i od początku była związana z elektroniką. Produkcja skupiała się na radiach, lodówkach, telewizorach, Z czasem rozszerzyła działalność na szeroko rozumiane urządzenia AGD i dziś jest jednym z ośmiu największych ich producentów na świecie. W 2002 roku stworzyła pierwszy telefon komórkowy sygnowany marką LG. W segmencie mobilnym firma miała wysoką pozycję na rynkach w rodzimej Korei Południowej oraz USA.

Co się stało?

Niestety wysoka pozycja na wymienionych rynkach okazała się niewystarczająca. Dział mobilny LG od dłuższego już czasu, a dokładnie od 2015 roku stale notował straty. Kolejne decyzje mające na celu zmianę tego stanu rzeczy nie przyniosły spodziewanych rezultatów. W związku z tym zarząd podjął decyzję o wycofaniu się z rynku mobilnego i zamknięciu działu z końcem lipca 2021 roku. Pozwoli to skoncentrować siły i środki na nowych, rozwijających się obszarach takich jak Internet Rzeczy, Smart Home, Sztuczna Inteligencja. Oczywiście firma w dalszy ciągu produkować będzie AGD i inny sprzęt elektroniczny. LG jest pierwszą marką o globalnym zasięgu, która wycofuje się z prężnie rozwijającego się rynku smartfonów. Szkoda ponieważ w ciągu swojej dwudziestoletniej historii potrafili postawić na innowacyjne rozwiązania.

Co nowego otrzymaliśmy od LG?

LG zawsze starało się wprowadzić nowości do świata smartfonów. Bez wątpienia zasłużył on na miano „innowatora” i przykro, że jego mobilna przygoda dobiegła końca. Aby nie być gołosłownym pozwoliliśmy sobie przygotować „krótką” listę udoskonaleń jakie po raz pierwszy zagościły w rozwiązania proponowanych od LG.

 • Pierwszy telefon z pojemnościowym wyświetlaczem dotykowym
 • Pierwszy telefon z wielordzeniowym procesorem 
 • Pierwszy wyświetlacz o proporcjach 21:9 i 18:9
 • Pierwszy zakrzywiony smartfon z elastycznym wyświetlaczem
 • Pierwszy telefon z wyświetlaczem Dolby Vision HDR
 • Pierwszy telefon modułowy
 • Pierwsze wprowadzenie podwójnego stuknięcia w celu wybudzenia i wygaszenia telefonu
 • Pierwszy telefon z trzema kartami SIM
 • Pierwszy telefon z wyświetlaczem 3D i podwójnym aparatem stereoskopowym
 • Pierwszy telefon z ultraszerokim aparatem
 • Pierwsze urządzenie z pięcioma aparatami (3 z tyłu, 2 z przodu)
 • Pierwszy telefon z nagrywaniem wideo 1080p FHD
 • Pierwsze zastosowanie rozbudowanego trybu manualnego w wideo
 • Pierwszy telefon z dodatkowym ekranem

Jak widzimy lista osiągnięć pod względem innowacji jest znaczna, a zaproponowane przez LG rozwiązania przyjęły się w świecie mobilnym. Każdy chyba słyszał także o LG Wing, który jest ciekawym połączeniem slidera oraz dwóch ekranów.

Co dalej?

Na pewno nie powstaną nowe telefony. Na półkach sklepowych smartfony sygnowane marką LG nie znikną nagle –poprostu nie będzie można zamawiać kolejnych dostaw. Nie oznacza to także, że firma zapomni o osobach, które posiadają jej produkty mobilne. Część modeli będzie wspierana zarówno w kwestii aktualizacji Androida jak i zabezpieczeń. LG daje na to trzy lata, które dotyczą smartfonów z serii: LG G, LG V, LG Velvet , LG Wing. Z kolei na 2 lata aktualizacji mogą liczyć serie: LG Stylo, LG K. W zależności od regionu podany czas wsparcia może się nieco różnić. Pozostanie także serwis i w przypadku awarii nie będzie problemu z naprawą urządzenia (przecież smartfony były jedynie niewielką częścią w portfolio firmy).

Niewątpliwie dla osób interesujących się technologiami mobilnymi decyzja LG o zamknięciu oddziału nie może zaliczać się do dobrych wiadomości. Chociaż na pewno nie była wielkim zaskoczeniem – o problemach działu mobilnego wiadomo było od dłuższego czasu. Szkoda, że firma mająca niemały udział w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań zrezygnowała z rozwoju smartfonów, tym bardziej, że jeszcze niedawno mogliśmy przeczytać o pracach nad kolejnymi innowacjami np. rozsuwany LG Rollable. Zamknięcie działu mobilnego oznacza koniec pewnej ery. Nawet gigant nie może być pewny swojej pozycji i ogólny sukces wcale nie musi się przekładać na każdy dział. Pokazało to także, że rynek mobilny jest niezwykle wymagający i konkurować na nim potrafią tylko i wyłącznie najlepsi – niezależnie od tego czy jest to wielka korporacja, czy producent dopiero zaczynający swoją przygodę z tworzeniem smartfonów. Dla nas „efektem ubocznym” jest to, że stale poznajemy innowacje i otrzymujemy najlepsze oraz zaawansowane technologicznie rozwiązania. Różnorodność oferowanych urządzeń na rynku jest ogromna i najbardziej wybredna osoba znajdzie coś dla siebie, a co najważniejsze będzie z tego wyboru zadowolona.