Xiaomi nie raz pokazało, że jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny w ich urządzeniach jest bardzo korzystny. Jak jest w przypadku Redmi Note 9? Dlaczego ten model? Ponieważ możesz go kupić w promocyjnej cenie w pakiecie z niezwykle korzystnym abonamentem FM CashBAack! Czy telefon jest wart swojej ceny? Zapraszamy na recenzję.
Aktualizacja – PROMOCJA ZAKOŃCZONA
Pierwsze wrażenie
Pierwsze wrażenie jest jak najbardziej pozytywne i takie pozostało – telefon wygląda ładnie i jest porządnie wykonany. Obudowa nie wydaje żadnych niepokojących dźwięków i jest ze sobą dobrze spasowana. Redmi Note 9 wykonany jest z plastiku dobrej jakości wykończonym na połysk, które można pomylić ze szkłem. Telefon jest duży [162,3 x 77,2 x 8,9 mm] i szeroki, pomimo tego dobrze leży w dłoni dzięki odpowiednio zagiętym pleckom i prawidłowemu wyważeniu [waga to 199g].
Moduł aparatu ulokowany jest na charakterystycznej wyspie, która lekko wyłamuje się ze stosowanych rozwiązań. Nie jest to podłużne ulokowanie modułu widoczne u rozwiązań konkurencji, są one umieszczone w kwadracie na środku urządzenia, co może się podobać. Obiektywy wystają lekko z obudowy i bez odpowiedniego etui nie położymy telefonu na „płasko”. Na szczęście jest ono dołączone do zestawu i nie musimy go kupować osobno. Pod modułem znajduje się czytnik linii papilarnych, który jest dobrze wyczuwalny i łatwo go odnaleźć, co sprawia, że jest praktyczny w codziennym korzystaniu z telefonu.
„Oczko” przedniej kamery umiejscowione jest w lewym górnym rogu ekranu i po chwili przestajemy je zauważać. Wyświetlacz ma przekątną 6,53” i jest chroniony szkłem Corning Gorilla Glass 5 co zapewnia mu wystarczającą ochronę. Ramki są wąskie, na spodzie wyraźnie grubsze. Na lewej krawędzi znajdziemy tackę na dwie karty SIM (w standardzie nano) oraz kartę microSD. Nie jest to powszechnie stosowane rozwiązaniem, a dzięki niemu możemy mieć aktywne dwa numery oraz dodatkowo rozszerzyć pamięć, co jest niewątpliwym plusem urządzenia. Po prawej stronie zgodnie z tym do czego jesteśmy przyzwyczajeni znajdują się przyciski głośności oraz przycisk power. Górna krawędź to mikrofon oraz złącze podczerwieni, dzięki któremu możemy zamienić smartfon w pilot. Z kolei spód urządzenia to port USB typu C, mikrofon i głośnik multimedialny mono oraz coraz rzadziej spotykane złącze słuchawkowe mini-jack 3,5mm – za to kolejny plus.
Ekran
W telefonie mamy do czynienia z ekranem IPS o rozdzielczości Note 9 to 1080 x 2340 pikseli w proporcji 19,5:9 oraz zagęszczenie na poziomie 395 ppi. Smartfon odświeża obraz w 60Hz. Wyświetlane barwy są poprawne, tak samo jak ostrość obrazu. Tryb automatycznego podświetlenia sprawdza się zarówno w dzień jak i w nocy (wiadomo, że bardzo mocne światło słoneczne zwykle utrudnia korzystanie z wyświetlacza). Ekran został certyfikowany przez wiodącą agencję TÜV Rheinland testującą i certyfikującą produkty jako urządzenie bezpieczne dla wzroku. Smartfon może skutecznie filtrować szkodliwe niebieskie światło, które powoduje zmęczenie wzroku. Posiada również tryb czytania 2.0, który zmniejsza negatywne skutki długotrwałego wpatrywania się w wyświetlacz. Możemy sterować temperaturą barwową kolorów oraz zadecydować czy otwór w ekranie (aparat) ma być widoczny w aplikacjach (pojawi się wtedy ciemny pasek ukrywający „oczko”).
Podzespoły
Sercem i mózgiem Redmi Note 9 jest uaktualniony układ SoC MediaTek Helio G85 współpracujący z 4 GB pamięci RAM, na dane mamy 128 GB miejsca, które jak już pisaliśmy można rozbudować za pomocą karty microSD. MediaTek Helio G85 jest wytworzony w technologii 12nm i składa się z ośmiordzeniowego procesora (2x Cortex-A75 o taktowaniu 2,0 GHz ) 6x [email protected]), jak również układu graficznego ARM Mali-G52 MC2 o taktowaniu 1000 MHz. Większość poleceń wykonywana jest sprawnie, a czas potrzebny na załadowanie aplikacji nie jest długi. W przypadku nagromadzenia się dużej ilości powiadomień oraz wielu programów działających w tle mogą zdarzyć się chwile lekkiego przycięcia. Nie doświadczymy tego jeśli będziemy na bieżąco czyścili pamięć wewnętrzną urządzenia. Oczywiście mówimy o telefonie w niższej kategorii cenowej, którego nie należy porównywać do flagowców.
Łączność i audio
Redmi Note 9 bez problemu połączy się z siecią za pomocą modemu LTE – szybka transmisja danych nie będzie stanowiła problemu. Do tego producent dołożył dwuzakresowy moduł WiFi standardzie 802.11 a/b/g/n/ac (2.4 i 5 GHz), Bluetooth 5.10, a także GPS oraz NFC. Połączenia głosowe wykonywane są z bardzo dobrą jakością. Urządzenie nie gubi zasięgu, mikrofony dobrze zbierają głos, a dźwięk rozmowy jest odpowiednio głośny. Głośnik odpowiada także za dźwięki wydobywające się z urządzenia, a te można ocenić jako dobre. Wrażenia muzyczne możemy poprawić korzystając ze słuchawek, czy osobnego głośnika, a zasada im lepsze podłączone urządzenie tym lepiej będzie miała swe uzasadnienie. Telefon posiada wbudowane radio FM, które może działać bez podłączonego zestawu słuchawkowego, ponieważ antena jest już wbudowana, co nie jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem – kolejny plus.
Bateria i ładowanie
Zdecydowanie to mocny atut Redmi Note 9. Akumulator o pojemności 5020 mAh zapewnia energii na długie godziny użytkowania. Oczywiście wszystko zależy od tego w jaki sposób korzystamy z telefonu. Przy codziennym, zwykłym działaniu powinny być to 2 dni. Oczywiście intensywne granie, czy wykorzystanie telefonu jako nawigacji w długiej trasie może znacznie skrócić ten czas. Akumulator wspiera szybkie ładowanie o mocy 18W, a czas ładowania to około 2,5 godziny.
Fotografia
Nikt nie wyobraża sobie dziś telefonu bez przynajmniej jednego aparatu fotograficznego. Bardzo często to właśnie jakość zdjęć wyznacza kryterium poszukiwań odpowiedniego modelu. W końcu niemal każdy z nas ma smartfon zawsze pod ręką i zrobienie szybkiego ujęcia nie niesie ze sobą żadnych problemów. Jak jest w przypadku Redmi Note 9? Posiada on cztery obiektywy i jedną kamerę przednią. Aparat główny ma rozdzielczość 48 MP i światło ƒ/1,8 oraz obsługuje algorytmy sztucznej inteligencji. Drugi obiektyw 8MP jest szerokokątny z polem widzenia 118˚ (przysłona ƒ /2.2), trzeci i czwarty odpowiedzialne za rozmywanie tła i makro mają 2MP i światło ƒ /2.4, ten ostatni ma automatyczny pomiar ostrości. Na froncie znalazło się miejsce dla aparatu przedniego o matrycy 13 MP i świetle ƒ /2.2. Przykładowe zdjęcia wykonane Redmi Note 9 widzicie w galeriach poniżej.
Zaczynamy od aparatu głównego ponieważ to właśnie on będzie najczęściej w użyciu. Parametry samego aparatu można określić jako dobre, a to oznacza, że w odpowiednich warunkach świetlnych i pogodowych zrobimy udane zdjęcia. Ostrość i odwzorowanie barw będą na zadowalającym poziomie. Balans bieli, kontrast, czas naświetlenia wybierze za nas inteligentny dobór scenerii. Wygląd zdjęć można poprawić używając automatycznego trybu HDR. Naturalnie im mniej światła, tym gorzej, dlatego zdjęcia nocne nie były mocną stroną aparatów w telefonach komórkowych. Zaczynają pojawiać się szumy oraz gubienie szczegółów. W smartfonie pomimo braku fizycznego teleobiektywu można rozbić zdjęcia z podwójnym zoomem. Do tego celu jest dedykowany w menu aparatu odpowiedni przycisk. Jest to zoom cyfrowy, a zdjęcie jest robione głównym obiektywem i odpowiednio kadrowane.
Obiektyw ultraszerokokątny zawsze jest słabszy od aparatu głównego i w Redmi Note 9 nie jest inaczej. W dobrych warunkach oświetleniowych różnice nie są aż tak widoczne, pojawiają się one kiedy światła jest mniej. Drobne faktury widoczne na zdjęciach tracą na szczegółach i są rozmywane. Tylny moduł uzupełniają dwa aparaty o matrycach 2MP jeden z nich odpowiada za rozmycie tła, a drugi za zdjęcia makro. Efekt bokeh nie jest przesadzony, a robiąc zdjęcia makro musimy mieć na uwadze, że rozdzielczość matrycy jest dość niska i ma to wpływ na jakość zdjęć. Według nas nie wygląda to źle, a efekty możecie ocenić sami. Redmi Note 9 jest wyposażony w taki obiektyw, a nie każde urządzenie w tym przedziale cenowym je posiada. Frontowy aparat (selfie) pozwala zrobić dobrze wyglądające zdjęcie, tryb portretowy odpowiednio rozmywa tło. W oprogramowaniu znajdziemy cały szereg ulepszeń i opcji upiększających.
Czy warto?
Czy Redmi Note 9 to telefon, który wart jest swojej ceny? Na nas wywarł pozytywne wrażenie. Niedociągnięcia owszem pojawiają się jednak jest ich niewiele. Smartfon wyróżnia się odmiennym wyglądem (wyspa na aparaty), oferuje świetną i wytrzymałą baterię oraz niczego sobie zestaw aparatów. Specyfikacja także jest adekwatna do ceny urządzenia. Jeśli interesują Was sprawdzone rozwiązania w przystępnej cenie to Redmi Note 9 jest właśnie taki. Tym bardziej, że teraz możecie go kupić nawet do 300 PLN taniej. Jak? Wystarczy wejść na stronę FM MOBILE i wybrać abonament z telefonem Redmi Note 9. Jaki abonament najlepiej wybrać? Oczywiście, że FM CashBack, dzięki któremu zaoszczędzisz środki wydawane na usługi telekomunikacyjne i przeznaczysz je na produkty FM WORLD POLSKA, a jak widać po zdjęciach jest w czym wybierać. Płać mniej! Oferta na Redmi Note 9 ważna jest do wyczerpania zapasów. Telefon dostępny jest w kolorze Midnight Grey.